Turysci.pl
11 listopada to czas na wycieczkę

Fot. unsplash.com/@glenncarstenspeters

Podobają Wam się wyjazdy weekendowe? Wyjaśniamy, czy podczas pandemii są możliwe

11 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

11 listopada zwykle był dobrym momentem na krótki wyjazd. W tym roku większość atrakcji jest jednak zamkniętych. Czy podróż w ogóle jest możliwa? Przypominamy najważniejsze zasady.

11 listopada tym razem wypał w środę, więc biorąc 2 dni wolnego można cieszyć się długim weekendem. Niestety z powodu epidemii i ograniczeń jakie się z nią wiążą, nie mamy wielu możliwości, by wyjechać i zwiedzać nasz piękny kraj.

11 listopada w tym roku nie sprzyja wyjazdom

Niewielu Polaków zdecydowało się wykorzystać 2 dni urlopu, by siedzieć w domu przez 4 dni z rzędu. Część woli zatrzymać wolne na przyszły rok, by wykorzystać je w bardziej sprzyjających warunkach. Co mogą zrobić ci, którzy teraz zdecydowali się na wycieczkę?

Najważniejszym ograniczeniem, które niemal blokuje nam możliwość dłuższych wyjazdów, jest zamknięcie obiektów noclegowych. Na terenie całego kraju z noclegu mogą skorzystać jedynie osoby podróżujące w sprawach służbowych czy zdrowotnych. 

W lepszej sytuacji są osoby posiadające domek letniskowy czy mieszkanie w innym mieście. Pozostałym proponujemy jednodniowe wycieczki, które pozwolą na nowo poznać swój region i odetchnąć świeżym powietrzem.

W lasach i parkach można oddychać swobodnie

Niemal we wszystkich miejscach obowiązuje nas noszenie maseczek, lecz można z nich zrezygnować w lasach, parkach, zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży. 

Niestety wybierając się na spacer po mieście trzeba zasłonić usta i nos. Najlepszym wyjściem jest więc wyjazd za miasto, podziwianie dzikiej przyrody i cieszenie się świeżym powietrzem bez ograniczeń. Jest jeszcze wystarczająco ciepło, by wsiąść na rower.

Na wycieczkę trzeba też zabrać prowiant, ponieważ restauracje pozostaną zamknięte do 29 listopada. Do tego czasu mają możliwość sprzedaży posiłków jedynie na wynos. Mając w plecaku przekąski i ciepłą herbatę można pospacerować np. po parku krajobrazowym czy rezerwacie przyrody.

Wyjazd za granicę może być ryzykowny

Większość muzeów i innych atrakcji turystycznych jest zamkniętych, lecz niektóre ruiny można oglądać bez kupowania biletu i przekraczania bram. Są też piękne wsie z kolorowymi chatami, np. Zalipie - można przejść jego ulicami nawet w czasie pandemii.

Część osób zdążyła wykupić wycieczki zagraniczne, które nadal są możliwe. Przed wyjazdem trzeba sprawdzić warunki przekroczenia granicy, które najczęściej obejmują przedstawienie negatywnego wyniku testu i zarejestrowanie swojego pobytu.

MSZ apeluje jednak o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Powrót może być utrudniony ze względu na zmieniające się warunki w poszczególnych krajach. Może się zdarzyć, że loty nagle zostaną zawieszone i turyści utkną za granicą.

Źródło: WP

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >