wojsko wyruszy na sprzątanie Himalajówfot. pixabay.com/Squirrel_photos /zdjęcie poglądowe

Wojsko rusza sprzątać Himalaje. Usuną 50 ton śmieci, które zostały po wspinaczach

Nepalskie wojsko przeprowadzi wielką akcję sprzątania Himalajów. Zgodnie z zapowiedziami, jeszcze w tym roku służby chcą oczyścić z odpadów, które pozostawili po sobie wspinacze, sześć szczytów. Na ich liście jest m.in. Mount Everest. Eksperci szacują, że usunięte ma zostać ponad 50 ton odpadów.

  • Nepalska armia w 2021 roku ruszy w Himalaje, by posprzątać śmieci pozostawione przez wspinaczy. Szacuje się, że zniosą około 50 ton odpadów
  • Ostatnia taka akcja miała miejsce dwa lata temu. W 2020 roku została odwołana z powodu pandemii koronawirusa
  • W sprzątaniu ma wziąć udział 43 wspinaczy nepalskiego wojska oraz szerpowie i przewodnicy pomocniczy. Wydarzenie kosztować będzie 125 mln rupii, czyli około 4 mln zł

The Himalayan Times poinformował, że nepalskie wojsko ma zająć się sprzątaniem sześciu szczytów. Na liście jest Mount Everest, Lhotse, Makalu, Dhaulagiri, Poumori oraz Ama Dablam. Najniższy z nich ma wysokość 6812 m n.p.m. (ostatni z wymienionych), najwyższy natomiast 8849 m n.p.m. (Everest).

Wojsko rusza w Himalaje. Wielka akcja sprzątania śmieci

W planach jest oczyszczenie baz, jak i terenów nad nimi. Jak podają media, szacunkowo służby mają uprzątnąć łącznie około 53 ton odpadków. 35 ton zalega na samych szczytach, 18 zaś w miejscach rozbijania obozów wspinaczy.

Cała akcja zakrojona ma być na bardzo szeroką skalę. Choć wyzwania podejmą się żołnierze, będą oni wspierani przez szereg instytucji, urzędów miast oraz ekspertów. The Himalayan Times wymienia, że zaangażowane w sprzątanie mają być m.in.:

  • Stowarzyszenie Ratownictwa Himalajów,
  • Nepalskie Stowarzyszenie Alpinizmu,
  • Departament Parku Narodowego i Ochrony Przyrody, Ministerstwo Leśnictwa i Środowiska,
  • Komitet Kontroli Zanieczyszczeń Sagarmatha,
  • miasta: Makalu Barun, Thasang oraz Pasang Lhamu.
Katowice Airport wprowadza testy dla podróżnych z krajów Non-Schengen. Zwalniają z kwarantannyKolejne lotnisko w Polsce wprowadza testy. Mają zwalniać z kwarantannyCzytaj dalej

wojsko sprząta Mount Everest

Mount Everest/fot. Pixabay.com/Simon

Przedsięwzięcie ma rozpocząć się 13 kwietnia, a jego zakończenie zaplanowano na 5 czerwca. Ta data nie została wybrany przypadkowo - jest to Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Ten bardzo wymowny gest ma zwrócić uwagę ludzi na to, jak istotna jest kwestia ochrony naszej planety.

To zresztą nie pierwsza tego typu akcja na świecie - niedawno opisywaliśmy historię wolontariuszki, która przebrana za syrenę, leżała w stercie śmieci, zalegających na balijskiej plaży. Tak radykalne działanie również miało uświadomić ludziom, jak lekkomyślnie niszczą naszą planetę.

Odpady, które zostaną zebrane w Himalajach, mają zostać przekazane do recyklingu. W akcji udział ma wziąć 43 wyszkolonych alpinistów z nepalskiego wojska, a także szerpowie oraz przewodnicy pomocniczy.

Koszta sprzątania armia szacuje na około 125 mln rupii, czyli około 4 mln zł. 100 mln rupii zapłacić ma nepalskie Ministerstwo Leśnictwa i Środowiska, a pokryciem reszty zajmie się wojsko. Nie jest to też pierwsza taka akcja w Himalajach. Po raz pierwszy zorganizowano ją już w 2019 roku, a rok później ostatecznie do niej nie doszło ze względu na pandemię.

wojsko sprząta Ama Dablan

Ama Dablan/fot. pixabay.com/Simon

Dbajmy o naszą planetę podczas turystycznych wyjazdów

Takie wydarzenia przyciągają uwagę całego świata, pamiętajmy jednak, że każdy z nas może dbać o stan naszej planety również dzięki drobniejszym gestom. Z pewnością wielu turystów zna popularną zasadę, zgodnie z którą miejsce, które odwiedzamy, należy po pobycie zostawić w takim stanie, w jakim je zastaliśmy (lub nawet jeszcze lepszym).

Warto też używać wielorazowych naczyń (np. butelek z wodą), zamiast wyrzucać plastikowe i zużyte na szczycie, gdy wędrujemy po górach. Jeśli jemy słodkie przekąski, puste papierki możemy chować do plecaka i po powrocie wrzucać do odpowiedniego kontenera służącego do segregacji odpadów. Niedopuszczalne jest również pozostawianie większych śmieci w górach czy na plażach, z czym niestety wiele osób wciąż ma problem również w Polsce.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet/The Himalayan Times

Następny artykuł