Turysci.pl
granica Czech zostanie zamknięta dla Polaków

Flickr.com/ Sejm RP/ CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Zamykają granice dla Polaków. Jesteśmy na "czerwonej liście", nasi sąsiedzi pilnie podjęli decyzję

6 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Granica pomiędzy Polską a sąsiednimi państwami powoli się zamyka. Nie jesteśmy w niektórych krajach mile widziani ze względu na duże ryzyko zakażenia. Zmiany wejdą w życie już w poniedziałek, co skutecznie utrudni podróżowanie.

Granica naszego kraju pozostaje otwarta dla większości europejskich państw, jednak nie działa to w dwie strony. Właśnie podjęto decyzję o uniemożliwieniu wjazdu podróżnym z Polski, co będzie kolejnym, dużym utrudnieniem dla turystyki. 

Granica zostanie zamknięta za 3 dni

W Czechach liczba zakażeń rośnie niemal tak szybko, jak w Polsce, jednak tamtejszy rząd podjął już działania, które powinny zatrzymać epidemię. W związku z zagrożeniem "przywiezienia" choroby, Polska znalazła się na "czerwonej liście".

Granica pozostanie zamknięta dla większości z nas, na szczęście jednak przewidziano niezbędne wyjątki. Turyści nie będą zadowoleni, lecz uczniowie i pracownicy transgraniczni nie mają powodów do obaw. Ogłoszono szereg przypadków, w których będzie możliwy wjazd pomimo ogólnego zakazu.

Grupy społeczne, które nadal mają pozwolenie na przekroczenie granicy, muszą spełnić dwa warunki, jeśli ich pobyt ma być dłuższy niż 12 godzin. Pierwszym z nich jest wypełnienie formularza lokalizacyjnego, a drugim wykonanie testu na obecność koronawirusa.

Test PCR musi być wykonany nie później niż 5 dni po przyjeździe do Czech. Honorowane są także wyniki badań wykonanych na terenie UE, jednak nie wcześniej niż na 72 godziny przed przyjazdem. Zdecydowanie lepiej wykonać precyzyjny test przed przekroczeniem granicy, ponieważ PCR czasem wskazuje na infekcję, gdy nie ma koronawirusa (potwierdzają to lekarze w liście otwartym).

Przewidziano wyjątki

Od poniedziałku 9 listopada osoby przyjeżdżające z krajów wysokiego ryzyka zakażeniem covid-19, gdzie spędziły więcej niż 12 godzin, zostaną wpuszczone, jeśli zaliczają się do jednej z grup:

  • są cudzoziemcami posiadającymi zezwolenie na pobyt stały lub tymczasowy w krajach o niskim ryzyku wystąpienia COVID-19 (z zielonej listy),

  • są posiadaczami ważnej wizy długoterminowej, czy zezwolenia na pobyt stały lub czasowy w Republice Czeskiej wydane przez Republikę Czeską,

  • są cudzoziemcami z ważnym zezwoleniem na pobyt czasowy lub stały na terenie UE,

  • są członkami rodzin (w tym możliwy do udowodnienia stały związek partnerski) obywateli Czech lub obywateli innych krajów UE z pobytem na terenie Republiki Czeskiej,

  • są pracownikami transportu międzynarodowego,

Przekroczenie czeskiej granicy będzie możliwe również dla tych, którzy przynoszą pewne korzyści państwu. Po okazaniu odpowiedniego dokumentu wjechać mogą np. uczniowie, studenci, pracownicy transgraniczni, partnerzy biznesowi czy dyplomaci.

Niektórzy nie muszą wykonywać testów

Zwolnieni z robienia testów na covid-19 i wypełniania formularza lokalizacyjnego są pracownicy transportu międzynarodowego, dzieci poniżej 5 roku życia, pracownicy transgraniczni, uczniowie i studenci. Warunkiem jest przekraczanie granicy z państwem sąsiednim minimum raz tygodniu w celu wykonywania pracy lub nauki.

Zwolnieni ze specjalnych warunków wjazdu są też dyplomaci akredytowani w Czechach oraz osoby przejeżdżające tranzytem i odbywające krótkie wyjazdy (do 12 godzin). Musi to być jednak uzasadnione pilnymi sprawami zdrowotnymi, rodzinnymi, biznesowymi lub zawodowymi.

Źródło: Onet

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >