Turysci.pl
wyjazd szykować paszporty

Fot. Wikimedia.org/Beemwej/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Koniec z wjazdem "na dowód" do jednego kraju. Polacy jeżdżą do niego masowo, trzeba szykować paszporty

9 Października 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Wyjazdy do tego kraju nie będą już wyglądały jak kiedyś. Wszystko przez zmianę przepisów, która wykluczy podróżowanie jedynie z dowodem osobistym. Wiele osób często kursuje w tym kierunku. Polacy będą musieli upewnić się, czy

Wyjazd do kraju, który jest często odwiedzany przez Polaków, już niedługo będzie utrudniony. Wszystko przez wejście w życie nowych procedur w związku poważnymi zmianami. Podczas podróży trzeba będzie mieć przy sobie nie tylko dowód osobisty, ale także paszport. Jak się pewnie już domyślacie, mowa o Wielkiej Brytanii. Jakie czekają nas zmiany i kiedy zaczną obowiązywać?

Od następnego roku wyjazd do Wielkiej Brytanii nie będzie już tak prosty, jak podróż do Niemiec czy innych krajów Unii Europejskiej, gdzie Polacy muszą mieć jedynie dowód osobisty. Jednak Zjednoczone Królestwo przestanie być członkiem UE wraz z 1 stycznia 2020 roku, co oznacza poważną zmianę dla obywateli. To koniec z podróżami bez paszportu.

Masz w planach wyjazd do Wielkiej Brytanii w następnym roku? Weź paszport

W związku z Brexitem już wcześniej zakładaliśmy, że Polacy będą mogli mieć utrudnione wejście na teren Wielkiej Brytanii, a teraz nasze obawy się potwierdziły. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Money.pl, Zjednoczone Królestwo przedstawiło już Brexit Border Operating Model. Dokument opublikowany w czwartek 8 października dotyczy też Polski.

Według informacji przedstawionych w projekcie zmian, Polacy będą musieli mieć przy sobie paszport podczas podróży do Wielkiej Brytanii. Obowiązek ten wejdzie w życie 1 października 2021 roku. Pojawiają się jednak pewne wyjątki, które dotyczą posiadaczy statusu osób osiedlonych w Wielkiej Brytanii lub dołączających do rodzin osiedlonych oraz tymczasowo osiedlonych. Te osoby będą mogły przekraczać granicę tylko z dowodem aż do 2025 roku.

Kolejny problem związany z wyjazdami do Wielkiej Brytanii stanowią wizy. W tej kwestii premier nie przekazał jednak jeszcze konkretnych informacji. Może okazać się to odczuwalnym problemem ze względu na liczbę Polaków żyjących i pracujących w Zjednoczonym Królestwie. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o problemach podczas podróży PKP.

Źródło: Money.pl

Źródło: Money.pl

Podobne artykuły

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >
Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >