Turysci.pl
hotele na mazurach zamknięte. Chaos w przepisach

fot. wikimedia.org/PanSG/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Rozporządzenie o zamknięciu hoteli opublikowano 4 godziny przed lockdownem. "Nie wiemy, co mieliśmy zrobić"

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Rozporządzenie o zamknięciu hoteli na Warmii i Mazurach zostało opublikowane 4 godziny przed wejściem przepisów w życie. To sprawiło, że wielu przedsiębiorców nie było pewnych, co ich czeka i jakie zmiany mają dokładnie wprowadzić, zwłaszcza

  • Hotele w województwie warmińsko-mazurskim zostały zamknięte 27 lutego 2021 roku

  • Rozporządzenie zawierajace szczegółowe informacje o lockdownie opublikowane zostało w piątek o 20:00

  • Niektórzy przedsiębiorcy dopiero w sobotę rano wymeldowywali swoich gości

24 lutego rząd ogłosił przywrócenie obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim, przez co od dzisiaj, tj. 27 lutego, wszystkie tamtejsze hotele muszą zostać zamknięte. Zakaz funkcjonowania obiektów noclegowych jednak wywołał wiele pytań. 

Hotele się zamykają. Goście wymeldowywani z samego rana

Oficjalne rozporządzenie opublikowane zostało w Dzienniku ustaw w piątek około godziny 20:00, czyli 4 godziny przed datą wejścia w życie obostrzeń. Zdaniem Andrzeja Dowgiałło, czasu na realne wprowadzenie zmian było zdecydowanie zbyt mało. 

Żadne cztery godziny nie wystarczają na wyjaśnienie tak skomplikowanej materii, z którą tutaj mieliśmy do czynienia i z którą się zderzyliśmy – stwierdził w rozmowie z TVN24. 

Przedsiębiorca prowadzący sieć hoteli na Warmii i Mazurach zauważył, że trudno było podjąć jakiekolwiek działania, bazując wyłącznie na wiadomości przedstawionej na konferencji prasowej ministra zdrowia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Trudno było traktować konferencję nieprecyzyjną, niedokładną, ogólnikową jako wyrocznię i jako prawo, w związku z tym hotele przyjmowały gości – stwierdził Dowgiałło. 

Hotelarze zostali zaskoczeni ostateczną wersją przepisu i w sobotę rano byli zmuszeni do pilnego wymeldowywania turystów. Wcześniej mieli nadzieję, że trwające doby hotelowe nie zostaną przerwane. Z pewnością wielu osobom brutalne przerwanie urlopu nie przypadło do gustu, jednak wczasowicze wykazali się wyrozumiałością wobec właścicieli. Nie szczędzili jednak ostrych słów oceniających same zmiany. 

Wykwaterowujemy ich w tej chwili, serwujemy śniadanie do pokoi i dziękujemy za chęć bycia u nas. [...] Goście podchodzą do tego ze zrozumieniem i realizujemy rozporządzenie, które od dzisiaj zamyka nam wszystkie hotele i inne usługi na Warmii i Mazurach – relacjonował Dowgiałło w sobotę rano. 

Przedsiębiorcy zapowiadają pozew zbiorowy

Hotelarze na Warmii i Mazurach nie zgadzają się z wprowadzonymi przez rząd zmianami. Podkreślają, że zakaz kolejny raz pozbawi ich środków do życia, a ostatnie 2 tygodnie warunkowego luzowania obostrzeń nie przyniosły aż takich zysków, by niwelowały one kolejny lockdown. 

Jak górale tupnęli nogą, to dostali. Czas chyba się zburzyć i z przysłowiowymi kosami pójść na przysłowiowy Belweder, bo inaczej nikt nas nie wysłucha i nam nie pomoże. Jest to nienormalne, mamy tysiące obiektów hotelowych, a funkcjonujemy jakbyśmy byli przedszkolem tego rządu. Będziemy przygotowywali pozwy zbiorowe, żeby walczyć z takim nastawieniem do nas. Nasze hotele to nie jest zabawka, żeby ją przestawiać – mówił Andrzej Dowgiałło podczas czwartkowej konferencji prasowej hotelarzy

Portal Turyści.pl skontaktował się z pracownicą lokalnego biura podróży, która uważnie śledzi sytuację branży na Warmii i Mazurach. Sabina Czepielinda wskazała, że straty przyniesie nie tylko brak gości, ale również poczynione już inwestycje. 

Hotele się zaopatrują przecież. Nawet gdy restauracje są zamknięte, to przecież śniadania goście mają w cenie pokoju, więc [hotele - przyp. red.] muszą mieć zaopatrzenie i wszystko – powiedziała nam Czepielinda.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: RMF24

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zidentyfikowano kości znalezione w Tatrach. To szczątki zaginionej Joanny

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki świecą pustkami. Mimo słońca warunki są bardzo trudne

Czytaj więcej >

Polska

Kometa Leonard pojawi się nad Polską. Wiemy, kiedy będzie można ją obserwować

Czytaj więcej >

Polska

Stacje narciarskie w Małopolsce rozpoczęły naśnieżanie stoków

Czytaj więcej >

Polska

Weekend w górach może być niebezpieczny. Przewidywane alerty przed śniegiem

Czytaj więcej >

Polska

Tatry. Turyści zwozili kolegę ze szlaku taczką. 24TP: był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >