„Milionerzy" to program, w którym zdarzają się pytania z zakresu turystyki. Podobnie było wczoraj, kiedy Hubert Urbański zapytał o tatrzańskie hale. Wielu Polaków mogłoby bez trudu odpowiedzieć, jednak uczestnik musiał wspomóc się kołem ratunkowym.„Milionerzy" to program, który gromadzi przed telewizorami milionową widownię. Wśród dwunastu pytań prowadzących do finału czasem przydaje się wiedza, którą zdobyć można podczas podróżowania. W wyemitowanym 9 marca odcinku padło pytanie o tatrzańskie hale, które wielu uznałoby za banalnie łatwe.
Kamper park powstanie w najpopularniejszych polskich górach? Tatrzański Park Narodowy rozważa otwarcie parkingu dla kamperów, bo właśnie ten rodzaj turystyki podbił serca Polaków w czasie pandemii. Na Podhale przyjeżdżały dziesiątki domków na kółkach, a władze chcą zapewnić podróżnym odpowiednie warunki wypoczynkowe. Rozważne są dwa miejsca - Dolna Olczyska oraz Dolina Kościeliska. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego rozważaną otwarcie parkingu dostosowanego do potrzeb podróżnych jeżdżących kamperamiW czasie pandemii ten rodzaj turystyki zyskał ogromną popularność, zwłaszcza w czasie zamknięcia hoteli i wszystkich miejsc noclegowychKamper park może powstać u wlotu Doliny Olczyskiej lub w okolicach Doliny Kościeliskiej, decyzja jednak jeszcze nie została podjętaKamper Park już wkrótce może powstać w Zakopanem lub jego najbliższych okolicach. Jak przekazał Tatrzański Park Narodowy, w planach jest stworzenie miejsca, gdzie turyści podróżujący tego rodzaju samochodami, będą mogli spokojnie spędzić swój urlop. Wpływ na decyzję ma fakt, że ten rodzaj podróżowania w czasie pandemii wybrało bardzo wielu Polaków, którzy zauważalni byli także w górach.
Zakopane cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów i właśnie tam udały się największe tłumy po luzowaniu restrykcji. Polacy chętnie wypoczywali pod Tatrami również w ten weekend, jak wynika z relacji jednej z czytelniczek WP.Zakopane tętniło życiem również w ten weekend. Polacy zachęceni otwartymi hotelami przybywają do stolicy Tatr już w piątkowe popołudnie. Na Krupówkach można spotkać wtedy tłumy, a kolejki ustawiają się przede wszystkim do restauracji.
Ratownik dyżurny GOPR w Stacji Centralnej w Sanoku odebrał w sobotę o godzinie 15:00 zgłoszenie o dwóch mężczyznach na Małej Rawce, będących pod wpływem alkoholu. Nie byli w stanie samodzielnie chodzić. Służby ruszyły im na pomoc, by nie zamarzli, bo nie byli nawet w stanie samodzielnie stać. Sanocki oddział GOPR odebrał zgłoszenie o dwóch mężczyznach, będących pod wpływem alkoholu Podróżni dotarli na Małą Rawkę, ale byli w takim stanie, że nie dało się z nimi skontaktować i nie mogli samodzielnie nigdzie pójść Leżeli w śniegu, więc ratownicy ruszyli ich ewakuować, by nie zamarzliBezmyślność podróżnych w Bieszczadach sprawiła, że ratownicy GOPR mieli pełne ręce roboty. Około godziny 15:00 otrzymali telefon od turystki, która była świadkiem niepokojącego zdarzenia.
Giewont jest jednym z najsłynniejszych szczytów w Polsce, na który wspinają się tysiące turystów. Trzeba jednak pamiętać, że bywa tam niebezpiecznie, zwłaszcza pod samym szczytem. Przekonał się o tym turysta, który podczas schodzenia ze szczytu, spadł. Miał przy sobie kamerę, nagranie trafiło do sieci.Giewont był miejscem groźnego wypadku, w którym ucierpiał turysta schodzący ze szczytu. Miał przy sobie włączoną kamerę, a film pt. „Wypadek na Giewoncie - pechowe zejście" bardzo szybko pobijał rekordy popularności i ma już ponad 80 tysięcy wyświetleń.
