Pieniny ikona górFot. https://www.facebook.com/PieninskiPN Ewelina Zając

Ratują legendarną sosnę w Pieninach. Ikona polskich gór w opłakanym stanie

Pieniny od lat cieszą się legendarną sosną, która stała się nie tylko symbolem tego regionu, ale również ikoną polskich gór. Nie wiadomo jednak, jak długo będzie można oglądać to szczególne drzewo na szczycie Sokolicy. Niestety niedawna wichura nie miała dla niego litości i obecnie jest w bardzo złym stanie. Trwają próby ratowania niezwykłego okazu – założono już specjalne wzmocnienie.

Pieniny słyną z 500-letniego drzewka, które znajduje się na szczycie Sokolicy. Niedawno w wyniku trudnych warunków pogodowych odłamała się gałąź skarłowaciałej reliktowej sosny, co potwierdziły władze Pienińskiego Parku Narodowego. Ruszyły prace nad uratowaniem ikony polskich gór. Symbol parku został zabezpieczony tymczasowym wzmocnieniem.

Kolejny raz pracownicy parku narodowego mają powody, by bać się, że Pieniny stracą swój symbol. Sytuacja zaniepokoiła również turystów, którzy chętnie wchodzą na Sokolicę i fotografują skarłowaciałą reliktową sosnę – często również z Dunajcem w tle.

Pieniny nie stracą swojego symbolu? Trwa walka o słynną sosnę

Obecnie pracownicy parku narodowego robią wszystko, by uratować zniszczone drzewo. Na oficjalnym Facebooku Pienińskiego Parku Narodowego opublikowana została fotografia autorstwa Eweliny Zając, na której widać drzewo z nowym „opatrunkiem”.

Na uszkodzonym pniu sosny z Sokolicy zamontowano tymczasowe wzmocnienie w celu zabezpieczenia pnia przed ewentualnym...

Opublikowany przez Pieniński Park Narodowy Czwartek, 21 stycznia 2021

Pracownicy Pienińskiego Parku Narodowego najpierw pokryli specjalnym preparatem fragment drzewka, w którym doszło do odłamania gałęzi, by przygotować sosnę do kolejnych zabiegów ochronnych.

W czwartek 21 stycznia Pieniński Park Narodowy przekazał informacje o dalszych etapach działań zmierzających do ochrony i uratowania ikony polskich gór. Reliktowa sosna została wyposażona w specjalistyczne wzmocnienie, które ma uniemożliwić złamanie.

Na uszkodzonym pniu sosny z Sokolicy zamontowano tymczasowe wzmocnienie w celu zabezpieczenia pnia przed ewentualnym dalszym uszkodzeniem – czytamy w komunikacie opublikowany na Facebooku Pienińskiego Parku Narodowego.

Przedstawione na zdjęciach rozwiązanie jest konieczne do czasu opracowania z zespołem arborystów skutecznego sposobu na zabezpieczenie drzewa – dodają pracownicy parku.

Miejsce po odłamanej gałęzi sosny na Sokolicy zostało zabezpieczone specjalistycznym preparatem.

Opublikowany przez Pieniński Park Narodowy Piątek, 8 stycznia 2021

Pieniny: to nie pierwsze uszkodzenie reliktowej, 500-letniej sosny

Turyści, którzy często odwiedzają Pieniny, otrzymali niepokojącą wiadomość 5 stycznia. Wówczas Pieniński Park Narodowy przekazał informację o bardzo poważnym uszkodzeniu skarłowaciałej sosny, do którego najprawdopodobniej doszło przez silny wiatr.

Gałąź złamała się prawdopodobnie pod wpływem silnego wiatru. Wraz z zespołem naukowców pracujących przy poprzednich badaniach sosny ocenimy jej stan i jeżeli będzie to możliwe podejmiemy kroki w celu zabezpieczenia drzewa – informowali wówczas pracownicy parku na Facebooku.

W ostatnich dniach odłamała się dolna gałąź konaru sosny na Sokolicy, który pozostał po uszkodzeniu z 2018 r. Gałąź...

Opublikowany przez Pieniński Park Narodowy Wtorek, 5 stycznia 2021

Do odłamania jednej z gałęzi ikony polskich gór doszło także w 2018 roku, gdy ratownicy TOPR zbliżyli się do drzewa helikopterem podczas niesienia pomocy kobiecie, która zsunęła się kilka metrów ze szczytu.

W rejon Sokolicy przyleciał helikopter z Zakopanego, którym turystka miała zostać przetransportowana do szpitala. Gdy była umieszczana na pokładzie maszyny, silny podmuch wiatru, który wytworzył wirnik helikoptera, uszkodził reliktową sosnę.

Ułamana gałąź została usunięta i trafiła na wystawę w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku, natomiast drzewo zabezpieczono przed chorobami grzybowymi. Miejmy nadzieję, że i tym razem uda się uratować symbol Pienin.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o Krzywym Lesie, który jest niecodzienną atrakcją w naszym kraju. Niestety może zniknąć. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Polsat News

Następny artykuł