Pracownica biura podróży mówi o sytuacji branży na Mazurach. "I tak już ledwo przędziemy"
Minister Zdrowia ogłosił na konferencji prasowej, która odbyła się w środę o godzinie 15:00, że na Mazurach od soboty zamykane będą hotele. Związane to jest z gwałtownym wzrostem liczby osób zakażonych koronawirusem. Funkcjonować przestaną również m.in. kina oraz muzea.
To ogromny cios dla całej tamtejszej branży turystycznej. Gwarne ulice Mrągowa, które oglądać mogliśmy online na Webcamera.pl, niedługo znów staną się zupełnie puste. Województwo warmińsko-mazurskie objęte zostanie specjalnymi obostrzeniami, surowszymi niż w pozostałych województwach. O tej sytuacji porozmawialiśmy z Sabiną Czepielindą, pracującą w biurze turystycznym.
Mazury u wrót kryzysu. Hotele ponownie zamknięte
Nasza rozmówczyni zwróciła uwagę na bardzo istotną kwestię - na Mazurach głównym źródłem utrzymania przedsiębiorców jest sezon letni. W czasie zimy zmniejszona liczba rezerwacji przynosiła niewielkie zyski, które pomagały przedsiębiorcom przetrwać do kolejnych wakacji. Po całkowitym zamknięciu hoteli, właściciele obiektów noclegowych znajdą się pod ścianą. W odróżnieniu od górali, którzy głośno protestowali przeciwko zamykaniu hoteli na Podhalu, przedstawiciele branży turystycznej w województwie warmińsko-mazurskim znów pozostaną bez jakiegokolwiekźródła zarobku.
– Jest to dla nas problem gospodarczy, pod kątem finansów. I tak już ledwo przędziemy, bo [...] Zakopane i góry mają sezon przez cały rok i straszną awanturę zrobili, gdy nie mogli przyjmować gości, natomiast Mazury są regionem, gdzie gości [poza sezonem - przyp. red.] jest bardzo mało. Więc sezon jest jedynie w okresie wakacji, natomiast sporadyczne rezerwacje, które są w takich terminach pozasezonowych, nawet nie generują pokrycia kosztów. [...] Biorąc po uwagę powyższe, dla wszystkich hotelarzy to będzie wielka tragedia – powiedziała redakcji Turyści.pl Sabina Czepielinda, pracująca w biurze turystycznym.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
Warunkowe poluzowanie obostrzeń, do którego doszło 12 lutego, ucieszyło wielu hotelarzy, również na Mazurach. Teraz niestety znów muszą pogodzić się z lockdownem, który zamrozi całkowicie ruch turystyczny.
– [Poluzowanie obostrzeń - przyp. red.] dało nadzieję na konkretną pracę, bo działy rezerwacji pracują, a teraz blokada – słyszymy.
Sytuacja jest coraz trudniejsza
Nasza rozmówczyni jednak jest w stanie zrozumieć decyzję rządu. Podczas konferencji prasowej minister zdrowia wskazywał, że w województwie warmińsko-mazurskim liczba zakażeń rośnie bardzo szybko. Czepielinda sugeruje, że rządzący rzekomo mogą się obawiać również przeciążenia lokalnej służby zdrowia.
– Państwo musi na to globalnie patrzeć, ale też nasz rejon jest biednym rejonem i uważam, że może rząd wie, że gdyby u nas były zbyt duże ilości zachorowań, to po prostu nasze szpitale [...] może po prostu fizycznie się nie wyrobią – zastanawia się Czepielinda.
Po ogłoszeniu warunkowego zniesienia obostrzeń, telefony w hotelach w całej Polsce się rozdzwoniły. Turyści masowo rezerwowali noclegi, ciesząc się z możliwości wyjazdu, po wielu tygodniach spędzonych w domach. Nie inaczej wyglądało to jeszcze 2 tygodnie temu na Mazurach.
– W pierwszy weekend w hotelu Mrągowo Resort, który był otwarty, w ciągu paru dni przyjechało ponad 400 osób.
Zapełnione rezerwacjami kalendarze jednak mogą stać się teraz przyczyną poważnego problemu, w obliczu nagłego przywrócenia obostrzeń. Wielu hotelarzy z pewnością poczyniło już pewne inwestycje i przygotowania w związku z oczekiwanymi gośćmi. Wszystko jednak przepadnie, wraz z ponownym zamknięciem.
– Hotele się zaopatrują przecież. Nawet gdy restauracje są zamknięte, to przecież śniadania goście mają w cenie pokoju, więc [hotele - przyp. red.] muszą mieć zaopatrzenie i wszystko –mówi redakcji Turysci.pl Sabina Czepielinda.
Bez wątpienia obecna sytuacja jest wyjątkowo trudna. Wirtualna Polska donosi, że jeden z hoteli już zapowiedział, że nie zastosuje się do nowych obostrzeń. Włodarze mazurskich miast również zapowiadają walkę o interesy swoich mieszkańców.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Wyciekły nieoficjalne decyzje rządu. Dzisiaj ogłoszą nowe obostrzenia
Chcą szczepić turystów podczas wakacji. Biura znalazły sposób