Turysci.pl
koornawirus szczepionka

Fot. unsplash.com/@thisisengineering

Wiadomo, kiedy podróże na dawnych zasadach znów będą możliwe. Wielu będzie zasmuconych słowami eksperta

15 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Koronawirus już niemal od roku skutecznie psuje nam plany podróży. Ekspert odpowiedzialny za powstanie szczepionki powiedział, kiedy możemy spodziewać się powrotu do normalności. Jeśli chcieliście wyjechać w wakacje, to nie mamy dobrych wieści.

Koronawirus zmienił nasze zwyczaje w codziennym życiu, a także w podróży. Przez pewnie czas nie mieliśmy możliwości opuszczenia nawet własnego domu, nie mówiąc już o wyjeździe za granicę. Po chwilowym rozluźnieniu latem, znów musimy się zmierzyć z życiem w izolacji.

Koronawirus jeszcze z nami zostanie

Turystyka jako branża wiele straciła na pandemii. Regiony, które wspaniale się rozwijały dzięki turystyce, teraz są w dramatycznej sytuacji. Wszyscy czekają na powrót swobody i wielu możliwości, a przede wszystkim na podróże.

Ostatnio pojawiła się nadzieja w postaci szczepionki, która została opracowana w rekordowym tempie. Nie minął rok, a testy są już w ostatniej fazie. Premier Mateusz Morawiecki zachęca do dobrowolnego przyjęcia specyfiku, który ma mieć nawet 90 procent skuteczności.

W tym tygodniu firmy Pfizer i BioNTech oficjalnie poinformowały o swoim sukcesie. Testy przeprowadzone na 43 tys. chętnych wykazały, że skuteczność opracowywanej szczepionki na koronawirusa wynosi ponad 90 proc.

Kiedy wrócimy do podróżowania?

- Lato nam pomoże, ponieważ liczba zakażeń wtedy spadnie, a absolutnie koniecznym jest, abyśmy mieli wysoki wskaźnik szczepień do jesieni/zimy przyszłego roku. Albo i wcześniej - powiedział prof. Ugur Sahin w rozmowie z BBC.

John Bell, profesor medycyny z Uniwersytetu Oksfordzkiego, jest zdania, że dzięki szczepionce wrócimy do normalności już wiosną. Mniej optymistyczną wersję przedstawiłProf. Sahin, który jest ostrożniejszy w swoich przewidywaniach.

Jego zdaniem bardziej realnym terminem jest koniec 2021 roku. Pierwsze szczepionki mają zostać rozdystrybuowane pod koniec bieżącego roku lub na początku przyszłego. Do kwietnia 2021 r. na całym świecie ma zostać rozesłanych ok. 300 mln szczepionek.

- Jestem pewien, że dzięki tak skutecznej szczepionce transmisja między ludźmi zostanie zredukowana - może nie o 90 proc., ale o 50 proc. Nie zapominajmy, że nawet to będzie oznaczało olbrzymie ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa - powiedział prof. Sahin cytowany przez O2.

Szczepionka nie została tak dobrze sprawdzona, jak wszystkie do tej pory

Pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące skutków ubocznych. Ze względu na naglącą sytuację badacze mieli niewiele czasu na dokładne przyjrzenie się reakcjom osób, którym podano szczepionkę. W pierwszych dniach może wystąpić gorączka i lekki lub średni ból w okolicy ukłucia. Nie wiadomo natomiast, czy nie pojawią się inne konsekwencje podania preparatu w kolejnych miesiącach czy latach.

- (...) nie wiemy, jak bezpieczna jest szczepionka. Tworzenie nowych szczepionek trwa zazwyczaj latami, co pozwala na zminimalizowanie częstości tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych (zazwyczaj ok. jeden na kilkadziesiąt tysięcy przypadków) - powiedział dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ w rozmowie z portalem krakow.naszemiasto.pl

Źródło: O2

Podobne artykuły

jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >
kobieta podróż

Na topie

5 kierunków, gdzie kobiety mogą czuć się bezpiecznie. Idealne miejsca na swobodną wycieczkę z przyjaciółką

Czytaj więcej >