ministerstwo zmienia system opłat

turysci.pl

Ministerstwo potwierdza, ogromna zmiana od 1 grudnia przyszłego roku. Wspaniałe wieści dla wszystkich podróżujących własnym autem

8 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Ministerstwo Finansów nie jest tak zajęte sprawami epidemii jak resort zdrowia, więc może pracować nad wieloma kwestiami naszego życia. Właśnie pojawiły się informacje na temat zmiany, która wejdzie w życie już pierwszego dnia grudnia.

Ministerstwo przygotowuje nowy system

Za opłaty na autostradach odpowiedzialna jest Krajowa Administracja Skarbowa, która na razie stosuje starą sprawdzoną metodę, W strategicznych punktach umieszczone są bramki, przy których trzeba się zatrzymać i zapłacić - kartą lub gotówką.

Od kilku lat kierowcy próbowali przekonać KAS, że konieczność zatrzymywania się na autostradzie jest uciążliwa i niepotrzebna. W Europie działały już inne systemy poboru opłat, które bazowały na geolokalizacji lub umożliwiały zapłatę przez Internet.

W tym roku doczekaliśmy się poważnych zmian, dzięki którym podróżowanie będzie szybsze i łatwiejsze. Przedstawiciele MF ujawnili w piątek, że już w poniedziałek zostanie opublikowany projekt nowelizacji ustaw o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym, likwidujący szlabany i manualny pobór opłat na państwowych autostradach.

Znikną bramki, ale nie opłaty

Bramki mają zniknąć z odcinków A2 Konin-Stryków i A4 Sośnica-Wrocław, co stanowi łącznie 261 km autostrad. Jako datę wprowadzenia zmian podano 1 grudnia 2021 r. Od tego czasu ma zacząć działać system poboru opłat e-Toll.

Jak podkreślił pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch, ostatecznie system e-Toll ma objąć wszystkie auta na wszystkich odcinkach płatnych, Łącznie z pojazdami ciężkimi, które płacą za korzystanie z ok. 3700 km dróg krajowych.

Dla pojazdów o dopuszczalnej masie 3,5 t zostaną przygotowane dwa sposoby uiszczenia opłaty. Jednym z nich będzie zakup biletu autostradowego przez aplikację mobilną, a drugim ściąganie opłat dzięki geolokalizacji.

Koniec z zatrzymywaniem się

Kupienie biletu w aplikacji mobilnej ma być możliwe w pierwszym kwartale 2021 r. Wtedy będzie gotowy nowy system poboru opłat, który będzie o wiele wygodniejszy od dotychczasowego.

Eksperci Ministerstwa Finansów oszacowali, że koszty operacyjne nowego systemu będą niskie, w przybliżeniu 9 mln zł rocznie przez 10 lat. Obecnie działający system generuje koszty przekraczające 50 mln zł rocznie i stanowią ok. jednej czwartej wpływów z opłat.

Źródło: Interia