Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Kraje, które najtrudniej znaleźć na mapie. W ankiecie wzięło udział tysiące ludzi z całego świata
Patryk Korzec
Patryk Korzec 10.02.2021 09:29

Kraje, które najtrudniej znaleźć na mapie. W ankiecie wzięło udział tysiące ludzi z całego świata

hands-gccea8bdb1 1280
fot. pixabay.com/stokpic

Polska leży w Europie Środkowej i stanowi wschodnią flankę Unii Europejskiej. Graniczymy z Rosją (Obwodem Kaliningradzkim), Litwą, Białorusią, Ukrainą, Słowacją, Czechami oraz Niemcami. Bez wątpienia większość osób mieszkających w naszym kraju doskonale o tym wszystkim wie, jednak za granicą nie jest to już takie oczywiste. 

Nie każdy wie, gdzie leży Polska

Okazuje się, że wielu cudzoziemców niewiele wie o naszym kraju i jego położeniu. Międzynarodowa firma szkoleniowa The Knowledge Academy przeprowadziła w styczniu 2021 roku ankietę, która miała wyłonić państwa najtrudniejsze do zlokalizowania na mapie świata

Skupiono się na tych, które zamieszkuje więcej niż 25 mln ludzi, by ułatwić sprawę badanym. Łącznie przepytano 6550 uczestników, a każdy z nich otrzymał 20 losowo wybranych nazw krajów. Następnie musiał je zlokalizować na mapie. 

Pozornie łatwe ćwiczenie okazało się prawdziwym wyzwaniem, a o położeniu wielu państw nie wiedziała ponad połowa ankietowanych. The Knowledge Academy opublikowało infografikę prezentującą wyniki na swojej stronie internetowej. Prezentujemy ją poniżej. 

Polska nie wypadła w tym zestawieniu zbyt dobrze. Okazuje się, że aż 43 proc. ankietowanych nie miało pojęcia, gdzie leży nasz kraj. Miejmy nadzieję, że po złagodzeniu obostrzeń pandemicznych na świecie, zagraniczni turyści zdecydują się na poznanie jego piękna i coraz więcej ludzi będzie wiedziało, gdzie on się znajduje.  

Najgorzej poszło z poszukiwaniami Indonezji. Aż 83 proc. przepytywanych osób nie miało pojęcia, gdzie to państwo się znajduje. Na drugim miejscu, z wynikiem 81 proc., znalazł się Wietnam. Podium zamykał Bangladesz - lokalizacji tego kraju nie potrafiło wskazać 78 proc. ludzi biorących udział w ankiecie. 

Geografia może być naprawdę trudna

Miejsce czwarte i piąte przypada kolejno Ukrainie oraz Peru. Pierwszy źle wskazało 73 proc. ludzi, a przy drugim pomyliło się 69 proc. ankietowanych. Co ciekawe, wiele złych odpowiedzi pojawiło się nawet w przypadku tych największych państw, których raczej trudno nie zauważyć na mapie. 

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez The Knowledge Academy/fot. The Knowledge Academy

Blisko połowa ludzi biorących udział w ankiecie nie wiedziała, gdzie znaleźć Kanadę oraz Australię, co aż trudno sobie wyobrazić. 33 proc. ludzi nie wiedziało także, gdzie jest Francja, a 29 proc. - Niemcy. 

Niedawno opisywaliśmy również interesującą różnicę w wyglądzie naszej mapy świata oraz tej, którą posługują się w Chinach. Czasem tak niewielka zmiana może sprawić, że nasz kraj naprawdę trudno zauważyć. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: The Knowledge Academy