Polacy, którzy od pewnego czasu zastanawiali się, kiedy mogą planować wyjazdy w sezonie zimowym, wreszcie doczekali się informacji. W mediach ogłoszono cztery terminy rozpoczęcia ferii. Mieszkańcy poszczególnych województw mogą już sprawdzić, kiedy nastąpi przerwa w nauce. Rejony zostały na specjalne grupy. Kiedy będzie można odłożyć książki i cieszyć się wolnym czasem?Wraz z rozpoczęciem się sezonu zimowego Polacy czekają na ferie. Sytuacja z przerwą zimową nie jest tak jasna, jak w przypadku wakacji, które zawsze wypadają na lipiec i sierpień, ponieważ ta jest ruchoma. Już od dłuższego czasu model jednak wygląda bardzo podobnie – dzieci wysyłane na zimowe ferie są etapowo, co oznacza różne terminy dla poszczególnych województw.
Morze przyciąga na polskie plaże tłumy turystów. W mediach aż huczy od informacji o zatłoczonych kurortach jak Władysławowo, Mielno czy Sopot. Chociaż niektórym wczasowiczom gwar nie przeszkadza, to część Polaków woli odpoczywać w cichej i spokojnej atmosferze. Niestety takich miejsc nad Bałtykiem jest coraz mniej. Każdy, kto liczy na wakacje bez tłumów, powinien omijać te kierunki szerokim łukiem.Nic nie wskazuje na to, aby do końca sezonu wakacyjnego morze stało się mniej zaludnione przez turystów. Zwłaszcza że właśnie ZUS otworzył system Polskiego Bonu Turystycznego, co może przyciągnąć jeszcze więcej wczasowiczów. Doskonale pokazuje to przykład Mielna, gdzie w hotelu pierwszy gość z bonem pojawił się już o godzinie 8:00, natomiast zaledwie w dwa dni ze świadczeń skorzystało tam 45 procent klientów.
Namiot to świetny wybór podczas tegorocznych wakacji. Miłośnicy przyrody mają wspaniałą okazję do biwakowania, zwłaszcza że podczas pandemii wiele osób rezygnuje z wakacji za granicą. Natomiast w ostatnim czasie media aż huczą od stanu przepełnionych plaż i najpopularniejszych kurortów turystycznych. Takie miejsca jak Sopot, Zakopane czy Mielno przeżywają obecnie prawdziwe oblężenie. W takiej sytuacji biwak pozostaje idealną alternatywą.Każdy, kto chociaż raz wybrał się w gronie przyjaciół pod namiot, wie, że to wspaniały sposób na spędzenie urlopu. W dodatku, jeśli znajdziemy pole biwakowe położone w malowniczej krainie. Taką formę wczasów doceniają szczególnie miłośnicy natury, którzy wolą trzymać się z daleka od cisnących się w kolejkach tłumów turystów. Jednak, aby nasz wyjazd był bezpieczny i przebiegał w miłej atmosferze, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Krystyna Papiernik ze Śląskiej Izby Turystyki tłumaczy, jak uniknąć niemiłych konsekwencji.
Urlop w Lubniewicach może być wspaniałą przygodą podczas wakacji zwłaszcza dla par. W końcu trudno o lepsze miejsce niż położone wśród jezior i lasów miasto miłości. Jedna z najmniejszych miejscowości w Polsce - liczba mieszkańców wynosi około 2 tysięcy - położona w województwie lubuskim swoim urokiem przyciąga coraz więcej turystów. Podróż z Gorzowa Wielkopolskiego zajmuje jedynie niecałe pół godziny. Co znajdziemy na miejscu?Jeśli w tym roku planujecie urlop w spokojnej i relaksującej atmosferze, Lubniewice będą wspaniałym wyborem. W okolicach miasta znajdują się trzy duże i urokliwe jeziora. Obszar, w którym położone są Lubniewice, wyróżnia się dużym i gęstym zalesieniem. Niewiele rzeczy tak koi nerwy, jak szum wody i lasów. Na miejscu jednak można znaleźć także ciekawe zabytki. Zadowoleni powinni być zarówno fani powolnego wypoczynku, jak i amatorzy aktywnej formy spędzania czasu.
Urlop w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych często niestety może wiązać się z tłokiem. Jednak wiele osób podczas wczasów chciałoby podziwiać krajobrazy Włoch czy Hiszpanii. Na szczęście wciąż można podróżować po Europie i cieszyć się spokojem, nie rezygnując z wielu atrakcji. Znaleźliśmy raj, w którym zapomnicie o zgiełku i niekończących się kolejkach. Warto zacząć przecierać nowe szlaki.Chociaż wciąż trwa pandemia, coraz więcej osób decyduje się na urlop za granicą. Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, w turystycznych miastach również i w tym sezonie możemy trafić na tłumy. W związku z otwieranymi granicami oraz wznawianiem lotów międzynarodowych, przewoźnicy potwierdzają, że sprzedają coraz więcej biletów na wakacyjne rejsy. Wśród najpopularniejszych kierunków znajdują się Split, Dubrownik, Barcelona czy też Zakhyntos. Dlatego podróżnym szukającym spokojnych wczasów przedstawiamy alternatywę.
Grecja to miejsce, w którym ulrop zaczwyczaj kojarzył się z błogim wypoczynkiem wśród pięknych widoków. Śródziemnomorski klimat rzadko kiedy jest łączony z pośpiechem czy zdenerwowaniem. Jak informują media, obecnie turyści zaczynają narzekać. Niezadowolenie wywołują liczne i uprzykrzające pobyt procedury związane z zachowaniem bezpieczeństwa w obliczu pandemii koronawirusa. Niektórzy denerwują się jeszcze przed wylotem.Jak okiem turysty zmieniła się Grecja po pandemii koronawirusa? Po zniesieniu obostrzeń oczywiście można planować urlop w tym pięknym kraju, jednak otwarcie granic nie jest równoznaczne ze zniesieniem wszelkich procedur kontrolnych, o czym przekonują się polscy podróżni. Realcję z wakacji w Grecji dla portalu Wirtualna Polska przekazała Kinga Jurga. Z informacji przekazanych przez dziennikarkę wynika, że niektórym turystom sytuacja zaczyna działać na nerwy.
Jurata i jej popularność się nie starzeją. Chociaż przed wybuchem II Wojny Światowej przyciągała elity za sprawą luksusowych pensjonatów, drewnianych parterowych willi, które dzisiaj zastąpione zostały przez piętrowe apartamentowce, miejsce to nadal jest bardzo atrakcyjne dla turystów. Na pewno nie zmieniły się porośnięte bujnymi paprociami sosnowy las oraz dzika plaża, które sprawiają, że klimat w Juracie wciąż jest wyjątkowy. Powstała z myślą o konkurencji dla niemieckiego uzdrowiska.Postanowiono, że Jurata powstanie na Półwyspie Helskim. Nic dziwnego. Okolice oferują mnóstwo atrakcji - od szerokich piaszczystych plaży po dziewiczy zalesiony obszar. Nazwę tego miejsca miała wymyślić nauczycielka w ramach konursu. Nawiązuje ona do starosłowiańskiej bogini morskiej - Juraty. Nowoczesny ośrodek dla oficerów i prezydencka willa miały szybko zapewnić Juracie wysoki prestiż. Zainteresowanie wzbudzały także bungalowy położone na dużych leśnych działkach.
Urlop niejednego Polaka uległ fundamentalnym zmianom. Powód jest oczywisty. Po wybuchu pandemii koronawirusa mnóstwo osób musiało zmienić formę spędzania wczasów podczas tegorocznych wakacji, które zaczęły się już w zeszły weekend. Wśród wielu mieszkańców naszego kraju można zaobserwować rozpowszechniającą się prawidłowość - coraz więcej z nas podczas zbliżających się urlopów chce zwrócić szczególną uwagę na wydatki, aby wydawać mniej. Dowody znajdziemy w Barometrze Providenta.Wiele wskazuje na to, że duża część Polaków spędzi swój urlop zupełnie inaczej, niż mogli to planować przed wybuchem pandemii koronawirusa. Jak pokazują statystyki, wielu obywateli postanowiło ograniczyć wydatki podczas tegorocznych wczasów. Zmiany są różnorodne. Niektórzy zdecydowali zmienić kierunek podróży na nieco tańsze miejsce turystyczne, inni uznali, że w tym roku wakacje najlepiej będzie spędzić w Polsce. Pojawiają się także osoby, które z zostaną w swoich domach. Wszystko po to, aby rzadziej sięgać do portfeli.
Wakacje tegoroczne - podobnie jak rok szkolny 2019/2020 - będą znacznie odbiegały od tego, jak przebiegał okres wolny od szkoły w poprzednich latach. Po wybuchu pandemii koronawirusa zarówno uczniowie, jak i ich rodzice zastanawiali się, jak będzie wyglądał sezon letni. Chociaż wakacje zaczynają się już za kilka dni i wiele osób marzy o tym, by wypocząć po ostatnich miesiącach, które pełne były sytuacji problematycznych - również tych związanych z nauczaniem - rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał mało optymistyczne wiadomości.Zazwyczaj wakacje kojarzą się z beztroskim okresem, w którym możemy zapomnieć o obowiązkach, jednak w tym roku będzie inaczej - o pewnych zaleceniach nie sposób będzie zapomnieć. Skutki pandemii koronawirusa da się odczuć również w sezonie letnim. Niedawno rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaapelował do Polaków, aby pamiętali o zachowywaniu niezbędnych środków bezpieczeństwa podczas urlopów. Chociaż po zachowaniach społeczeństwa można zauważyć, że Polacy są już zmęczeni ograniczeniami, wiele z nich nie zostanie zniesionych przed wakacjami.
Urlop w tym miejscu dla wielu osób będzie idealnym odświeżeniem. W końcu znaczna część Polaków już doskonale zna Jastarnię i Zakopane. Prawdopodobnie wielu z was przestudiowało już dobrze też turystyczne mapy Krakowa, Warszawy czy Trójmiasta. Dlatego tegoroczne wakacje warto spędzić w magicznym regionie, które wciąż jeszcze kryje wiele tajemnic. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie, które pojawiło się na instagramowym profilu podlaskie.travel. Musicie przyznać, że wygląda przepięknie.Dla wielu osób urlop na Podlasiu może okazać sie wspaniałą alternatywą. Region ten skrywa mnóstwo miejsc, w których będziecie mogli cieszyć się pięknymi i dzikimi widokami, unikając jednocześnie tłumów turystów. Zdjęcie, które możecie zobaczyć, przedstawia kładkę poprowadzoną nad rzeką Narew i jej rozlewiskami. To tylko jedna z nielicznych atrakcji, jakie czekają na was w tych okolicach. Przemierzając Podlasie, można czasem zapomnieć, że wciąż jesteśmy w Polsce. Nie bez powodu region nazywany jest "bramą na Wschód", która uchyla przed podróżnymi dzikie tereny.
Urlop za granicą w tym roku może nie być zbyt popularnym wyborem. Po wybuchu pandemii koronawirusa zachęca się nas, abyśmy spędzili wakacje w Polsce i zrezygnowali z zagranicznych podróży dla własnego bezpieczeństwa. Prawdopodobnie wielu z was marzyło o tygodniu w Chorwacji lub Egipcie. Jednak świat się nie kończy. Wypoczynek na działce może okazać się formą, którą dopiero teraz docenicie. Zwłaszcza jeśli nie zapomnicie o kilku ważnych rzeczach, które jeszcze bardziej umilą ten czas.Urlop na działce albo w domku nad jeziorem lub w lesie może okazać się sposobem na wypoczynek, którego szukaliście od dawna. Zwłaszcza jeśli na co dzień żyjecie w dużym mieście. To okazja, aby odpocząć od zgiełku i nawiązać bliski kontakt z naturą, nie przejmując się grupami hałaśliwych turystów. Będąc nieco odciętym od świata, można pozwolić sobie na większą swobodę i regenerację. Mamy dla was krótki przewodnik, jak najlepiej spędzić wakacje poza miastem. Kilka rzeczy może sprawić, że nie będziecie chcieli wracać.
