obostrzenia dla podróżnychfot. Pixabay.com/leo2014

Nagle wprowadzili nowe obostrzenie dla Polaków. Nasi sąsiedzi podjęli decyzję, wielu podróżnych nawet nie wie

Obostrzenia dla podróżnych, wprowadzane u naszych sąsiadów, dotykają również Polaków. Najnowsza zmiana jest szczególnie bolesna, a niewykluczone, że kolejne dni przyniosą następne ograniczenia. Niedługo możemy utracić wiele możliwości podróżowania po Europie.

Obostrzenia związane z podróżowaniem uderzają zwłaszcza w turystów. Niestety ze względu na rosnącą liczbę zakażeń w naszym kraju, możemy się spodziewać kolejnych ograniczeń i to nie tylko ze strony polskiego rządu, ale też z zagranicy.

Obostrzenia dotyczą podróżnych z Polski

Niemieckie koleje właśnie podjęły decyzję o zawieszeniu wielu połączeń z Polską. Informacja pojawiła się nagle, a obostrzenie praktycznie od razu wchodzi w życie. Już od niedzieli nie mamy możliwości dojazdu do dwóch popularnych miast. Co więcej, jeśli wjedziemy na teren Niemiec innym środkiem transportu, poddać się musimy minimum 5-dniowej kwarantannie.

Deutsche Bahn informuje, że na razie zostały zawieszone do odwołania połączenia pomiędzy Szczecinem a Berlinem oraz między Szczecinem a Lubeką. To ogromne utrudnienie dla podróżnych, ponieważ do tej pory pociągi do obu niemieckich miast wyjeżdżały po 7 razy na dobę i cieszyły się sporą popularnością.

W komunikacie Deutsche Bahn możemy przeczytać, że już w najbliższych dniach i przyszłym tygodniu mogą zostać ogłoszone kolejne ograniczenia lub zawieszenia kursowania pociągów. Przekroczenie granicy będzie znacznie utrudnione, warto więc przemyśleć wyjazdy do Niemiec, o ile nie są one konieczne.

Po stronie niemieckiej w zastępstwie za zawieszone połączenia kolejowe uruchomiono lokalne połączenia mikrobusami. Na razie dotyczą miejscowości Loecknitz i Grambow w powiecie Vorpomern-Greifswald. Dojazd z Polski trzeba jednak znaleźć we własnym zakresie.

Dojazd do niemieckich miast będzie utrudniony

Turyści, a także pracownicy transgraniczni, muszą zorganizować sobie inny transport, jeśli chcą się dostać do Niemiec. Polska została uznana za kraj wysokiego ryzyka zakażeniem, dlatego nie jest to proste.

Podróżni muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa, przeprowadzonego nie wcześniej niż na 48 przed wyjazdem, lub poddać się 10-dniowej kwarantannie. Każdy kraj związkowy może jednak ustalać własne zasady, z którymi należy się zapoznać przed podróżą.

Dodatkowo każda osoba przyjeżdżająca do Niemiec - niezależnie od tego, czy jedzie w celach turystycznych, czy też zawodowych - musi wypełnić formularz a stronie internetowej. Dane zostaną przekazane do do właściwego urzędu ds. zdrowia, który będzie nadzorował obowiązkową kwarantannę.

Po przyjeździe obowiązuje kwarantanna

Kwarantanna nie musi trwać 10 dni, ponieważ już po pierwszych pięciu istnieje możliwość wykonania testu, który w przypadku negatywnego wyniku zwalania z konieczności dalszej samoizolacji.

Wszelkie ograniczenia dla podróżnych nie obowiązują tych, którzy przejeżdżają przez Niemcy tranzytem, lub podróżują w ramach ruchu przygranicznego do 24 godz. Istnieje wiele wyjątków od obowiązku odbycia kwarantanny, a wszystkie zostały opisane na rządowej stronie internetowej.

Źródło: Wprost/ gov.pl

Następny artykuł