Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Niespodzianka w Górach Opawskich. Trasy jedyne w regionie
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 18.01.2021 00:20

Niespodzianka w Górach Opawskich. Trasy jedyne w regionie

Góry Opawskie zimą
Fot. pixabay.com/ Arcaion

Góry Opawskie leżą na pograniczu Polski i Czech w Sudetach Wschodnich. Najwyższy szczyt nie ma nawet 1 tys. m n.p.m., jednak jest to najwyżej położony region w województwie Opolskim.

O tym dlaczego warto tam pojechać, powiedział prezes Klubu Turystyki Narciarskiej głuchołaskiego oddziału PTTK Grzegorz Kamiński w rozmowie z Radiem Opole.

Trasy są dobrze przygotowane

Na szlaki idealne do uprawiania narciarstwa biegowego, regularnie wyjeżdża ratrak, by ubijać świeże opady śniegu. Narty nie zapadną się już w białym puchu.

- Nie są to trudne trasy. Jakby słońce wyszło, to są piękne widoki na Kopę Biskupią, najwyższy szczyt w województwie opolskim i na góry czeskie. Tych, co by chcieli pierwszy raz pojeździć, jakby tylko zechcieli wypożyczyć gdzieś sprzęt, zapraszam - powiedział Kamiński w Radiu Opole.

W Górach Opawskich znajdują się jedyne w regionie trasy dla narciarzy biegowych, wpisane do sieci szlaków turystycznych. 

To dobra alternatywa dla narciarstwa zjazdowego

Jazda na „biegówkach" nie jest trudna, a w dodatku o wiele tańsza od narciarstwa zjazdowego. To dobra alternatywa, zwłaszcza w czasie pandemii.

- Do uprawiania narciarstwa biegowego potrzeba butów, nart, kijków, do tego jakiś plecaczek, kanapka, herbata w termosie i już można ten sport turystycznie uprawiać. Do "zjazdówek" niestety sprzęt jest droższy, no i trzeba jeszcze wydać krocie na stoki narciarskie - zauważył prezes Klubu Turystyki Narciarskiej głuchołaskiego oddziału PTTK cytowany przez Radio Opole.

Wchodząc na trasy biegowe nie potrzebujemy żadnych biletów. Wypożyczenie sprzętu to koszt. ok. 30-50 zł za dobę.

Narty biegowe nie cieszą się tak dużą popularnością, co zjazdowe, chociaż opanowanie techniki poruszania się na nich jest o wiele łatwiejsze.

Jeśli potrafimy jeździć na łyżwach czy rolkach lub wiemy jak poruszać się z kijkami do Nordic Walking, nauka biegania na nartach przyjdzie z łatwością.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Radio Opole