Zdjęcia chmur soczewkowatych zrobił pan Wojtek Jabczyńki podczas drogi na Starorobociański WierchSą objawem zjawiska fenowego, charakterystycznym dla obszarów górskich Nazywane są „potwietrznymi windami, bo pozwalają szybowcom na wysokie i dalekie loty, z czego korzystają pilociNiebo nad Tatrami dość często serwuje turystom wyjątkowe pokazy za sprawą mnogości kolorów oraz zjawisk, o zobaczeniu których mieszkańcy innych obszarów Polski mogą tylko pomarzyć. Jakiś czas temu opisywaliśmy tzw. efekt halo, a teraz mamy do czynienia z chmurami soczewkowatymi, które podczas swojej wędrówki uwiecznił pan Wojtek Jabczyński. Opublikowany przez Wojtka Jabczyńskiego Niedziela, 28 lutego 2021
Śnieżka cieszy się ogromną popularnością wśród turystów o każdej porze roku, a tamtejsza kaplica i obserwatorium są jednymi z najbardziej charakterystycznych miejsc w Polsce oraz wizytówkami całego regionu. Niestety, padły one ofiarą wandalizmu.
Trwają poszukiwania suczki Diany, która zaginęła w okolicy Gubałówki. Zwierzę wybiegło z domu w niedzielę rano i do tej pory nie wróciło. Ktokolwiek widział Dianę proszony jest o kontakt z właścicielami, tel. 662 037 889.
Zakaz poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązuje przez większą część roku w okresie od 1 marca do 30 listopada. Oznacza to, że już od jutra turyści będą mogli poruszać się poszlakach jedynie za dnia, gdy jest jasno.
Polak narzucił sobie bardzo ambitne i ryzykowne wyzwanie, z czego bardzo dobrze zdaje sobie sprawę. Roman Ficek podkreśla, że czas, w którym wystartował uzależniony był od panujących warunków pogodowych. Obecnie w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej skali.
Morskie Oko jest obecnie jednym z najbardziej obleganych miejsc w Polsce, gdzie dociera nawet kilka tysięcy turystów dziennie. Wyjątkowo duży ruch na tym szlaku panuje w weekendy. Jan Krzeptowski Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego zrelacjonował sytuację nad największym jeziorem polskich Tatr.
We wtorek w godzinach popołudniowych na jednym ze stoków w Krynicy-Zdroju doszło do śmiertelnego wypadku z udziałem dwóch narciarzy. Jak podają media, turyści mieli podczas zjazdu wpaść na siebie w wyjątkowo niefortunny sposób.
Zima w ostatnim momencie zdążyła jeszcze zaskoczyć. Po mrozach i obfitych opadach śniegu odnotowano rekordowo wysokie temperatury w lutym na Kasprowym Wierchu oraz na Śnieżce. Dotychczasowe rekordy zostały pobite odpowiednio o 2,1 i 3,4 st. C.
Nepalska armia w 2021 roku ruszy w Himalaje, by posprzątać śmieci pozostawione przez wspinaczy. Szacuje się, że zniosą około 50 ton odpadówOstatnia taka akcja miała miejsce dwa lata temu. W 2020 roku została odwołana z powodu pandemii koronawirusaW sprzątaniu ma wziąć udział 43 wspinaczy nepalskiego wojska oraz szerpowie i przewodnicy pomocniczy. Wydarzenie kosztować będzie 125 mln rupii, czyli około 4 mln złThe Himalayan Times poinformował, że nepalskie wojsko ma zająć się sprzątaniem sześciu szczytów. Na liście jest Mount Everest, Lhotse, Makalu, Dhaulagiri, Poumori oraz Ama Dablam. Najniższy z nich ma wysokość 6812 m n.p.m. (ostatni z wymienionych), najwyższy natomiast 8849 m n.p.m. (Everest).
O tragicznej lawinie, do której doszło na terenie Słowacji, poinformowały w mediach społecznościowych tamtejsi ratownicy górscy. Na profilu Horská záchranná služba opublikowana została relacja oraz szczegóły akcji. Jak z nich wynika, lawina porwała trzech mężczyzn - skialpinistów.
W związku z poniedziałkowym załamaniem pogody, szlaki w Bieszczadach zostały zamknięte do odwołania. Dzisiaj zostały już ponownie otwarte, jednak nie oznacza to, że poruszanie się po górach jest w pełni bezpieczne. Ratownicy GOPR zaapelowali do turystów o zachowanie ostrożności.
