Z tego artykułu dowiesz się:Które ośrodki narciarskie będą funkcjonować od 5 grudniaJak będą wyglądać kontrole policji na stokachJakie obostrzenia obowiązują na stokachBieszczady cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza w okresie zimowym. Na Podkarpaciu właśnie ruszyły przygotowywania do otwarcia sezonu. Ośrodki narciarskie w Beskidzie Niskim i Bieszczadach już zaczęły naśnieżanie stoków. Docelowo niektóre z nich mają ruszyć już w weekend 5 grudnia. Tomisław Bruzda z ośrodka sportowego w Beskidzie Niskimpowiedział w rozmowie z RMF24, że stoki są już systematycznie naśnieżane i ma nadzieję przywitać pierwszych turystów na koniec tego tygodnia.Nadzieja nie jest bezpodstawna patrząc na tłumy, które w ostatni weekend pojawiły się na terenie Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju. Ogromna ilość turystów miło zaskoczyła właścicieli, jednak nie byli gotowi na przyjęcie aż tak dużej liczby odwiedzających. Sytuacja zwróciła także uwagę ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, który zapowiedział wzmożone kontrole policji na stokach. Od ich wyniku uzależnia ewentualne zamknięcie ośrodków.
Jeszcze do niedawna wyjazd na ferie z rodziną kojarzył się z samymi przyjemnymi rzeczami. Jazda na nartach, szaleństw w białym puchu, rzucanie się śnieżkami oraz picie gorącej herbaty przy kominku - to były czynności, o których myśleli urlopowicze. Teraz jednak, zanim się zrelaksują i wypoczną, muszą zapoznać się z długą listą obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Stoki narciarskie ostatecznie pozostają otwarte, lecz pozostała infrastruktura turystyczna nadal działa w reżimie sanitarnym. Hotele i inne obiekty noclegowe przyjmować mogą tylko osoby będące na wyjeździe służbowym. Niewielu jednak wie, że wyjątkiem są również pobyty ludzi biorących udział w zawodach sportowych. Lukę tą - zdaniem burmistrza Wisły - wykorzystywać mogą na potęgę hotele czy pensjonaty. Stwierdził, że działania rządu doprowadzić mogą do masowego omijania przepisów przez Polaków żądnych ferii zimowych.- Jeśli rząd nie złagodzi obostrzeń dla narciarzy, to wzrośnie liczba wyjazdów służbowych w góry. Przecież hotele mogą obsługiwać legalnie takie osoby. To zresztą już się dzieje. Turystyka biznesowa w kurortach górskich rośnie w siłę. Są różne pomysły na zakwaterowanie: organizowane są różnego rodzaju zawody sportowe, których uczestnicy poznają np. zasady gry w szachy i konferencje miłośników nart biegowych - cytuje polityka Onet. Tomasz Bujok otwarcie mówi, że takie rozwiązania są możliwe do zrealizowania i być może rzeczywiście znajdą się chętni do skorzystania z nich. Jego zdaniem metodą na powstrzymanie takich zachowań jest zapewnienie racjonalnych przepisów związanych z pandemią. Podkreśla, że te, które obowiązują teraz, w praktyce są niemalże zupełnym lockdownem branży turystycznej w górach. - Polak potrafi. Mówię to wszystko oczywiście z przymrużeniem oka. Pytanie brzmi, czy chcemy powodować, że Polak zawsze będzie musiał kombinować, czy damy możliwość rozsądnego i odpowiedzialnego działania. Myślę, że wszyscy pragniemy tego drugiego - wyjaśnia burmistrz Wisły dla Onet. Zagrożenie związane z omijaniem przepisów oraz kryzys w branży turystycznej, z której w dużej mierze utrzymuje się Wisła, sprawiły, że do premiera Morawieckiego skierowana została lista specjalnych postulatów. Dotyczą one złagodzenia rygorów sanitarnych obowiązujących podczas ferii. Podpisał się pod nią Bujok wraz z czterema innymi włodarzami turystycznych miejscowości znajdujących się w Beskidach. W dokumencie znaleźć możemy m.in. prośbę o otwarcie obiektów noclegowych, restauracji czy poluzowanie zasad dla handlu. Podkreślono, że mogłyby one pracować na podstawie protokołów sanitarnych zaakceptowanych przez GIS. Poruszono też temat wydłużenia przerwy zimowej w taki sposób, by natężenie ruchu turystycznego zmniejszyło się poprzez rozłożenie go na więcej dni. [EMBED-2613]
Europa wciąż walczy z drugą falą koronawirusa, wykorzystując wszelkie możliwe środki. W piątek, 27 listopada, w Irlandii Północnej wprowadzono całkowity lockdown. W kraju, w którym mieszkańcy przez tydzień żyli bez restrykcji, pojawiły się radykalne obostrzenia, które będą obowiązywały przez dwa tygodnie. Drugie, całkowite zamknięcie, będzie przebiegało według ostrzejszych zasad niż za pierwszym razem. O szczegółach informuje serwis Polsat News.W związku z restrykcjami, Europa nadal musi liczyć się ze znacznie ograniczonym ruchem turystycznym. Od piątku 27 listopada odradza się wyjazdów do Irlandii Północnej, gdzie wprowadzono szereg dotkliwych obostrzeń. W kraju zamknięto wszystkie sklepy z wyjątkiem placówek, które oferują sprzedaż produktów pierwszej potrzeby. Zawieszono także świadczenie usług, które wymagają pierwszego kontaktu. Rząd zdecydował również o zamknięciu innych instytucji oraz zredukowanie kontaktów towarzyskich do minimum.
Wyjazd służbowy to obecnie jedna z niewielu sytuacji, które umożliwiają zatrzymywanie się w obiektach oferujących usługi noclegowe. Część Polaków jednak wykorzystuje ten przepis, by móc spędzić weekendowy wypad w innym mieście. Coraz więcej mówi się o naginaniu przepisów i korzystaniu z fałszywych oświadczeń, by cieszyć się turystycznym życiem. Rząd jednak zapowiedział już kontrole. O szczegółach informuje Wirtualna Polska.Chociaż obecnie wyjazd służbowy umożliwia nam zatrzymanie się między innymi w hotelu, właściciele oraz recepcjoniści przeważnie nie sprawdzają, w jakim celu wybieramy się do obiektu noclegowego. Przygotowując się na kontrole, niektórzy nawet stosują fałszywe zaświadczenia. Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał specjalny oddział kontrolny.
Ferie zimowe 2021 zbliżają się wielkimi krokami, a tym samym coraz więcej osób, jak i obiektów przygotowuje się do sezonu zimowego. Wszystko szło w dobrą stronę, gdy nagle nowe obostrzenia rządu przekreśliły wszelkie plany. Restauratorzy, hotelarze, branże związane ze sportami i atrakcjami zimowymi bardzo szybko zabrały głos w sprawie nowych obostrzeń. Już dziś wiemy, że niektóre z atrakcji będą otwarte zimą.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w o sobotę o przedłużeniu wielu obostrzeń i wprowadzeniu nowych restrykcji. Doprowadziło to do licznych głosów sprzeciwu branży turystycznej, która jest obecnie w bardzo poważnym kryzysie wywołanym epidemią.
Polska nie należy teraz do krajów, które można łatwo zwiedzać. Obiekty noclegowe nie przyjmują turystów, a atrakcje są pozamykane. Właśnie pojawiła się informacja o zamykaniu tras przez firmę przewozową FlixBus, która cieszy się dużą popularnością wśród Polaków.
Trasy rowerowe w Polsce są wyjątkowo kuszące dla fanów dwóch kółek. Coś dla siebie znajdą zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, którzy na koncie zjeżdżone mają już tysiące kilometrów. Ruch na świeżym powietrzu to czysta przyjemność i samo zdrowie, dlatego takie rozwiązanie bez wątpienia na wakacje wybierze wielu Polaków. Dwa szlaki rowerowe w naszym kraju szczególnie warto przejechać latem.
Koronawirus zmienił nasze zwyczaje w codziennym życiu, a także w podróży. Przez pewnie czas nie mieliśmy możliwości opuszczenia nawet własnego domu, nie mówiąc już o wyjeździe za granicę. Po chwilowym rozluźnieniu latem, znów musimy się zmierzyć z życiem w izolacji.
Boże Narodzenie w tym roku nie będzie takie jak zwykle, nawet jeśli rodziny spotkają się w dużym gronie. Ryzyko, z jakim wiąże się przebywanie przy wspólnym stole, będzie obecne w myślach poszczególnych osób. Można ignorować ostrzeżenia, lecz trudno zapomnieć o epidemii, gdy nawet na ulicy musimy nosić maski.
Kierowca w czasie jazdy często korzysta z nawigacji, która z lepszym, bądź gorszym rezultatem, pokazuje, jak dojechać do celu. Zdarzały się już przypadki wjechania pod prąd czy do jeziora, więc z pewnością nie powinniśmy bezgranicznie ufać oprogramowaniu. W wielu przypadkach bywa jednak pomocne.
11 listopada tym razem wypał w środę, więc biorąc 2 dni wolnego można cieszyć się długim weekendem. Niestety z powodu epidemii i ograniczeń jakie się z nią wiążą, nie mamy wielu możliwości, by wyjechać i zwiedzać nasz piękny kraj.
TVP zrelacjonowało wyprawę młodego chłopaka do Korei Północnej, która zakończyła się ogromną tragedią. Śmierć studenta poruszyła światowe media i wzbudziła poważne wątpliwości co do bezpieczeństwa podróży do tego państwa.
Obostrzenia związane z podróżowaniem uderzają zwłaszcza w turystów. Niestety ze względu na rosnącą liczbę zakażeń w naszym kraju, możemy się spodziewać kolejnych ograniczeń i to nie tylko ze strony polskiego rządu, ale też z zagranicy.
Ministerstwo Finansów nie jest tak zajęte sprawami epidemii jak resort zdrowia, więc może pracować nad wieloma kwestiami naszego życia. Właśnie pojawiły się informacje na temat zmiany, która wejdzie w życie już pierwszego dnia grudnia.
Morze jest idealnym miejscem do wypoczynku. Świeże powietrze, miękki piasek i szum fal potrafią ukoić nerwy, nawet po ciężkim dniu pracy. Nic dziwnego, że z uroków plaży korzystali nasi przodkowie na przestrzeni tysięcy lat.
Morze oddzielające dwie europejskie wyspy sprawia, że przeprawa między nimi trwa niemal godzinę. Dzięki wybudowaniu podwodnego tunelu, każdy będzie mógł się szybko dostać z jednej na drugą. To szczególnie dobra wiadomość dla turystów i osób dojeżdżających do pracy.
Granica naszego kraju pozostaje otwarta dla większości europejskich państw, jednak nie działa to w dwie strony. Właśnie podjęto decyzję o uniemożliwieniu wjazdu podróżnym z Polski, co będzie kolejnym, dużym utrudnieniem dla turystyki.
Kobieta podczas podróży po Europie zwykle może czuć się bezpiecznie, ponieważ podobna kultura gwarantuje równe prawa bez względu na płeć. Niestety można trafić na grupy z dalszych zakątków świata, gdzie jest niestety ciche przyzwolenie na nachalne zachowania i traktowanie z góry.
Wyjazd wiąże się z wieloma utrudnieniami, takimi jak limity pasażerów w pociągach i autobusach czy obowiązek zasłaniania ust i nosa przez całą podróż komunikacją zbiorową. Ze względu na zamknięte lokale gastronomiczne trzeba się zaopatrzyć w prowiant, a to dodatkowy punkt na liście do przygotowania.
Granica między Polską a Ukrainą nigdy nie była łatwą do pokonania, lecz teraz mamy praktycznie zakaz wstępu. Władze państwa ogłosiły, że nasz kraj został wpisany na czerwoną listę ze względu na dużą liczbę aktywnych zakażeń. Nie jesteśmy jedyni - łącznie aż 51 państw zostało zaliczonych do tej grupy.
Ceny na całym świecie zależą od bardzo wielu czynników społeczno-gospodarczych. Wyjeżdżając na wakacje albo decydując się na przeprowadzkę często musimy zaopatrzyć się w oszczędności. Jak sytuacja wygląda w Barcelonie?
Kwarantanna jest jednym ze środków zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa, dlatego kolejne państwa decydują się na jej wprowadzenie. We wtorek białoruskie władze zadecydowały, że Polska oraz 27 innych państw znajdą się na liście tych, których obywatele muszą poddać się samoizolacji po przekroczeniu granicy.
Kolonia to wspaniały wyjazd, z którego chętnie korzystają dzieci. To niesamowita okazja do spędzenia wspólnego czasu w gronie rówieśników. Podczas takich wydarzeń niejeden uczestnik poznał przyjaciela na długie lata a może nawet miłość życia. Mieliście kiedyś okazję jeździć na kolonie lub wycieczki szkolne? Macie swoje najlepsze wspomnienia?Każda kolonia to prawdziwe wydarzenie dla młodego człowieka. Zwłaszcza jeśli jedzie na nią po raz pierwszy. Dzieci często wybierają się na takie wyjazdy wraz ze swoim rodzeństwem, by przeżyć niesamowite przygody. To również dobry czas dla rodziców, którzy mogą odpocząć od zajmowania się swoimi pociechami i spędzić czas tylko we dwoje, znajdując chwilę wyciszenia.
Wyjazd do kraju, który jest często odwiedzany przez Polaków, już niedługo będzie utrudniony. Wszystko przez wejście w życie nowych procedur w związku poważnymi zmianami. Podczas podróży trzeba będzie mieć przy sobie nie tylko dowód osobisty, ale także paszport. Jak się pewnie już domyślacie, mowa o Wielkiej Brytanii. Jakie czekają nas zmiany i kiedy zaczną obowiązywać?Od następnego roku wyjazd do Wielkiej Brytanii nie będzie już tak prosty, jak podróż do Niemiec czy innych krajów Unii Europejskiej, gdzie Polacy muszą mieć jedynie dowód osobisty. Jednak Zjednoczone Królestwo przestanie być członkiem UE wraz z 1 stycznia 2020 roku, co oznacza poważną zmianę dla obywateli. To koniec z podróżami bez paszportu.
Złota polska jesień zachwyca naturalnym pięknem. O tej porze roku do Polski przyjeżdżają nawet turyści z południowej Europy po to, aby podziwiać wspaniałe wielobarwne górskie widoki. Szlaki i kurorty górskie zapełniają się przez turystów, rodziny z dziećmi i pary poszukujące pięknych miejsc na romantyczny weekend.Jesień nie tylko zachwyca widokami na wspaniałe polskie lasy mieszane, które o tej porze roku mienią się odcieniami żółci, czerwieni i zieleni. Ta właśnie pora roku charakteryzuje się także umiarkowanymi temperaturami, które sprzyjają wędrówkom po górskich szlakach.
Imię jest pierwszym drogocennym prezentem, które każdy z nas dostaje w życiu na start i w większości przypadków niezmiennie nosi je aż do końca swoich dni. Wiele imion posiada swoje unikatowe znaczenie oraz szereg cech charakteru, które przypisywane są jego posiadaczom. W tym wypadku, imię pełni ogromną rolę w życiu człowieka i ma duży wpływ na kształtowanie się rzeczywistości danej jednostki. Warto pamietać, że chociaż rodzime imiona mogą cieszyć się dużą popularnością i być powszechnie uważane wśród Polaków za piękne, to poza granicami kraju nie zawsze spotkają się z aprobatą. Które polskie imiona potrafią wywołać nieporozumienie czy poczucie konsternacji w obcokrajowcach? Przekonaj się, to wiedza obowiązkowa dla każdego, kto wybiera się za granicę.
Podróż koleją od północy 30 sierpnia będzie przebiegała według nowych rozkładów. Korekty wprowadzone przez przewoźnika zaczęły już obowiązować wszystkich pasażerów. Pociągi wrócą na niektóre odcinki, a częć podróży ulegnie skróceniu. Specjalną organizację ruchu wymusiły też trwające remonty torów, trzeba więc uważać, by na pewno dostać się w miejsce, które chcemy. Zmiany można sprawdzić na stronach internetowych firm przewozowych oraz PKP-PLK.Od 30 sierpnia podróż pociągami uległa zmianom. W związku z korektą rozkładu wycofano już specjalne, wakacyjne połączenia, które umożliwiały dojazd do popularnych, turystycznych miejscowości, natomiast pojawiły się takie, które ułatwiają podróże między dużymi miastami. Zmiany wpłyną również na na zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów, które dowożą do szkół i do pracy.