Turysci.pl > Polska > TOPR apeluje do turystów. Wyjście w góry może zagrażać życiu. Warunki są bardzo niebezpieczne
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 24.03.2022 21:58

TOPR apeluje do turystów. Wyjście w góry może zagrażać życiu. Warunki są bardzo niebezpieczne

góry trudne warunki
Fot. Wikimedia Michal Klajban CC BY-SA 3.0 (zdjęcie ilustracyjne)

Obecnie góry mogą być bardzo niebezpiecznym kierunkiem w związku z trudnymi warunkami – te panują przede wszystkim w wysokich partiach. Dlatego ratownicy TOPR odradzają turystykę wysokogórską. Na Kasprowym Wierchu, który jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Polsce, termometry wskazały nawet -17 stopni Celsjusza.

Ze względu na warunki pogodowe w najbliższe dni turyści powinni zrezygnować z wyjść w góry. Mróz czuć nie tylko w wysokich partiach – w Zakopanem temperatura spadła do -14 stopni Celsjusza. Chociaż od środy 19 stycznia pogoda ma zacząć się poprawiać, to obecnie nadal należy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa.

Wyjście w góry może być niebezpieczne. TOPR szczególnie odradza wysokie partie

Polskie góry przyciągają mnóstwo turystów, jednak po ataku surowej zimy warunki na szlakach są bardzo trudne. Niska temperatura i obfite opady śniegu mogą doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji. Na Kasprowym Wierchu odnotowano już niemal metrową warstwę śniegu.

Obecne warunki do uprawiania turystyki ocenia się jako bardzo niekorzystne. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ostrzegają wczasowiczów i odradzają wychodzenie na wysokogórskie szlaki.

Warto też przypomnieć, że nadal panuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, które wydało TOPR. Na wielu stromych stokach pokrywa śniegu jest związana umiarkowanie lub słabo. Obecnie nawet małe obciążenie dodatkowe może wyzwolić lawinę.

W nielicznych przypadkach możliwe jest także samoistne zejście dużych i bardzo dużych lawin. W związku z tym apelujemy do wszystkich turystów o stosowanie się do komunikatów wydawanych przez ratowników TOPR.

Warunki do aktywności w Tatrach nadal bardzo niekorzystne! Ostatnia doba przyniosła kolejne opady undefinedi silny wiatr, który przenosi śnieg tworząc duże zaspy. Poruszanie powyżej schronisk nawet w nartach jest prawie niemożliwe. Dodatkowo wiatr bardzo niekorzystnie wpływa na sytuację lawinową. Na kolejną dobę ogłoszono 3 stopień zagrożenia. Na noc prognozowane są dalsze duże opady śniegu. Apelujemy o rezygnację z wyjść powyżej górnej granicy lasu. Niżej, na większości szlaków warunki również są bardzo trudne. Przypominamy, że górna część czarnego szlaku do doliny Pięciu Stawów (końcowy trawers) zimą jest bardzo niebezpieczna i nie powinno się nią poruszać w takich warunkach. Tyczkami wytyczone jest zimowe obejście poza Niżnią Kopą – czytamy w komunikacie TOPR.

Turyści wychodzą w góry, ratownicy mają wiele zawiadomień

O tym, że góry obecnie są niebezpieczne, potwierdzają ratownicy GOPR. Służby w Beskidach musiały wielokrotnie interweniować w związku z turystami, którzy próbowali zdobyć Babią Górę. W sobotę 16 stycznia warunki były szczególnie niesprzyjające.

Jedną z najbardziej dramatycznych akcji tego dnia było sprowadzenie turystki, która wraz z grupą tzw. „morsów górskich” wchodziła na szczyt ubrana bez odpowiedniego ubioru. Kobieta została znaleziona w śniegu, ubrana jedynie w szorty i stanik sportowy oraz buty.

Ratownicy wreszcie przetransportowali podróżniczkę do szpitala. Stan kobiety określono jako ciężki, zaobserwowano też odmrożenia wszystkich kończyn, a temperatura jej ciała wynosiła zaledwie 25,9 stopni Celsjusza. Służby podkreślały, że tego dnia wielu wczasowiczów zbagatelizowało ich rady.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o grupie, która utknęła w samochodzie terenowym na górze Łan. Pojazd zablokował się w zaspie śnieżnej. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: TOPR