wyjazd szykować paszportyFot. Wikimedia.org/Beemwej/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Koniec z wjazdem "na dowód" do jednego kraju. Polacy jeżdżą do niego masowo, trzeba szykować paszporty

Wyjazdy do tego kraju nie będą już wyglądały jak kiedyś. Wszystko przez zmianę przepisów, która wykluczy podróżowanie jedynie z dowodem osobistym. Wiele osób często kursuje w tym kierunku. Polacy będą musieli upewnić się, czy mają przy sobie paszport. W innym przypadku mogą czekać ich problemy. Kiedy pojawią się nowe procedury?

Wyjazd do kraju, który jest często odwiedzany przez Polaków, już niedługo będzie utrudniony. Wszystko przez wejście w życie nowych procedur w związku poważnymi zmianami. Podczas podróży trzeba będzie mieć przy sobie nie tylko dowód osobisty, ale także paszport. Jak się pewnie już domyślacie, mowa o Wielkiej Brytanii. Jakie czekają nas zmiany i kiedy zaczną obowiązywać?

Od następnego roku wyjazd do Wielkiej Brytanii nie będzie już tak prosty, jak podróż do Niemiec czy innych krajów Unii Europejskiej, gdzie Polacy muszą mieć jedynie dowód osobisty. Jednak Zjednoczone Królestwo przestanie być członkiem UE wraz z 1 stycznia 2020 roku, co oznacza poważną zmianę dla obywateli. To koniec z podróżami bez paszportu.

Masz w planach wyjazd do Wielkiej Brytanii w następnym roku? Weź paszport

W związku z Brexitem już wcześniej zakładaliśmy, że Polacy będą mogli mieć utrudnione wejście na teren Wielkiej Brytanii, a teraz nasze obawy się potwierdziły. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Money.pl, Zjednoczone Królestwo przedstawiło już Brexit Border Operating Model. Dokument opublikowany w czwartek 8 października dotyczy też Polski.

Według informacji przedstawionych w projekcie zmian, Polacy będą musieli mieć przy sobie paszport podczas podróży do Wielkiej Brytanii. Obowiązek ten wejdzie w życie 1 października 2021 roku. Pojawiają się jednak pewne wyjątki, które dotyczą posiadaczy statusu osób osiedlonych w Wielkiej Brytanii lub dołączających do rodzin osiedlonych oraz tymczasowo osiedlonych. Te osoby będą mogły przekraczać granicę tylko z dowodem aż do 2025 roku.

Kolejny problem związany z wyjazdami do Wielkiej Brytanii stanowią wizy. W tej kwestii premier nie przekazał jednak jeszcze konkretnych informacji. Może okazać się to odczuwalnym problemem ze względu na liczbę Polaków żyjących i pracujących w Zjednoczonym Królestwie. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o problemach podczas podróży PKP.

Źródło: Money.pl

Następny artykuł