Organizują wycieczki w góry mimo zagrożenia lawinowego. W sieci pojawiło się kontrowersyjne ogłoszenie
Góry zimą mogą być szczególnie niebezpieczne ze względu na rosnące zagrożenie lawinowe. Obecnie w Tatrach obowiązuje alert trzeciego stopnia przed lawinami. Mimo to na grupach pojawiają się oferty grupowych wyjść w góry, które spotykają się z ostrą krytyką bardziej doświadczonych taterników.
Organizują wyjście w góry mimo zagrożenia lawinowego
Grupy na Facebooku pomagają w wymianie doświadczeń, a także w organizacji wspólnych wyjść w góry. Niestety, zdarza się, że publikowane ogłoszenia spotykają się z dużą krytyką, czasem uzasadnioną, innym razem przesadzoną. Tym razem jednak skończyło się nawet wydaleniem jednego z członków z grupy.
Mężczyzna chciał zorganizować wspólne wyjście na Krzyżne dla grupy 16 osób. Do momentu publikacji zebrał 14 chętnych i poszukiwał dwóch następnych. W tym celu zamieścił ogłoszenie w grupie Tatromaniacy. Problem w tym, że obecnie w Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, a jak się później okazało, organizator nie miał odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w turystyce zimowej
— Naprawdę chyba komuś rozum odebrało? Na kilku grupach widziałem takie ogłoszenie. Osoba, która to organizuje z tej grupy już wyleciała. Owy Pan ma minimalne doświadczenie w zimie i jasno określił, że nie bierze żadnej odpowiedzialności — napisał Rafał, administrator grupy Tatromaniacy.
— Góry są dla ludzi nawet przy 3 stopniu, ale pomyślmy co robimy, bo możemy zabić osoby, które stosowały się do zasad bezpiecznego poruszania się zima — dodał.
fot. Facebook/ Tatromaniacy (screen)
Warunki w Tatrach są obecnie niekorzystne dla uprawiania turystyki. Jak informuje GOPR, poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.
— Pokrywa śniegowa mocno zróżnicowana w zależności od wystawy i wysokości. Prognozowany silny wiatr z kierunków zmiennych będzie maskował istniejące już pułapki śnieżne i tworzył kolejne ("stare" depozyty ułożone na zlodowaciałej warstwie, pod nimi szron wgłębny!!!). Mgła i zanikanie konturów znacznie ograniczą możliwość lokalnej oceny stabilności pokrywy — czytamy w komunikacie na stronie TOPR.
— Poruszanie się w warunkach zimowych wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe abc) oraz umiejętności korzystania z niego — przypomina Tatrzański Park Narodowy. — W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr. Kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza, czapka i rękawiczki w plecaku mogą okazać się niezbędne.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Turyści wyznali całą prawdę. Padły ostre słowa o wyciągu w Szczyrku
Chcą zamknąć częściowo granice Polski. Minister zdrowia zabrał głos
Niebywałe, co zrobili Polacy w Zakopanem. Nawet policja im nie straszna
Źródło: Onet