Urlop to dobry czas, aby skorzystać z okazji all inclusive. Zwłaszcza że jest to jedna z najczęściej wybieranych form wypoczynku przez Polaków. Rzadko jednak w ten sposób spędzamy wakacje w naszym kraju. Najczęściej wybieramy się do Turcji, Egiptu lub Grecji. Jednak w związku z pandemią koronawiursa zachęca się nas, abyśmy w tym roku postawili na Polskę. Jak się okazało, all inclusive jest dostępne również tutaj. Ceny wydają się zachęcające.Urlop w formie all inclusive ma wiele plusów. Wczasowicze wcześniej płacą określoną kwotę, aby na miejscu wypoczynku już niczym się nie przejmować. Nic dziwnego, że jest to tak popularna forma spędzania wakacji przez Polaków. Nie ma co ukrywać, że wielu osobom bardzo podoba się perspektywa niewychodzenia z terenu hotelu i leniwego siedzenia z drinkiem z palemką przy basenie. W dodatku all inclusive najczęściej zapewnia również 3 posiłki dziennie. Oprócz tego można korzystać z dodatkowych przekąsek oraz deserów.
Polacy w ostanich tygodniach mogli usłyszeć wiele na temat bonów turystycznych. Na każde dziecko mają być przyznane dodatkowe świadczenia w wysokości 500 złotych, a przynajmniej taką obietnicę złożył ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Wcześniej była mowa o bonie o wartości 1000 złotych. Jednak Polacy - choć nie wszyscy - mogą również otrzymać pieniądze na urlop w inny sposób. Od dawna już w naszym kraju funkcjonuje inny program, o którym nie każdy pamięta.Niektórzy Polacy, którzy chcą otrzymać dofinansowanie na urlop, mogą skorzystać z tzw. wczasów pod gruszą. Pieniądze na wakacje może przyznać pracodawca w ramach funduszu świadczeń socjalnych. Taki fundusz natomiast funkcjonuje jak firmowa skarbonka. To właśnie dzięki niej finansowane są wszelkie benefity i dodatki pracownicze. Jednak nie każde przedsiębiorstwo musi taki budżet posiadać. Według prawa pracy obowiązuje on firmy, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników. Ponad to obejmuje także wszystkie jednostki budżetowe oraz samorządowe, takie jak np. szkoły.
Ekologia to coraz głośniej podnoszona kwestia w kontekście planowania wakacji. Trend utrzymuje się ze względu na liczne doniesienia o dynamicznych zmianach klimatu. Na szczęście, kryzys środowiskowy nie odbił się mocno na krajowych plażach. Polskie kąpieliska otrzymały prestiżowy certyfikat „Błękitnej Flagi”.
Wakacje w Polsce będą w tym roku jedną z najbezpieczniejszych opcji spędzenia urlopu. Taka sytuacja ma swoje ogromne plusy, ponieważ wielu Polaków wybierze miejsca w kraju, które wcześniej przegrywały z zagranicznymi wycieczkami. Znamy miejsca, które warto odwiedzić w pierwszej kolejności.
Akcja #urlopwkraju może być ostatnią nadzieją polskiej turystyki. Zamknięte pensjonaty, hotele, zamrożone turnusy i nadal wahające się biura podróży mogą przełożyć się na rychłą katastrofę sektora. Mimo zapowiedzi otwarcia granic branża krajowa potrzebuje ruchu na miejscu. Stąd też akcja Fundacji „Razem mierzymy wyżej”, która ma promować ideę spędzenia wakacji w Polsce.
Wyjazd wakacyjny najlepiej zaplanować w granicach naszego państwa. Niepewna sytuacja za granicą może przerodzić się w masę kłopotów, a zostając w Polsce nie będziemy się nudzić. Dla spragnionych świeżego powietrza idealnym miejscem będą "Zielone Płuca Polski". Obszar położony na północnym wschodzie naszego kraju ogranicza Obwód Kaliningradzki, Litwa i Białoruś, obejmuje całe województwo podlaskie oraz część mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Turystyka w Polsce nie musi wiązać się z walką o miejsce na plaży lub długim oczekiwaniem na kolejkę na Kasprowy Wierch. Wybierając inny region, możemy sieszyć się ciszą i spokojem oraz niesamowitymi widokami, które są unikalne w skali Europy. W tym roku szczególnie ważne jest zachowanie bezpiecznego dystansu od pozostałych osób, dlatego wyjazd na tereny mniej oblegane przez turystów będzie strzałek w dziesiątkę.