Ratownicy z beskidzkiego oddziału GOPR wystosowali bardzo ważny komunikat do turystów, którzy przemierzają górskie szlaki. Każdy powinien zachować szczególną ostrożność, bowiem zauważono w Beskidach osoby podszywające się pod służby ratunkowe.
Nagranie z Bieszczad bardzo szybko stało się hitem sieci. Lasy Państwowe opublikowały nagranie z Nadleśnictwa Baligród, gdzie dwa niedźwiadki bawią się na beli siana i przewracają się na śnieg. Nadleśniczy wyjaśnia, dlaczego młode nie śpią.
K2 nazywany jest przez wielu Dziką Górą. Niedawno miały tam miejsce dwa śmiertelne wypadki, w wyniku których zginęli Hiszpan i Bułgar. Na początku lutego media obiegły informacje o zaginięciu trzech kolejnych himalaistów. Niestety, szanse na odnalezienie ich żywych z każdą chwilą maleją. Nadzieje stracił już nawet syn jednego z nich.
Schronisko PTTK Morskie Oko - jak co roku - gra razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Od początku 2021 roku obiekt sprzedawał turystom szarlotki. Dochód z tej działalności przekazany został na rzecz WOŚP. Dodatkowo ogłoszono również licytację noclegu w kultowym miejscu, a chętnych w tym roku nie brakowało.
Zimą pogoda może dać się we znak turystom planującym wybrać się w góry. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia dla województw w południowo-wschodniej Polsce. Sprawdzamy, czy wyjście na szlak jest bezpieczne.
Stoki narciarskie decyzją rządu będą mogły zostać otwarte 12 lutego pod warunkiem utrzymania tam zasad reżimu sanitarnego. Nie wszyscy turyści chcą jednak czekać do przyszłego tygodnia i już teraz ustawiają się w kolejki pod wyciągami na „doszkalanie".
Stoki narciarskie zgodnie z decyzją rządu będą mogły zostać ponownie otwarte od 12 lutego. Tego samego dnia swoją działalność będą mogły wznowić również hotele i inne obiekty noclegowe. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Magdalena Gorzkowska może stać się pierwszą Polką, która zdobyła K2 zimą. Po historycznym wyczynie Szerpów apetyt na sukces wzrósł, a Magdalena Gorzkowska zapowiedziała, że już jutro podejmie próbę ataku szczytowego. Jak zapowiedziała, chce postawić nogę na K2 już za kilka dni.
Górskie krajobrazy są przepiękne i wyjątkowe, nic więc dziwnego, że to właśnie Podhale są jednym z najczęściej odwiedzanych terenów w naszym kraju. Miłośnicy przepięknych fotografii, pieszych wędrówek oraz osoby tęskniące za bliskością natury, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym, nie mogą się oprzeć odwiedzeniu Zakopanego i okolic. Do tej pory jednak niestety podziwianie górskich stoków pod jednym względem było szczególnie nieprzyjemne. Na każdym kroku w oczy turystom rzucały się reklamy wielkopowierzchniowe, banery i inne sposoby przedsiębiorców na promowanie swoich działalności. Wielokrotnie w sieci pojawiały się zdjęcia z Zakopanego, Kościeliska czy okolic, na których widać było bardzo wiele reklam na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Oczywiście bolesne były także pojedyncze, duże banery, które zasłaniały krajobraz przepięknych gór i szczytów, dla którego przecież w tę część kraju przyjeżdżają ludzie z całej Polski i nie tylko.
Góry zimą mogą być szczególnie niebezpieczne ze względu na zmienne warunki atmosferyczne. W sobotę doszło do serii interwencji ratowników, przede wszystkim w najpopularniejszych w tym sezonie Tatrach i Beskidach.
Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem rządu, stoki narciarskie muszą pozostać zamknięte do 14 lutego. Decyzja nie spodobała się przedsiębiorcom, którzy wystosowali nawet oświadczenie w tej sprawie. Niektórzy postanowili pójść pod prąd i otworzyć swoje wyciągi. Tak zrobił pan Piotr Toporowski z Zakopanego, który otworzył swój wyciąg.
Turyści zdecydowali się wyjść w góry w samych spodniach. Podczepili się pod grupę żołnierzy, którzy wędrowali na Tarnicę. Gdy doszli na szczyt, było już tylko gorzej - mężczyźni nie byli w stanie samodzielnie się ubrać.