Turysci.pl
Granica z Ukraina została zamknięta

fot. flickr.com/ Portal NowinyPL

Nowe obostrzenia dla Polaków przekraczających granicę. Wpisali nas na czerwoną listę, nie ma odwrotu

24 Października 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Granica z naszym sąsiadem została właśnie zamknięta. To kolejny kraj, który obawia się przyjazdu Polaków ze względu na koronawirusa. Staliśmy się dużym zagrożeniem dla krajów, gdzie epidemia nie rozwija się tak szybko.

Granica między Polską a Ukrainą nigdy nie była łatwą do pokonania, lecz teraz mamy praktycznie zakaz wstępu. Władze państwa ogłosiły, że nasz kraj został wpisany na czerwoną listę ze względu na dużą liczbę aktywnych zakażeń. Nie jesteśmy jedyni - łącznie aż 51 państw zostało zaliczonych do tej grupy.

Granica została zamknięta do odwołania

Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy co 7 dni analizuje oficjalne dane dotyczące zakażeń we wszystkich krajach. Jeśli liczba osób zarażonych w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni jest wyższa niż w Ukrainie w danym momencie, to taki kraj zostaje wpisany na czerwoną listę, która wiąże się z ograniczeniami dla podróżnych.

Z danych zamieszczonych na stronie internetowej resortu ochrony zdrowia u naszych wschodnich sąsiadów wynika, że na Ukrainie wskaźnik ten wynosi 200,8 (liczba zarażonych na 100 tys. mieszkańców). W ostatnich dniach w Polsce wskaźnik sięgnął już niemal 600. Niestety jest on zależny od liczby wykonanych testów i ich rodzaju.

Wpisanie na listę danego kraju nie oznacza jeszcze, że osoby, które z niego przyjeżdżają mają całkowity zakaz wstępu. Muszą się jednak zastosować do zasad, jakie narzuciły władze. W tej chwili konieczne jest poddanie się samoizolacji, lub przedstawienie negatywnego wyniku testu na covid-19.

Można wjechać po spełnieniu kilku warunków

Jeśli mamy ze sobą wyniki testu, to nie mogą być starsze niż sprzed 48 godzin. Trzeba pamiętać, że na granicy zdarzają się kolejki, a to skraca nam czas "ważności" wyników, więc warto to dobrze zaplanować. Również po udaniu się na samoizolację możemy ją zakończyć wcześniej, jeżeli wykonamy testy już na miejscu (oczywiście wynik nie może być pozytywny).

Kolejnym warunkiem przekroczenia ukraińskiej granicy jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej, która obejmuje leczenie w przypadku zachorowania na covid-19 oraz obserwację. Dotyczy to tylko cudzoziemców. Obywatele zwykle mają wykupione ubezpieczenie w swoim kraju.

Ukraina już trzecią dobę z rzędu odnotowała rekordową liczbę zakażeń koronawirusem. W czwartek potwierdzono 7517 infekcji, a 121 osób zarażonych zmarło . W całym kraju jest 186 654 aktywnych zakażeń. Jeśli to tempo się utrzyma, niedługo sytuacja może być porównywalna do tej w Polsce. Ukraina ma prawie 42 mln mieszkańców, czyli o 4 mln więcej niż Polska.

Sytuacja w Polsce się pogarsza

W Polsce zainfekowanych zostało już 228 318 osób, z czego 4 172 zmarło, a 105 092 wyzdrowiało. W piątek testy wykazały 13 632 nowych przypadków, z czego najwięcej w województwach mazowieckim (2075), małopolskim (1554), śląskim (1305), kujawsko-pomorskim (1207) i wielkopolskim (1050).

Niestety każdego dnia bijemy kolejne rekordy liczby zakażeń. W czwartek było ich 12 107, w środę 10 040, a we wtorek 9291. Rośnie także liczba osób potrzebujących pomocy w szpitalach, a miejsc już brakuje. Niedługo powinny ruszyć prace nad tworzeniem kolejnych szpitali tymczasowych, tak jak ma to miejsce na Stadionie Narodowym.

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >