Turysci.pl
kopalnia soli w wieliczce

Fot. pixabay.com/ barbaarian (zdjęcie ilustracyjne)

Seria interwencji w Tatrach i Beskidach. Ratownicy mieli pełne ręce roboty

30 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Góry obecnie cieszą się bardzo dużą popularnością wśród turystów. W sobotę doszło do serii akcji ratunkowych w Tatrach i Beskidach. Lawina porwała dzisiaj turystów na Ornaku, wzywano również pomoc z Przełęczy Kondrackiej

Góry zimą mogą być szczególnie niebezpieczne ze względu na zmienne warunki atmosferyczne. W sobotę doszło do serii interwencji ratowników, przede wszystkim w najpopularniejszych w tym sezonie Tatrach i Beskidach.

Seria interwencji w górach

Ratownicy GOPR w Beskidach prowadzili trzy wyprawy ratunkowe. Dwie z nich miały miejsce w rejonie Babiej Góry, gdzie pomocy potrzebowała dziewięcioosobowa grupa oraz jeden turysta, który wędrował osobno. W rejonie Pillska goprowcy udzielali pomocy kilku osobom. 

Jak powiedział reporterce RMF FM Annie Kropaczek ratownik GOPR-u, turyści zgubili się i nie byli odpowiednio przygotowani do wyprawy. Obecnie trwa akcja sprowadzania ich na dół. Turyści są zmęczeni i lekko wyziębieni. 

Jak czytamy, warunki w Beskidach są obecnie trudne. Od rana ograniczona była widoczność, a na szlakach zalega mokry i ciężki śnieg. W sobotę padał tam deszcz i deszcz ze śniegiem. Obecnie w rejonie Babiej góry obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Wcześniej pisaliśmy również o lawinie, która w Tatrach porwała dwójkę turystów. Po godzinie 19 ratownicy TOPR transportowali taterniczkę, która została strącona przez lawinę w Kotle Kościelcowym. Kobieta ma złamaną nogę. Wcześniej toprowcy polecieli na ratunek dwóm narciarzom turowym, których porwała lawina na stokach Ornaku.

Ratownicy sprowadzili również z gór dziewięciu turystów z Ukrainy, którzy utknęli na Przełęczy Kondrackiej. Pomagało im również dwóch napotkanych turystów, z którymi przeszli przez Kopę Kondracką. Na Przełęczy pod Kopą spotkali się z ratownikami, z którymi następnie zeszli do Kuźnic.

TOPR wydawał już wcześniej komunikat dotyczący niebezpieczeństwa i niesprzyjającej pogody w Tatrach. Jednocześnie zaapelowali do turystów, aby zachowali wszelkie zasady bezpieczeństwa. Ogłoszony został drugi stopień zagrożenia lawinowego, który jest poziomem umiarkowanym.

— Na najbliższą dobę prognozowane są opady śniegu, połączone z silnym wiatrem co może zwiększyć zagrożenie lawinowe. Szczególną uwagę należy zwrócić przy poruszaniu się w pobliżu grani na stronach nawietrznych, w okolicach formacji wklęsłych i dużych pól śnieżnych gdzie może wiatr utworzyć depozyty z nawianego śniegu — brzmi komunikat TOPR-u.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: RMF24

Podobne artykuły

zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >
Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >