fałszywi ratownicy w beskidachFot. Facebook/GOPR Beskidy

GOPR Beskidy alarmuje. Fałszywi ratownicy widziani w górach

Fałszywi ratownicy górscy widziani w polskich górach. GOPR Beskidy alarmuje - trzeba zachować ostrożność. Oszuści poruszają się bezprawnie po szlakach, stwarzając niebezpieczeństwo dla turystów. Wszystkie osoby, które zauważą kogoś podejrzanego, proszone są o zgłoszenie sprawy na policję.

Ratownicy z beskidzkiego oddziału GOPR wystosowali bardzo ważny komunikat do turystów, którzy przemierzają górskie szlaki. Każdy powinien zachować szczególną ostrożność, bowiem zauważono w Beskidach osoby podszywające się pod służby ratunkowe.

Fałszywi ratownicy GOPR

Jak wynika z wiadomości opublikowanej na profilu GOPR Beskidy na Facebooku, w górach pojawiły się osoby jeżdżące w niebezpieczny sposób na skuterach śnieżnych. Mają one być ubrane w elementy wskazujące na przynależność do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Udostępniono również zdjęcie oszusta, na którym widać, że ma na sobie ma kamizelkę z nieprawdziwymi emblematami.

W ostatnim czasie docierają do nas liczne sygnały o niebezpiecznym zachowaniu kierowców skuterów śnieżnych. Niestety są wśród nich osoby podszywające się pod ratowników GOPR, ubierające np. kamizelkę czy kurtkę z emblematem organizacji (zakupioną przez internet lub stworzoną samodzielnie) – czytamy w komunikacie.

Fałszywi ratownicy na górskich szlakach

Fałszywi ratownicy na górskich szlakach, fot. GOPR Beskidy

Nieuprawnione używanie emblematów to oszustwo, które może doprowadzić do tragedii. Nieświadomi turyści mogą np. oczekiwać od takiej osoby pomocy w sytuacji kryzysowej. Nie wiadomo, kim są ci ludzie, może więc w ten sposób dojść do nieszczęścia.

W piątek otwierają stoki. Policja zapowiada, że będzie czuwać nad bezpieczeństwem urlopowiczówPilna akcja policji. Zacznie się już pojutrzeCzytaj dalej

Jakby tego było mało, oszuści przemierzają szlaki na skuterach, jednak prowadzą je w sposób wyjątkowo niebezpieczny. Prawdziwi ratownicy zwracają tu uwagę m.in. na nadmierną prędkość, która może doprowadzić zarówno do wywrócenia maszyny, jak i np. potrącenia pieszego.

Zgłoszenia często dotyczą osób, które bezprawnie poruszają się po Beskidach, bezpośrednio zagrażając przy tym bezpieczeństwu turystów (m.in. jeżdżąc po szlakach turystycznych z dużą prędkością), czy też niszcząc środowisko naturalne (np. dewastując skuterami młodniki)– głosi dalsza część postu GOPR.

Fałszywi ratownicy na górskich szlakach

Fałszywi ratownicy na górskich szlakach, fot. GOPR Beskidy

Wszystkie osoby, które zauważą podejrzanie wyglądającego „ratownika", proszone są o zgłoszenie tej sprawy jak najszybciej na policję i niepozostawanie obojętnym.

Mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo turystów informujemy, że wszystkie nadużycia będą zgłaszane na Policję – apeluje GOPR Beskidy.

W ostatnim czasie docierają do nas liczne sygnały o niebezpiecznym zachowaniu kierowców skuterów śnieżnych. Niestety są...

Opublikowany przez GOPR Beskidy Poniedziałek, 8 lutego 2021

Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przypomnieli także turystom, po czym poznać prawdziwe służby. Warto te wskazówki zapamiętać oraz mieć oczy szeroko otwarte podczas górskich wycieczek.

Przypominamy: ratownik wykonujący patrol lub czynności ratunkowe zawsze posiada odpowiedni ubiór i apteczkę, a także zachowuje się zgodnie z przyjętymi przez nas zasadami bezpieczeństwa.
Dzwoniąc do Stacji Centralnej GB GOPR w Szczyrku można dowiedzieć się, czy w danym rejonie jest zgłoszony wyjazd ratownika
– tłumaczą.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Facebook

Następny artykuł