Austria ogłosiła plan otwarcia granic oraz luzowania obostrzeń obowiązujących wewnątrz kraju. Kanclerz Sebastian Kurz na konferencji prasowej powiedział, że turyści z zagranicy będą mile widziani od 19 maja. Austria otworzy lokale gastronomiczne oraz instytucje kultury 19 majaOd tego dnia otwarte zostaną również granice dla turystówW większości ogólnodostępnych miejsc warunkiem wejścia będzie założenie maseczki FFP2Kanclerz Austrii, Sebastian Kurz, ogłosił po spotkaniu rządu z szefami wszystkich krajów związkowych, że wkrótce państwo otworzy się na międzynarodowy ruch turystyczny. Zgodnie z zapowiedziami, poluzowanie obostrzeń ma być przeprowadzone „przy ścisłej koncepcji bezpieczeństwa".
Grecja luzuje kolejne obostrzenia i przygotowuje się do wpuszczenia turystów. Granice planują otworzyć 14 maja i oficjalnie rozpocząć sezon letni. Zgodnie z zapowiedziami, na swobodny wjazd liczyć mogą osoby zaszczepione oraz te, które okażą negatywny wynik testu na COVID-19. Grecja tydzień temu ogłosiła, że w połowie maja otworzy granice dla turystów zagranicznychMinister turystyki zapowiedział wprowadzenie „pięciu linii obrony", które mają zapewnić bezpieczeństwo w czasie pandemiiNa początku maja grecki rząd chce znów otworzyć restauracje, poszerzając ofertę dla urlopowiczówGrecja już od kilku miesięcy głośno deklaruje, że w czasie letnich wakacji wpuści turystów z zagranicy. Trudno się temu dziwić, kraj ten bowiem uważany jest za jeden z podróżniczych rajów Europy. Przygotowania do otwarcia granic trwają - zniesiono już obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu granicy, a na początku maja otwarte zostaną również restauracje, oblegane w okresie urlopowym przez wczasowiczów.
Francja planuje otwarcie granic na wakacje dla turystów, co obiecał prezydent Emmanuel Macron. Jednocześnie jednak kraj ten stawia warunek - na pełną swobodę liczyć będą mogły tylko osoby zaszczepione. Prezydent Francji zapowiada otwarcie granic dla zaszczepionych turystów zagranicznychSwobodny wjazd ma być zagwarantowany zarówno podróżnym ze Stanów Zjednoczonych, jak i EuropyZnoszenie obostrzeń we Francji ma się rozpocząć od następnego miesiącaEmmanuel Macron, prezydent Francji, zapowiedział w rozmowie z CBS News, że na wakacje jego kraj otworzy się na turystów zagranicznych. Podkreślił jednak, że na swobodny wjazd liczyć będą mogły wyłącznie osoby, które przyjmą preparat na COVID-19. Ta deklaracja może być związana z planami wprowadzenia Zielonych Certyfikatów w Europie.
Komisja Europejska wydała ważny komunikat. Oznajmiono w nim, że testy na COVID-19, które turyści przeprowadzą samodzielnie, nie będą uprawniały do swobodnych podróży w ramach korzystania z tzw. paszportu szczepionkowego. Wczasowicze, którzy przedstawią je na granicach, mogą nie zostać wpuszczeni do kraju, w którym chcieli spędzić urlop. KE ostrzega: testy zrobione samodzielnie, nie będą uprawniały do podróży w ramach paszportu szczepionkowegoChodzi tu o testy, które dostępne są np. w sklepach lub można je kupić przez internetAby skorzystać z Certyfikatu, konieczne będzie przeprowadzenie testu, którego wiarygodność jest potwierdzonaZielone Certyfikaty mają wspomóc europejską branżę turystyczną, pogrążona w kryzysie pandemicznym. Dzięki nim turyści będą mogli swobodnie przemieszczać się między granicami wewnętrznymi, ale są warunki. Rzecznik Komisji Europejskiej zaznaczył, że testy wykonane samodzielnie, nie będą respektowane podczas zagranicznych wyjazdów.
Francja zdecydowała się na wprowadzenie obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny dla podróżnych z Brazylii, Argentyny, Chile i RPA. Powodem jest pojawienie się tam nowych wariantów koronawirusa.Francja wprowadza 10-dniową kwarantannę dla przyjezdnych z czterech krajów. Rozporządzenie zacznie obowiązywać od 24 kwietnia. Za złamanie zasad grozić będzie kara nawet do 6 tys. złotych.
Hiszpania 9 maja znosi stan wyjątkowy. Oznacza to, że już wkrótce będą możliwe podróże po kraju, przestanie obowiązywać również godzina policyjna. Mieszkańcy świętują poluzowanie obostrzeń - gwałtownie rośnie liczba rezerwacji na wyjazdy krajowe. Hiszpania znosi stan wyjątkowy z dniem 9 majaHiszpanie masowo rezerwują krajowe wakacje. Liczba bookingów wzrosła o 120 proc. 24 proc. wszystkich majowych wyjazdów dotyczy Wysp Kanaryjskich Hiszpania ogłosiła stan wyjątkowy 25 października 2020 roku. Od tamtej chwili mieszkańcy pogodzić się musieli z obostrzeniami dotyczącymi m.in. przemieszczania się po kraju. Ponadto obowiązywała godzina policyjna, a wiele obiektów działało z ograniczeniami. 9 maja jednak wszystko się zmieni - jak podaje hiszpański serwis Hosteltur, rząd nie przewiduje dalszego przedłużania zakazów.
WHO kolejny raz podkreśliło, że nie popiera paszportów szczepionkowych, które mają ułatwić podróże zagraniczne. Opinia ta jest o tyle zaskakująca i surowa, że coraz więcej krajów na świecie rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Eksperci WHO w poniedziałek kolejny raz podkreślili, że są przeciwni wprowadzaniu tzw. paszportów szczepionkowychWprowadzenie certyfikatów jeszcze w czerwcu zapowiedziała już Unia EuropejskaNad podobnymi dokumentami dyskutowano również w wielu innych krajach, m.in. USA, Izraelu czy Chinach6 kwietnia WHO po raz pierwszy zabrało głos w sprawie tzw. paszportów szczepionkowych. Jak stwierdziła wtedy rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia, rozwiązanie to może działać w sposób dyskryminujący. W poniedziałek eksperci po raz drugi ostro skrytykowali działania zmierzające do stworzenia nowego rodzaju dokumentów.
Wakacje zakończyły się tragicznie dla rodziny w Anglii. Nie żyje 13-letnia dziewczynka, która razem z rodzicami pojechała do Devon Cliffs Holiday Park. Ciało nastolatki zostało znalezione w piątek na plaży na południu Anglii.13-letnia dziewczynka została znaleziona u podnóża klifuŚmierć została potwierdzona przez ośrodekPolicja bada okoliczności śmierci 13-latkiRodzina spędzała wakacje na południu Anglii, a konkretnie w Devon Cliffs Holiday Park. Jak podaje „Devon Live", ciało dziewczyny znaleziono u podnóży klifów.
Belgia w poniedziałek oficjalnie zniosła zakaz podróżowania w celach turystycznych. Do tej pory mieszkańcy mogli przemieszczać się za granicę wyłącznie z uzasadnionych powodów oraz służbowo.Belgia znosi zakaz podróży turystycznych, jednak w dalszym ciągu konieczne będzie przebycie kwarantanny po powrocie z „czerwonych stref".
Grecja zdecydowała się na zniesienie obowiązkowej kwarantanny dla osób zamieszkałych na stałe w UE, strefie Schengen, Wielkiej Brytanii, USA, Izraelu, Serbii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.Kwarantanna zniesiona została również dla obywateli PolskiDo 26 kwietnia obowiązują jednak inne ograniczenia w lotach krajowych i międzynarodowychGrecki urząd lotnictwa cywilnego ogłosił niedawno zniesienie obowiązkowej 7-dniowej kwarantanny dla niektórych podróżnych. Zasada obowiązuje od dzisiaj i dotyczy również Polaków.
Polacy będą mieli 15 nowych możliwości lotów w czasie wakacji. Czeska linia Smartwings zapowiada uruchomienie tras z Warszawy i Katowic, m.in. do Splitu, Warszawy czy na Fuerteventurę. Niektóre wystartują już pod koniec kwietnia i w maju. Smartwings zapowiada uruchomienie 15 wakacyjnych tras z PolskiNa liście są takie wakacyjne hity jak Malaga, Kos czy BarcelonaNowe trasy pojawią się na liście lotów z Katowic i WarszawyCzeska linia lotnicza prężnym krokiem wkracza na polski rynek lotniczy w tegorocznym sezonie wakacyjnym. Już wkrótce polecimy w najpopularniejsze miejsca z Warszawy oraz Katowic. Pojawia się jedynie pytanie, czy obostrzenia pandemiczne pozwolą na skorzystanie z tych wszystkich możliwości.
Jak wynika z nieoficjalnych informacji, które pojawiły się w serwisie Polish Express, Wielka Brytania 17 maja zamierza poluzować restrykcje dotyczące podróżnych. Portal sugeruje jednak, że na „zielonej liście" pojawi się jedynie 8 krajów i nie będzie wśród nich Polski. Nieoficjalnie Wielka Brytania 17 maja będzie luzowała obostrzenia dla podróżnych przekraczających graniceRzekomo wszystkie kraje podzielone mają być na 3 kolory: czerwony, pomarańczowy i zielony Obywatele państw z „zielonej listy" mają wjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez odbycia kwarantanny. Podobno nie ma w tym spisie PolskiPolish Express sugeruje, że Wielka Brytania 17 maja poluzuje obostrzenia dotyczące zagranicznych podróżnych. Rzekomo tamtejszy rząd chce zastosować tzw. system świateł drogowych. Jak ustalił portal, większość krajów Unii Europejskiej (w tym Polska), oznaczone mają zostać kolorem pomarańczowym lub czerwonym.
Bułgaria ogłosiła zakończenie ogólnokrajowego lockdownu. Otwartych zostanie większość miejsc kulturalnych, a także restauracje. Podróżni korzystać mogą z hoteli. Polacy mogą jechać wjechać na teren tego państwa w celach turystycznych, po okazaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19. Bułgaria otwiera restauracje, kina, siłownie oraz centra handloweZa ok. 2 tygodnie uruchomione zostaną kluby nocne i dyskoteki. Kraj przygotowuje się na przyloty zagranicznych turystówTamtejsze hotele przyjmują gości, a kraj deklaruje poprawę sytuacji pandemicznej Polski rząd ogłosił zamrożenie sektora turystycznego na czas majówki, a tymczasem Bułgaria ogłosiła łagodzenie obostrzeń. W ostatnim czasie otworzyli restauracje, centra handlowe, siłownie oraz kina, a hotele działają w reżimie sanitarnym. Dla wielu podróżnych z Polski kraj ten może stanowić atrakcyjne rozwiązanie na wiosenny lub letni urlop.
Polacy stracili cierpliwość po przedłużeniu lockdownu, ogłoszonym przez rząd. Liczba rezerwacji zagranicznych wakacji poszybowała w górę, a szczegóły przekazał nam portal rezerwacyjny Travelist. Hitem jest Czarnogóra i Chorwacja. Po ogłoszeniu przedłużenia ogólnopolskiego lockdownu, liczba chętnych na wakacje za granicą znacząco wzrosłaPrawie 50 proc. rezerwacji Polaków dotyczyło wyjazdów zagranicznychOtwarcie polskich hoteli na wakacje przy 50 proc. maksymalnego obłożenia może wzmocnić pozycję wczasów w innych krajachEksperci turystyczni z portalu Travelist opublikowali dane prezentujące wakacyjne plany Polaków. Jak wskazują, po przedłużeniu ogólnokrajowego lockdownu przez polski rząd, gwałtownie wzrosła liczba rezerwacji wczasów zagranicznych.
Jak informują media, Holandia (Królestwo Niderlandów) pracuje nad zaostrzeniem restrykcji granicznych. Projekt ustawy w tej sprawie został przesłany do parlamentu i choć nie został jeszcze przegłosowany, nieoficjalnie na liście państw, które mają zostać objęte nowymi obostrzeniami, znajduje się również Polska. Rząd Holandii złożył do parlamentu projekt ustawy, zakładającej zaostrzenie restrykcji dla podróżujących z obszarów ryzyka epidemiologicznegoJak nieoficjalnie podają media, nowe przepisy obowiązywać mają od 15 majaChoć projekt ustawy nie został przegłosowany, bardziej restrykcyjne przepisy dotyczyły będą również podróżnych z Polski. Nasz kraj znajduje się w grupie „pomarańczowej"Jak podaje portal Polonia.nl, Holandia od 15 maja 2021 roku chce wprowadzić obowiązek kwarantanny dla podróżnych. Obowiązywać ma wszystkie osoby przylatujące z krajów kategoryzowanych jako „obszary ryzyka epidemiologicznego". Na razie szczegóły projektu nie są znane, rzekomo jednak dotyczyć to ma państw „pomarańczowych" oraz „czerwonych".
Pasażerowie, którzy lecieli samolotem z Tel Awiwu do Frankfurtu, przekroczyli wszelkie granice. Zakłócili spokój innych podróżnych i odmówili założenia maseczek. Sześć z awanturujących się głośno osób zostało aresztowanych. Awantura w samolocie linii lotniczej Lufthansa, lecącym z Tel Awiwu do FrankfurtuSześciu pasażerów miało przed wejściem na pokład spożywać alkohol. Potem awanturowali się na pokładzie, krzyczeli i nie chcieli założyć maseczekGrupa podróżnych nie reagowała na upomnienia personelu pokładowego. Mieli obrażać pracownikówSzóstka pasażerów miała jeszcze przed wejściem na pokład, zakupić zapas alkoholu w sklepach wolnocłowych w Ben Gurion. Jak relacjonują pasażerowie rejsu, podczas lotu zaczęli spożywać swoje zakupy. Podróżni zachowywali się bardzo agresywnie, mieli krzyczeć, obrażać członków załogi oraz odmawiać założenia maseczek.
Restrykcje we Włoszech zostaną zniesione od 26 kwietnia. Taką decyzję podjęły lokalne władze w związku z poprawą sytuacji epidemicznej. Podczas konferencji prasowej premier Mario Draghi ogłosił również przywrócenie żółtych stref.Premier Włoch ogłosił w piątek zniesienie części restrykcji. W żółtych strefach możliwe będzie otwarcie restauracji, także wieczorem. Jak uznał: „Można patrzeć w przyszłość z ostrożnym optymizmem i ufnością".
Senacka komisja spraw zagranicznych i UE poparła tzw. paszporty szczepionkowe. Jest to potoczna nazwa Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który ma ułatwić przemieszczanie się między państwami Unii. Będzie on dostępny w formie cyfrowej papierowej całkowicie za darmo dla wszystkich.Senacka komisja wnioski dotyczące wprowadzenia tzw. paszportów covidowychPaństwa UE oficjalnie przyjęły mandat do negocjacji z PE w tej sprawieDokument ma wejść w życie do końca czerwcaPaszporty szczepień mają być dostępne od końca czerwca. W czwartek senacka komisja pochyliła się nad wnioskami dot. rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie tego dokumentu.
Słowacja od poniedziałku łagodzi restrykcje związane z koronawirusem. Otwarte zostaną między innymi sklepy i zakłady usługowe, a także hotele i pensjonaty. Warunkiem skorzystania będzie jednak okazanie negatywnego wyniku testu w stronę Covid-19.Słowacja po raz pierwszy od czterech miesięcy otworzy sklepy. Działalność wznowią również hotele i pensjonaty, o warunkach znoszenia ograniczeń poinformował we wtorek Igor Matovicz, były premier, aktualnie minister finansów.
Paszport covidowy ma wejść w życie najpóźniej do 25 czerwca. Jak poinformowała w poniedziałek Rzeczpospolita, Polska bierze udział w pracach nad projektem, którego wynikiem ma być wprowadzanie w tym terminie certyfikatów cyfrowych.Celem paszportów covidowych jest ułatwienie podróżowania za granicę osobom zaszczepionych oraz tym, którzy uzyskali negatywny wynik testu na koronawirusa. Unia Europejska planuje wprowadzenie jednolitego dokumentu, który dostępny będzie dla obywateli wszystkich państw członkowskich.
W Czechach od jutra przestanie obowiązywać wprowadzony 5 października stan wyjątkowy. Liczba zakażeń koronawirusem znacząco spadła, a sytuacja w szpitalach uległa znaczącej poprawie.Stan wyjątkowy w Czechach obowiązuje od 5 październikaOd poniedziałku przestaną obowiązywać ograniczenia w przemieszczeniu się między regionamiKoniec stanu wyjątkowego nie oznacza jednak pełnego powrotu do normalnościCzechy od 5 października regularnie przedłużały obowiązujący stan wyjątkowy. Zakazane były m.in. podróże między powiatami bez ważnego powodu. Kraj wprowadził również surowe zasady przekraczania granic, również dla przyjezdnych z Polski.
Hiszpańskie wspólnoty autonomiczne w większości zdecydowały się na wprowadzenie nowych restrykcji. 15 regionów ogłosiło nowe obostrzenia w sobotę 10 kwietnia w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19.15 z 17 hiszpańskich regionów zdecydowało się na zaostrzenie restrykcjiWiększość zdecydowała się na utrzymanie zakazu podróży między regionamiLiczba zachorowań na COVID-19 wzrosła pomimo zaostrzenia restrykcji 26 marcaNiemal w całej Hiszpanii 10 kwietnia ogłoszono nowe restrykcje. Władze wspólnot autonomicznych zdecydowały się na podjęcie dodatkowych kroków w związku ze znaczącym wzrostem zachorowań wskutek czwartej fali COVID-19.
Włochy walczą o zminimalizowanie strat sektora turystycznego. Przedstawiono nową strategię, opartą na masowych szczepieniach mieszkańców popularnych wśród turystów wysp. Odporność zbiorowa ma umożliwić swobodne wyjazdy wakacyjne. Masowe szczepienia mieszkańców mają stanowić jeden z wariantów ratowania włoskiego sektora turystycznegoWładze biorą pod uwagę zapewnienie odporności zbiorowej m.in. na wyspach Elba, Ponza, Capri czy IschiaTakie rozwiązanie praktykuje się obecnie w Grecji, a włoski rząd chce je koordynować za pośrednictwem miejscowych burmistrzów i przy współpracy z generałem sił zbrojnychWłochy to jeden z najpopularniejszych krajów Europy pod względem turystycznym. Trudno się więc dziwić, że tamtejsze władze robią wszystko, by jak najszybciej umożliwić podróżnym z zagranicy jak najmniej uciążliwy wjazd na swój teren. Ułatwić to ma stworzenie wysp wolnych od koronawirusa, nad którymi - zgodnie z doniesieniami włoskich mediów - obecnie pracują władze.
Zima zawitała do Chorwacji. Po raz pierwszy od 159 lat słupki na termometrach wskazywały nawet -12 stopni Celsjusza w kwietniu. Taki mróz zarejestrowany został w miejscowości Gospić, znajdującej się w centralnej części kraju. Śnieg pojawił się jednak nie tylko w tym kraju, ale także w Belgii, Holandii oraz na Półwyspie Apenińskim. Do Europy dotarły podmuchy mroźnego powietrza. Po raz pierwszy od 1862 roku temperatura w Chorwacji spadła do -12 stopni Celsjusza w kwietniuŚnieg spadł również w Słowenii, we Włoszech oraz w Belgii i Holandii Służby w tych krajach apelują o zachowanie ostrożności na drogach, warunki nie sprzyjają również turystom Kalendarzowa wiosna zawitała do Europy już 2 tygodnie temu, jednak nagrania, które pojawiły się w sieci, wskazują, że zima nadal nie daje o sobie zapomnieć. Śnieg w ostatnich dniach spadł w wielu krajach, padły nawet rekordy niskich temperatur. Nie tylko pandemia nie sprzyja turystom - warunki atmosferyczne również nie zachęcają do wyjazdów na Bałkany.
Czechy nie będą więcej przedłużać stany wyjątkowego. Tamtejszy rząd zdecydował się na stopniowe znoszenie obowiązujących restrykcji. Oznacza to, że od 12 kwietnia przestanie obowiązywać godzina policyjna, a mieszkańcy będą mogli znowu podróżować między regionami. Należy jednak pamiętać, że na granicy wciąż obowiązują ograniczenia.Czeski rząd ogłosił, że nie będzie już wnioskować do parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego, który przestanie obowiązywać 11 kwietnia. Oznacza to automatyczne zakończenie godziny policyjnej oraz zakazu podróży między regionami. Otwarte zostaną również m.in. sklepy odzieżowe i obuwnicze dla dzieci, targowiska i przedszkola.
WHO nie popiera paszportów szczepionkowych, które miałyby stanowić warunek międzynarodowych wyjazdów w czasie wakacji. Podstawą takiego stanowiska jest brak dowodów na to, że przyjęcie preparatu zapobiega transmisji koronawirusa. Zwrócono również uwagę na fakt, że certyfikaty mogą dyskryminować część turystów. WHO nie popiera paszportów szczepionkowychNie ma dowodów na to, że przyjęcie preparatu zapobiega transmisji COVID-19Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę na kwestię możliwej dyskryminacji osób, które się nie zaszczepiąWHO we wtorek przekazała, że oficjalnie nie popiera paszportów koronawirusowych. Zgodnie z zapowiedziami, nowy dokument ma zacząć obowiązywać m.in. w krajach Unii Europejskiej już w czerwcu. Światowa Organizacja Zdrowia jednak wskazuje, że wciąż nie ma potwierdzonych dowodów na to, że przyjęcie szczepionki zapobiega transmisji choroby. Rzeczniczka Margaret Harris podkreśliła również, że takie rozwiązanie może działać w sposób dykryminujący. Ofiarami mogłyby być w tym przypadku osoby, które z pewnych powodów nie chciałyby lub nie mogłyby przyjąć preparatu.
Turysta, który przyleciał na Kretę w czasie Świąt Wielkanocnych, był zakażony koronawirusem. To pierwszy przypadek choroby na tej wyspie, za który odpowiada podróżny. COVID-19 ujawniono podczas testów na lotnisku. Wiadomo, że mężczyzna podróżował z większą grupą ludzi. Pierwszy przypadek COVID-19 przywiezionego z zewnątrz na Kretę Zakażonym jest turysta niemieckiego pochodzenia, który dotarł na wyspę w czasie Świąt Wielkanocnych Chory natychmiast skierowany został na obowiązkową kwaratnannęNiemiecki turysta, u którego wykryto COVID-19, przyleciał na Kretę prawdopodobnie w Wielką Sobotę. Wciąż nie jest jasne, z którego miasta wyleciał i czy na pewno ze swojej ojczyzny, media podają jednak, że podróżował z większą grupą pasażerów.
Grecja przedłuża obostrzenia dotyczące podróży zagranicznych do 19 kwietnia. Każda osoba przekraczająca granice, zobligowana jest do wykonania testu, okazania negatywnego wyniku i poddaniu się kwarantannie. Wyrywkowo badania przeprowadzane są też na lotniskach. W niedzielę władze Grecji ogłosiły przedłużenie restrykcji z powodu rosnącej liczby zachorowań Każda osoba podróżująca z zagranicy musi poddać się obowiązkowej kwarantannie i przedstawić negatywny test na COVID-19Grecja zakazała większości lotów międzynarodowych z krajów nienależących do Unii EuropejskiejWładze Grecji od dłuższego czasu głośno dają znać, że chcą jak najszybciej otworzyć granice dla turystów z Europy. Niestety sytuacja pandemiczna z ostatnich dni bardzo boleśnie zweryfikowała te plany. W niedziele ogłoszono, że obostrzenia dla osób przekraczających granice Hellady zostaną przedłużone.