Turysci.pl
Szlaki górskie są widoczne dzięki tyczkom

Fot. GOPR Bieszczady

Widzieliście kiedyś tyczki przy szlaku w górach? Mają bardzo ważne zadanie

18 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Szlaki górskie są oznaczone kolorami, ale w terenie oprócz symboli można też spotkać tyczki. Spełniają bardzo ważną funkcję, zwłaszcza zimą. Turyści powinni wiedzieć, jak z nich korzystać, a także jak zadbać o to, by posłużyły nam jak najdłu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do czego służą tyczki na szlakach

  • Jak możemy o nie zadbać

  • O systemie ułatwiającym odnalezienie turystów

O szlaki górskie dbają zwykle leśnicy, pracownicy parków narodowych i członkowie lokalnych PTTK. Turyści rzadko zwracają uwagę na stan techniczny oznaczeń, chociaż w prosty sposób mogliby się przyczynić do wydłużenia ich trwałości. 

O czym mowa? O tyczkach, które są ważnym elementem szlaków w górach. Wielu turystów, którzy przyjeżdżają zimą na wędrówki czy na narty, z pewnością miało okazję z nich korzystać. 

Szlaki górskie zimą są ledwie widoczne

Przy grubej warstwie śniegu zalegającej w górach, szlaki byłyby niewidoczne, gdyby nie wystające z niego elementy. Zwłaszcza w miejscach odsłoniętych, gdzie nie ma oznaczeń na drzewach, przydają się tyczki.

Najczęściej można spotkać drewniane kije wbite w ziemię tuż przy ścieżce. Naturalne materiały łatwo ulegają działaniom czynników atmosferycznych, dlatego trzeba o nie dbać i co jakiś czas wymieniać na nowe. Trzeba jednak pamiętać, zę niekiedy warunki w górach nie pozwalają na wyjście na szlak, nawet jeśli znajdują się tam tyczki.

Aby tyczki jak najdłużej mogły służyć turystom, trzeba je oczyszczać m.in. ze szronu, który pięknie je przyozdabia zimą. Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego przypominają o tym na Facebooku i tłumaczą, do czego te elementy służą.

- Tyczki które stoją przy szlakach turystycznych, pomimo, że ślicznie wyglądają jak są oszronione, służą nie do ozdoby, ale oznaczają przebieg szlaku. Zimą a także we mgle pomagają turystom bezpiecznie przejść szlak. Obijanie tyczek z szadzi zapobiaga ich złamaniu pod ciężarem lodu czy przewróceniu. Dzięki temu również nie są mylone z oszronionymi pojedynczymi drzewami - czytamy w komunikacie.

Tyczki które stoją przy szlakach turystycznych, pomimo, że ślicznie wyglądają jak są oszronione, służą nie do ozdoby,...

Opublikowany przez Karkonoski Park Narodowy Niedziela, 17 stycznia 2021

Tyczki pomagają też ratownikom

W Bieszczadach możemy spotkać czerwone tyczki, które pełnią dodatkową funkcję. To duże udogodnienie dla ratowników, którzy muszą namierzyć osoby wysyłające prośbę o pomoc. O kolorowych oznaczeniach szlaków pisaliśmy tutaj.

- Czerwone tyczki, które mijacie wędrując połoninami opatrzone tabliczkami z numerami mają swoje współrzędne GPS. W razie wypadku wystarczy podać najbliższy numer i ratownicy wiedzą, gdzie jesteście - informują ratownicy GOPR Bieszczady.

Fot. tyczki na górskich szlakach/ GOPR Bieszczady

- Często w sytuacjach stresowych turyści zapominają nazwy szczytu, na który szli lub przekręcają nazwy, nie wiedzą jakiego koloru jest szlak, itp. Tyczki zdecydowanie też pomagają w zimie i we mgle wskazując, którędy wiedzie szlak. Ale one nie wszędzie są, dlatego zdecydowanie polecamy pobrać darmową aplikację Ratunek - dodają ratownicy.

Aplikacja Ratunek działa na terenie całego kraju, dlatego warto ją pobrać, wybierając się zarówno w góry, jak też nad morze czy na Mazury. Dzięki niej można w łatwy sposób wezwać pomoc za pomocą SMS-a, który zawiera informację o naszej lokalizacji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: krosno112.pl/ KPN

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >