Ratownicy pomogli turystom na górze Łan

Fot. facebook.com/Grupa Krynicka GOPR

Utknęli w samochodzie na górze Łan. Ratownicy ruszyli na pomoc

16 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

W nocy z piątku na sobotę ratownicy otrzymali zgłoszenie od turystów, którzy utknęli na górze Łan w Beskidzie Sądeckim. Ich auto terenowe zakopało się w śniegu i sami nie mogli sobie z nim poradzić.

Amatorzy off-roadu wysłali prośbę o pomoc przez aplikację „Ratunek" o godzinie 21:45. Było ciemno i wyjątkowo zimno, a każda kolejna godzina spędzona w aucie mogłaby być męczarnią. 

- Okazało się, że znajduje się tam sześć osób, które zupełnie nieprzygotowane do warunków zimowych wybrały się autem terenowym na off-road. Niestety ich samochód ugrzązł w śniegu i nie byli w stanie sobie sami poradzić. W dodatku na zewnątrz panowała bardzo niska temperatura i padał śnieg - relacjonował na Facebooku ratownik Krynickiej grupy GOPR.

Fot. GOPR w akcji/ facebook.com/ Grupa Krynicka GOPR

Ratownicy pomogli im wrócić 

Grupa turystów miała szczęście, ponieważ ratownicy GOPR mają odpowiedni sprzęt do wyciągania aut ze śniegu czy błota. Ruszyli do akcji samochodem terenowym oraz pojazdem gąsienicowym.

Z pomocą ciężkiego sprzętu udało się wyciągnąć samochód. Poszkodowani zostali przewiezieni do Tylicza, skąd łatwo było im wrócić do domu. Cała akcja trwała ok. 3 godzin i zakończyła się o godzinie 1 w nocy w sobotę.

W górach panują trudne warunki, do których nie wszyscy są przygotowani. Turyści korzystający z zimowej aury ulegają wypadkom podczas wędrówek czy zjeżdżania na sankach. Nie brakuje urazów i poważnych złamań, dlatego ratownicy cały czas otrzymują wezwania.

Zimowe warunki często są lekceważone

Jak poinformowała w czwartek Grupa Krynicka GOPR, w ich rejonie spadło już od 20 co 50 cm śniegu. Nadal jest on puszysty i luźny, dlatego łatwo stracić równowagę.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje o ostrożność. Śnieg cały czas pada, a temperatury w najbliższych dniach nadal będą się utrzymywać znacznie poniżej zera. Piękne krajobrazy zachęcają do wędrówek, jednak nie można przy tym zapominać o odpowiednim przygotowaniu oraz zdrowym rozsądku. 

Turyści szturmują górskie szlaki, ignorując opady śniegu czy zagrożenie lawinowe. W Tatrach można spotkać zarówno traperów, jak i narciarzy biegowych czy rodziców z dziećmi zjeżdżającymi na sankach.

Wychodząc na wycieczkę, trzeba koniecznie sprawdzić aktualne ostrzeżenia pogodowe i lawinowe. O tym, jak się ubrać na wycieczkę w góry, pisaliśmy tutaj. Mierzmy siły na zamiary, by nie utknąć z dala od domu tak, jak turyści na górze Łan.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl