Turysci.pl
wyjazd będzie obłożony limitami

Fot. Pixabay.com/Candid_Shots

Zaostrzają obostrzenia w przemieszczaniu się po Polsce. Ważna wiadomość dla wszystkich

3 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Wyjazd poza miejsce zamieszkania jest znacznie utrudniony odkąd weszły w życie rozporządzenia dotyczące epidemii. Właśnie dodano nowy zapis uwzględniający grupę, która do tej pory nie była objęta ograniczeniami.

Wyjazd wiąże się z wieloma utrudnieniami, takimi jak limity pasażerów w pociągach i autobusach czy obowiązek zasłaniania ust i nosa przez całą podróż komunikacją zbiorową. Ze względu na zamknięte lokale gastronomiczne trzeba się zaopatrzyć w prowiant, a to dodatkowy punkt na liście do przygotowania.

Wyjazd może nie wypalić przez limity

Do momentu pokonania epidemii możemy zapomnieć o swobodnym podróżowaniu i improwizacji podczas wyjazdów. Jeśli nie kupimy biletów odpowiednio wcześniej, nie wpuszczą nas do pociągu. Zabraknąć może także miejsc w autobusach, które mogą być wypełnione tylko w połowie. 

3 listopada pojawił się kolejny zapis w rozporządzeniu dotyczącym przewozu osób. Wprowadzono nową kategorię pojazdów, które zostały objęte limitem pasażerów. Samochody posiadające od 7 do 9 miejsc już nie będą mogły mieć zajętych wszystkich miejsc.

Nowelizacja rozporządzenia o ograniczeniach związanych z pandemią koronawirusa pojawiła się w nocy z 2 na 3 listopada. Wzmianka o pojazdach, których konstrukcja pozwala na przewóz od 7 do 9 osób, zakłada, że można zająć tylko połowę miejsc siedzących, w co wlicza się także kierowcę.

Ograniczenia dotkną wszystkich

Ograniczenia nie dotyczą tylko środków transportu publicznego, lecz każdego z nas. Od tej pory nie będzie możliwości skorzystania ze wspólnego przejazdu przez prywatne grupy mające więcej niż 4 czy 5 osób, w zależności od pojazdu. 

Wyjątek stanowią osoby mieszkające we wspólnym gospodarstwie domowym, np. wielodzietne rodziny czy członkowie rodzinnego domu dziecka. Zapis nie dotyczy również osób niepełnosprawnych, które korzystają z przejazdów specjalnymi samochodami.

Regulacje, które pojawiły się 3 listopada, dotkną zwłaszcza firm, które przewożą swoich pracowników pojazdami o wskazanej liczbie miejsc. Teraz konieczne będzie korzystanie z większej liczby standardowych samochodów osobowych lub tych większych, z zachowaniem limitu połowy zajętych miejsc.

Noszenie maseczek bez zmian

Bez zmian pozostał zapis dotyczący obowiązku zasłaniania ust i nosa. Jest to konieczne w pojazdach komunikacji publicznej, lecz nie dotyczy samochodów osobowych, w tym o zwiększonej liczbie miejsc.

W pociągach PKP obowiązuje limit 50 proc. miejsc siedzących. Aby skorzystać z przejazdu trzeba wcześniej kupić bilet, który jest gwarancją miejsca siedzącego. Nie ma możliwości skorzystania z przejazdu po zakupie biletu u kierownika pociągu, jak to miało miejsce przed epidemią.

W autokarach również obowiązuje limit 50 proc. miejsc siedzących, lub 30 proc. wszystkich miejsc (siedzących i stojących). Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych zwróciło się do premiera z prośbą o zmianę, jednak bezskutecznie. To ogromna strata dla przewoźników, ale też pasażerów, którzy mają problem z zakupem biletu.

Źródło: autokult.pl

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >