Turysci.pl
zakaz w tatrach

fot. pixabay.com/ DzidekLasek

Od jutra wchodzi zakaz poruszania się po Tatrach od zmierzchu do świtu. Będzie obowiązywał do 30 listopada

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Zakaz nocnych wędrówek po Tatrach zacznie obowiązywać od 1 marca i potrwa do 30 listopada. Dotyczy on wszystkich wybierających się w góry. Zasada w rezerwacie została wprowadzona ze względu na prawa mieszkających tam zwierząt, dla któ

Zakaz poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązuje przez większą część roku w okresie od 1 marca do 30 listopada. Oznacza to, że już od jutra turyści będą mogli poruszać się poszlakach jedynie za dnia, gdy jest jasno.

Od jutra obowiązuje zakaz przemieszczania się po Tatrach od zmierzchu do świtu

Szlaki nocą udostępniane jedynie na okres zimowy, kiedy dzień jest najkrótszy. Obecnie jednak świt i zmierzch dzieli już około 12 h, zatem, zdaniem TPN, nie ma już potrzeby umożliwiania wędrówki po ciemku. Ma to związek z ochroną tamtejszej przyrody, ale również dbaniem o bezpieczeństwo turystów.

- Kiedy myślimy o zwierzętach prowadzących nocny tryb życia, na ogół mamy przed oczami sowy i nietoperze. Tymczasem lista „nocnych” gatunków jest bardzo długa. Są wśród nich też takie, które widujemy w ciągu dnia: większość gryzoni, kuny, gronostaje, łasice, ryjówki, jeże, borsuki, wilki, niedźwiedzie, dziki, sarny i jelenie - czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Dla gatunków „dziennych”, w tym dla przeważającej części ptaków wróblowatych, noc jest czasem nie tylko odpoczynku, ale także wzmożonej czujności z racji naturalnych zagrożeń (wysoki poziom drapieżnictwa) - przypominają władze parku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

- W tej sytuacji szczególnie ważnym zadaniem Parku jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom możliwie najlepszej ochrony przed ludźmi zakłócającymi ich spokój. W okresie wczesnowiosennym kwestia ochrony jest tym bardziej istotna, że wiele gatunków zwierząt ma swoje gody, a ciężarne samice przygotowują się do porodu - tłumaczą władze parku.

W polskich Tatrach dostępnych dla turystów jest prawie 275 km szlaków, z czego blisko 96% powierzchni Parku znajduje się nie dalej niż kilometr od szlaku. Ze względu na duży ruch na szlakach (do TPN wchodzi ok. 3 mln turystów rocznie), sytuacja zwierząt nie jest komfortowa.

Ograniczenie poruszania się nocą obowiązuje od 1 marca do 30 listopada. Ma ono na celu umożliwienie swobodnego przemieszczania się zwierząt nocnych między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku. Park przypomina również, że np. wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami, o czym świadczą liczne tropy i odchody, które można znaleźć nad ranem.

- Zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne, zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą - tłumaczy TPN. W innym artykule pisaliśmy, co należy zrobić w przypadku spotkania z niedźwiedziem.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: TPN

Podobne artykuły

Zbiórka dla Pana Michała

Polska

Pan Michał zdobył Koronę Gór Polski, teraz potrzebuje pomocy

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
Pensjonaty w nad morzem i w górach wystawiane na sprzedaż

Polska

Wysyp ofert sprzedaży pensjonatów w Polsce. Trudna sytuacja przedsiębiorców

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >