Turysci.pl
nie żyje prawdziwa legenda

Fot. wikimedia.org/Johannes Bahrdt/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Nie żyje Andrzej Sobolewski. Prawdziwa legenda podróżnicza

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Nie żyje Andrzej Sobolewski. Taternik, alpinista i instruktor, który szczególnie upodobał sobie góry Kaukazu, zmarł w wieku 87 lat. W ciągu długoletniej działalności organizował wyprawy na dziewicze szczyty Himalajów. Przeciera

Portal Wspinanie.pl przekazało informację o śmierci Andrzeja Sobolewskiego. Legenda wśród polskich podróżników, która przez ponad pół wieku była związana z górami, odeszła w wieku 87 lat. Zostanie zapamiętany przede wszystkim jako miłośnik gór Kaukazu. Pierwsze szlaki górskie w Tatrach zaczął przecierać w 1955 roku. Z czasem na jego liście pojawiały się coraz bardziej imponujące osiągnięcia.

Instruktor brał udział w pierwszym przejściu zimowym grani Tatr, które odbyło się w 1959 roku. Następnie organizator wypraw zaczął podbijać Kaukaz.

Nie żyje Andrzej Sobolewski – zdobywca dziewiczych szczytów w Himalajach

Wiadomość, że nie żyje Andrzej Sobolewski, może być powodem do smutku przede wszystkim dla himalaistów i miłośników najwyższych gór świata. Podróżnik zorganizował trzy wyprawy na Himalaje, a w 1974 roku zdobył dziewiczy szczyt Kangbachen.

Cztery lata później brał udział w wyprawie, która zakończyła się zdobyciem Kangchenjungi Południowej i Środkowej. Odbył też kilkadziesiąt wyjść w Kaukaz, z czego był powszechnie znany w środowisku polskich podróżników i górołazów.

Kangchenjunga, Fot. wikimedia.org/Johannes Bahrdt/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Andrzej Sobolewski był uczestnikiem wyprawy, podczas której wszedł nową drogą na Miżirgi. Chociaż uchodził za znawcę Kaukazu, to zdobywał też szczyty w takich łańcuchach górskich jak Pamir, Ałtaj, Andy oraz góry Alaski.

Na liście Andrzeja Sobolewskiego widnieje wiele osiągnięć. Podczas wieloletniej aktywności alpinista dwukrotnie zdobył Pik Lenina. Wszedł też na Pik Korżeniewskiej oraz Pik Kommunizma. Do historii przeszło też jego pierwsze przejście zachodniej ściany Turgen Uuł.

Andrzej Sobolewski wyznaczył nowe drogi Pico Santander i zaliczył pierwsze wyjścia na sześć szczytów w Górach Wrangla i Górach Eliasza. Przez lata wspierał też działalność organizacji podróżniczych.

W wieku 87 lat zmarł Andrzej Sobolewski, taternik i alpinista, instruktor, organizator wypraw na dziewicze szczyty Himalajów. Znawca gór Kaukazu.https://wspinanie.pl/2021/01/andrzej-sobolewski-1933-2021/

Opublikowany przez wspinanie.pl Środa, 20 stycznia 2021

Nie żyje członek licznych organizacji podróżniczych

Wiadomość, że nie żyje Andrzej Sobolewski, to także smutny dzień dla wielu organizacji. Podróżnik współpracował między innymi z Polskim Związkiem Alpinizmu, Klubem Wysokogórskim oraz Polskim Komitetem Geotechniki.

W PZA pełnił rolę skarbnika oraz szefa Komisji Tatrzańskiej. Przez wymienione organizacje traktowany był jako członek honorowy. Za zasługi został też odznaczony Złotym Medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” oraz Krzyżem Kawalerskim OOP. Podczas pracy prowadził szkolenia dotyczące wspinaczek.

Andrzej Sobolewski jest również współautorem takich publikacji jak „Księga sportu polskiego” (rozdział Taternictwo, 1975), „Kangbachen zdobyty” (1977), „Encyklopedia sportu” (hasła alpinistyczne, 1986), „Zimą na Wielkiej Grani” (2000).

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o śmierci Teresy Borkowskiej. O szczegółach dowiecie się z tego artykułu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: wspinanie.pl

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >