wyjście w góry ogłoszenieFot. pixabay.com/ radoslavnoska

Organizują wycieczki w góry mimo zagrożenia lawinowego. W sieci pojawiło się kontrowersyjne ogłoszenie

Góry są dla ludzi, jednak zawsze należy pamiętać, aby podchodzić do nich z rozwagą. Obecnie w Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Nie odstrasza to jednak niektórych turystów, którzy mimo wszystko decydują się na wyjście na szlak.

Góry zimą mogą być szczególnie niebezpieczne ze względu na rosnące zagrożenie lawinowe. Obecnie w Tatrach obowiązuje alert trzeciego stopnia przed lawinami. Mimo to na grupach pojawiają się oferty grupowych wyjść w góry, które spotykają się z ostrą krytyką bardziej doświadczonych taterników.

Organizują wyjście w góry mimo zagrożenia lawinowego

Grupy na Facebooku pomagają w wymianie doświadczeń, a także w organizacji wspólnych wyjść w góry. Niestety, zdarza się, że publikowane ogłoszenia spotykają się z dużą krytyką, czasem uzasadnioną, innym razem przesadzoną. Tym razem jednak skończyło się nawet wydaleniem jednego z członków z grupy.

Mężczyzna chciał zorganizować wspólne wyjście na Krzyżne dla grupy 16 osób. Do momentu publikacji zebrał 14 chętnych i poszukiwał dwóch następnych. W tym celu zamieścił ogłoszenie w grupie Tatromaniacy. Problem w tym, że obecnie w Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, a jak się później okazało, organizator nie miał odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w turystyce zimowej

Naprawdę chyba komuś rozum odebrało? Na kilku grupach widziałem takie ogłoszenie. Osoba, która to organizuje z tej grupy już wyleciała. Owy Pan ma minimalne doświadczenie w zimie i jasno określił, że nie bierze żadnej odpowiedzialności napisał Rafał, administrator grupy Tatromaniacy.

Katowice Airport wprowadza testy dla podróżnych z krajów Non-Schengen. Zwalniają z kwarantannyKolejne lotnisko w Polsce wprowadza testy. Mają zwalniać z kwarantannyCzytaj dalej

Góry są dla ludzi nawet przy 3 stopniu, ale pomyślmy co robimy, bo możemy zabić osoby, które stosowały się do zasad bezpiecznego poruszania się zima dodał.

Tatromaniacy

fot. Facebook/ Tatromaniacy (screen)

Warunki w Tatrach są obecnie niekorzystne dla uprawiania turystyki. Jak informuje GOPR, poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.

Pokrywa śniegowa mocno zróżnicowana w zależności od wystawy i wysokości. Prognozowany silny wiatr z kierunków zmiennych będzie maskował istniejące już pułapki śnieżne i tworzył kolejne ("stare" depozyty ułożone na zlodowaciałej warstwie, pod nimi szron wgłębny!!!). Mgła i zanikanie konturów znacznie ograniczą możliwość lokalnej oceny stabilności pokrywy czytamy w komunikacie na stronie TOPR.

Poruszanie się w warunkach zimowych wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe abc) oraz umiejętności korzystania z niego przypomina Tatrzański Park Narodowy. — W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr. Kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza, czapka i rękawiczki w plecaku mogą okazać się niezbędne.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Następny artykuł