Turysci.pl
hotele na mazurach zamknięte. Chaos w przepisach

fot. wikimedia.org/PanSG/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Rozporządzenie o zamknięciu hoteli opublikowano 4 godziny przed lockdownem. "Nie wiemy, co mieliśmy zrobić"

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Rozporządzenie o zamknięciu hoteli na Warmii i Mazurach zostało opublikowane 4 godziny przed wejściem przepisów w życie. To sprawiło, że wielu przedsiębiorców nie było pewnych, co ich czeka i jakie zmiany mają dokładnie wprowadzić, zwłaszcza

  • Hotele w województwie warmińsko-mazurskim zostały zamknięte 27 lutego 2021 roku

  • Rozporządzenie zawierajace szczegółowe informacje o lockdownie opublikowane zostało w piątek o 20:00

  • Niektórzy przedsiębiorcy dopiero w sobotę rano wymeldowywali swoich gości

24 lutego rząd ogłosił przywrócenie obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim, przez co od dzisiaj, tj. 27 lutego, wszystkie tamtejsze hotele muszą zostać zamknięte. Zakaz funkcjonowania obiektów noclegowych jednak wywołał wiele pytań. 

Hotele się zamykają. Goście wymeldowywani z samego rana

Oficjalne rozporządzenie opublikowane zostało w Dzienniku ustaw w piątek około godziny 20:00, czyli 4 godziny przed datą wejścia w życie obostrzeń. Zdaniem Andrzeja Dowgiałło, czasu na realne wprowadzenie zmian było zdecydowanie zbyt mało. 

Żadne cztery godziny nie wystarczają na wyjaśnienie tak skomplikowanej materii, z którą tutaj mieliśmy do czynienia i z którą się zderzyliśmy – stwierdził w rozmowie z TVN24. 

Przedsiębiorca prowadzący sieć hoteli na Warmii i Mazurach zauważył, że trudno było podjąć jakiekolwiek działania, bazując wyłącznie na wiadomości przedstawionej na konferencji prasowej ministra zdrowia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Trudno było traktować konferencję nieprecyzyjną, niedokładną, ogólnikową jako wyrocznię i jako prawo, w związku z tym hotele przyjmowały gości – stwierdził Dowgiałło. 

Hotelarze zostali zaskoczeni ostateczną wersją przepisu i w sobotę rano byli zmuszeni do pilnego wymeldowywania turystów. Wcześniej mieli nadzieję, że trwające doby hotelowe nie zostaną przerwane. Z pewnością wielu osobom brutalne przerwanie urlopu nie przypadło do gustu, jednak wczasowicze wykazali się wyrozumiałością wobec właścicieli. Nie szczędzili jednak ostrych słów oceniających same zmiany. 

Wykwaterowujemy ich w tej chwili, serwujemy śniadanie do pokoi i dziękujemy za chęć bycia u nas. [...] Goście podchodzą do tego ze zrozumieniem i realizujemy rozporządzenie, które od dzisiaj zamyka nam wszystkie hotele i inne usługi na Warmii i Mazurach – relacjonował Dowgiałło w sobotę rano. 

Przedsiębiorcy zapowiadają pozew zbiorowy

Hotelarze na Warmii i Mazurach nie zgadzają się z wprowadzonymi przez rząd zmianami. Podkreślają, że zakaz kolejny raz pozbawi ich środków do życia, a ostatnie 2 tygodnie warunkowego luzowania obostrzeń nie przyniosły aż takich zysków, by niwelowały one kolejny lockdown. 

Jak górale tupnęli nogą, to dostali. Czas chyba się zburzyć i z przysłowiowymi kosami pójść na przysłowiowy Belweder, bo inaczej nikt nas nie wysłucha i nam nie pomoże. Jest to nienormalne, mamy tysiące obiektów hotelowych, a funkcjonujemy jakbyśmy byli przedszkolem tego rządu. Będziemy przygotowywali pozwy zbiorowe, żeby walczyć z takim nastawieniem do nas. Nasze hotele to nie jest zabawka, żeby ją przestawiać – mówił Andrzej Dowgiałło podczas czwartkowej konferencji prasowej hotelarzy

Portal Turyści.pl skontaktował się z pracownicą lokalnego biura podróży, która uważnie śledzi sytuację branży na Warmii i Mazurach. Sabina Czepielinda wskazała, że straty przyniesie nie tylko brak gości, ale również poczynione już inwestycje. 

Hotele się zaopatrują przecież. Nawet gdy restauracje są zamknięte, to przecież śniadania goście mają w cenie pokoju, więc [hotele - przyp. red.] muszą mieć zaopatrzenie i wszystko – powiedziała nam Czepielinda.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: RMF24

Podobne artykuły

Zbiórka dla Pana Michała

Polska

Pan Michał zdobył Koronę Gór Polski, teraz potrzebuje pomocy

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
Pensjonaty w nad morzem i w górach wystawiane na sprzedaż

Polska

Wysyp ofert sprzedaży pensjonatów w Polsce. Trudna sytuacja przedsiębiorców

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >