Turysci.pl
czechy wprowadzają nowy stan wyjątkowy

Fot. pixabay.com/ pasja1000

Czechy wprowadzają nowy stan wyjątkowy. Od poniedziałku podróże między powiatami ograniczone

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Czechy zdecydowały się na wprowadzenie nowego stanu wyjątkowego obejmującego zakaz podróży między powiatami. Wyjątek stanowić będą jedynie wyjazdy do pracy lub w celu opieki nad bliskimi. Restrykcje potrwają do 28 marca.

Czechy ogłosiły w piątek wprowadzenie nowego stanu wyjątkowego obowiązującego do 28 marca br. zamiast kończących się regulacji, których nie chcieli przedłużyć posłowie. Przypomnijmy, że ostatni raz restrykcje przedłużone zostały mimo sprzeciwu większości parlamentu.

Czechy wprowadzają nowy stan wyjątkowy

Zgodnie z założeniami nowego stanu wyjątkowego, w granicach gminy swojego miejsca zamieszkania będą dozwolone spacery, jazda na rowerze i biegi. Ponadto, wyprowadzanie zwierząt w nocy będzie możliwe tylko w promieniu do 500 metrów od miejsca zamieszkania.

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek zapowiedział, że przestrzegania zakazów będzie pilnować policja, a jeżeli jej możliwości będą niewystarczające, o wsparcie zostanie poproszone również wojsko.

Decyzja rządu o wprowadzeniu zupełnie nowych restrykcji spowodowana jest pojawieniem się nowych wariantów koronawirusa. Ponadto władze zwracają uwagę na wyczerpywanie się możliwości służby zdrowia i pogarszającą się sytuację epidemiczną.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Premier Andrej Babisz zaapelował do rodaków, aby dać rządowi jeszcze jedną szansę i prosił o przestrzeganie ograniczeń. Przypomniał, że wiosną 2020 r. stan wyjątkowy wprowadzano, gdy w kraju było 22 zakażonych, a w szpitalach przebywało 3 pacjentów.

Decyzję o wprowadzeniu nowych restrykcji przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa poprzedziło wiele debat w Izbie Poselskiej parlamentu. Rozmowy poskutkowały tym, że zamiast przedłużać stan wyjątkowy na starych zasadach, zdecydowano się na wprowadzenie nowego.

Czeski minister zdrowia zwrócił ponadto uwagę, że bez wprowadzenia nowych ograniczeń związanych z przemieszczaniem się obywateli w najbliższym czasie liczba nowych przypadków koronawirusa może wkrótce przekraczać 20 tys. dziennie.

Dzisiaj wchodzą w życie również nowe zasady dotyczące przekraczania granicy lądowej z Czechami lub Słowacją. Osoby wjeżdżające do Polski mają obowiązek okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dla Polaka wracającego do domu, także transportem indywidualnym, negatywny wynik badania jest podstawą do zwolnienia z kwarantanny.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Tanie-Loty, Onet

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >