Turysci.pl
premier

Fot. pixabay.com/ fernandozhiminaicela

Morawiecki apeluje do podróżnych. Mówi o kwarantannie po powrocie

23 Listopada 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Premier Mateusz Morawiecki wyłożył karty na stół. Zapowiedział, że jeżeli Polacy nie zaprzestaną wyjazdów, będzie potrzebna kwarantanna po powrocie. Zaapelował jednocześnie, aby zrezygnować z rezerwacji i pozostać w domach.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w o sobotę o przedłużeniu wielu obostrzeń i wprowadzeniu nowych restrykcji. Doprowadziło to do licznych głosów sprzeciwu branży turystycznej, która jest obecnie w bardzo poważnym kryzysie wywołanym epidemią.

Premier zaapelował do Polaków o pozostanie w domach

Premier podczas konferencji wielokrotnie podkreślał, że najważniejsze na ten moment jest ograniczenie mobilności Polaków, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Poinformował, że rząd pracuje nad rozwiązaniami prawnymi mającymi skłonić Polaków do przestrzegania zaleceń. 

–  Apeluję, żeby najlepiej nie zamawiać żadnych wyjazdów, żadnych atrakcji turystycznych ani w Austrii, ani we Włoszech, ani w Szwajcarii, ani również w Polsce – powiedział premier.  

Wspomniał również, że jeżeli dobowa liczba nowych zachorowań na COVID-19 wzrośnie, zostanie wprowadzona "narodowa kwarantanna”. Oznacza to również, że będzie obowiązywała kwarantanna dla osób przekraczających granicę Polski. 

Chodzi o to, by nie zamawiać wyjazdów, nie wyjeżdżać, ani za granicę, bo może się okazać, że będzie potrzebna kwarantanna po powrocie –  powiedział premier. 

Mateusz Morawiecki wspomniał również, że możliwe jest wprowadzenie restrykcji dotyczących sektora lotniczego. Do tej pory nie podał jednak żadnych szczegółów, co miałaby skutkować taka decyzja.

Według wstępnych planów rządu, hotele i pensjonaty miały pozostać zamknięte do 27 grudnia. Z dzisiejszej rozmowy Ministra Zdrowia na antenie RMF wynika jednak, że potrwa to do 17 stycznia. Z obiektów będą mogli korzystać jedynie osoby podróżujące służbowo, medycy i sportowcy. 

Ponadto, w tym roku ferie zimowe we wszystkich województwach odbędą się w jednym, wspólnym terminie. Będzie to okres od 4 do 17 stycznia. Jak tłumaczył premier, w 2021 roku ferie muszą być skumulowane, aby ruch był jak najmniejszy. 

Wicepremier Jarosław Gowin poinformował również, że w związku z zamknięciem branży turystycznej,  zimą nie będą działać także wyciągi narciarskie. – Skoro branże turystyczna i hotelarska są zamknięte, to wydaje się oczywiste, że będzie to też dotyczyć wyciągów narciarskich – powiedział w programie "Gość wydarzeń ". 

1. Mówią na nie "Wrota Piekieł". Jedno z najbardziej tajemniczych miejsc jest w Rosji, dziura pomieści 10-piętrowy budynek2. Sprzedaż maleje, a rząd szykuje nowy podatek. Skutki odczujemy dość szybko3. Jest nagranie, tysiące osób nie może się wydostać. Porażające sceny z lotniska w Chinach

Otwarte zostaną jednak placówki handlowe i usługowe od przyszłej soboty, 28 listopada. Funkcjonować one będą jednak w najwyższym reżimie sanitarnym. Zamknięte pozostaną restauracje, siłownie, kluby fitness, kina, teatry, placówki kulturalne.

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >