Turysci.pl > Europa > Nieoficjalnie: 17 maja UK poluzuje restrykcje graniczne. Na zielonej liście rzekomo 8 krajów
Patryk Korzec
Patryk Korzec 24.03.2022 22:13

Nieoficjalnie: 17 maja UK poluzuje restrykcje graniczne. Na zielonej liście rzekomo 8 krajów

Nieoficjalnie Polacy nie wlecą swobodnie do UK
fot. pixabay.com/Walkerssk /zdjęcie poglądowe

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, które pojawiły się w serwisie Polish Express, Wielka Brytania 17 maja zamierza poluzować restrykcje dotyczące podróżnych. Portal sugeruje jednak, że na „zielonej liście" pojawi się jedynie 8 krajów i nie będzie wśród nich Polski.

 • Nieoficjalnie Wielka Brytania 17 maja będzie luzowała obostrzenia dla podróżnych przekraczających granice

 • Rzekomo wszystkie kraje podzielone mają być na 3 kolory: czerwony, pomarańczowy i zielony

 • Obywatele państw z „zielonej listy" mają wjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez odbycia kwarantanny. Podobno nie ma w tym spisie Polski

Polish Express sugeruje, że Wielka Brytania 17 maja poluzuje obostrzenia dotyczące zagranicznych podróżnych. Rzekomo tamtejszy rząd chce zastosować tzw. system świateł drogowych. Jak ustalił portal, większość krajów Unii Europejskiej (w tym Polska), oznaczone mają zostać kolorem pomarańczowym lub czerwonym.

Polska trafi na czerwoną lub pomarańczową listę UK?

Wielka Brytania w ostatnich miesiącach regularnie zaostrzała przepisy pandemiczne. Za nieuzasadniony wyjazd z kraju dostać tam można było nawet karę, ale od niedawna mówi się o poprawie sytuacji i stopniowym łagodzeniu obostrzeń.

Podobno 17 maja zniesione mają zostać nawet częściowo obostrzenia graniczne, a zamiast nich wprowadzony tzw. system świateł drogowych. Oznacza to podział wszystkich krajów na trzy grupy:

 • Zieloną - podróżni z tych państw będą musieli przestrzegać najmniej restrykcyjnych przepisów. Do przekroczenia granicy UK potrzebne im będą jedynie dwa negatywne wyniki testów na COVID-19 (pierwszy wykonany przed wjazdem, a drugi po);

 • Pomarańczową - przyjezdni będą musieli przejść 10-dniową kwarantannę. Oprócz tego poddani zostaną 3 testom na COVID-19 (jeden przed przyjazdem, dwa po przekroczeniu granicy;

 • Czerwoną - konieczna będzie 10-dniowa kwarantanna hotelowa, której koszty podróżny pokrywa samemu. Dodatkowo wykonać trzeba 3 testy na koronawirusa.

Jak sugeruje Polish Express, rzekomo najłagodniejsze przepisy dotyczyć będą wyłącznie 9 krajów na świecie. Nieoficjalnie mówi się o:

 • Izraelu;

 • USA;

 • Nowej Zelandii;

 • Malcie;

 • Islandii;

 • Australii;

 • Gibraltarze;

 • Irlandii.

Nieoficjalnie pozostałe kraje UE, w tym Polska, znaleźć się mają w strefie pomarańczowej lub czerwonej. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jakie przepisy obowiązywały będą Polaków, podobno jednak nie ma co liczyć na najłagodniejszy wariant przekraczania granicy.

Jakie są aktualne zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii?

Polacy podróżujący do Wielkiej Brytanii, poddać się muszą obecnie obowiązkowej, 10-dniowej kwarantannie. Konieczne jest również wykonanie testu na COVID-19 na 72 godziny przed przybyciem.

Dodatkowo, jak informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, każdy podróżny zgodzić się musi na wykonanie jeszcze dwóch, dodatkowych badań na obecność koronawirusa w organizmie.

Testy przeprowadzane są w drugim oraz ósmym dniu po przekroczeniu granicy Wielkiej Brytanii. Na podróżnym spoczywa także obowiązek posiadania Formularza Lokacyjnego, czyli Public Gelath Passenger Locator Form, który dostępny jest na stronie tamtejszego rządu. Dokument wypełnić trzeba na 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polish Express

Tagi: Europa UK Wakacje