Przebywając w izolacji, większości z nas marzy się urlop na plaży. Prawdopodobnie jednak w tym roku lato będzie wyglądało zupełnie inaczej niż zwykle. Nic nie wskazuje na to, żeby pandemia miała zakończyć się szybko. Włosi jednak zapowiedzieli, że szykują projekt, dzięki któremu turyści będą mogli spędzić czas na plaży.
Turyści mniej lub bardziej zdają sobie sprawę z zachowań, które powtarzają na swoich wyjazdach. Do części z nich nigdy się nie przyznają, bo przecież robią to tylko "inni". Trzeba się przyznać, chociaż przed samym sobą, że zdarzało nam się na wakacjach zrobić coś, czego się wstydzimy. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie kupił magnesu czy "ręcznie robionej" figurki prosto od producenta, która będzie jedynie zbierała kurz.
Atrakcje turystyczne jeszcze przez długi czas pozostaną zamknięte. Pracownicy Suntago Park of Poland zostali postawieni przed ścianą. Nowe warunki pracy zdaniem wielu z nich są nie do zaakceptowania, a druga opcja wcale nie jest lepsza. Zrozpaczony pracownik wysłał list do redakcji Next.gazety, w którym wyjawił, jak wygląda obecna sytuacja w parku wodnym z jego perspektywy.
Urlop w egzotycznych krajach wymaga specjalnych przygotowań, nie tylko w związku z zabieranym ekwipunkiem. Zadbać trzeba przede wszystkim o przygotowanie organizmu do zmian środowiskowych. Trudno przygotować się na inne temperatury czy wilgotność powietrza, ale można uodpornić się na śmiertelnie groźne choroby, które nie występują w naszym kraju.Aby szczepienie było skuteczne, musimy je zrobić najpóźniej 6 tygodni przed wyjazdem. Planując wycieczkę, powinniśmy się na nie zapisać od razu, by później nie martwić się, czy starczy nam czasu. Nie wszystkie szczepionki są dostępne w Polsce, a wiele z nich nie jest refundowanych. Niekiedy trzeba się sporo nachodzić, zanim znajdziemy to, czego potrzebujemy. By nie tracić czasu na poszukiwania w internecie, najlepiej zgłosić się do internisty, który wskaże nam zagrażające choroby i placówki, gdzie otrzymamy odpowiednią szczepionkę.
Urlop w dalekich krajach pozwala na poznanie odmiennych kultur i tradycji. Aby łatwiej było zachować w pamięci czas spędzony na wakacjach, warto kupić coś, co jest typowe dla danego miejsca i będzie się jednoznacznie kojarzyć.Figurki, kule śnieżne i magnesy znajdują się w tysiącach polskich domów. Często mają metkę „made in China” i dominują na bazarach i sklepach z pamiątkami. Jeśli decydujemy się na kupno bibelotu, może warto sprawdzić, gdzie został wyprodukowany. Lokalni rzemieślnicy tworzą autentyczne produkty charakterystyczne dla regionu, więc nie będzie wstydu przy wręczaniu prezentu bliskim.
Szwecja to kraj niezmiennie zachwycający turystów wspaniałymi zorzami polarnymi, niepowtarzalnymi krajobrazami oraz bliskością natury, którą docenia coraz więcej podróżników. Lokalni przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z ogromnego potencjału i robią wszystko, by przyciągać do siebie ludzi z całego świata. Nie brak tam oryginalnych atrakcji oraz miejsc, które zdobywają rozgłos na skalę światową. Osiągnąć to usiłuje również łaźnia arktyczna nad rzeką Lule, której wygląd zachwyca i intryguje. Hotel Arctic Bath znajduje się na wodzie w cieplejszych okresach roku, a zimą, gdy wszystko zamarza, jest niezwykłym zamkiem na lodowej krze.
Urlop spędzić można na wiele różnych sposobów. Jedni decydują się na aktywny wypoczynek i różnego rodzaju sporty, inni natomiast poszukują przepięknych miejsc, które będą idealnie wyglądać na fotografiach. W tej drugiej kategorii zdecydowanie prym wiedzie jedno z najpiękniejszych miasteczek w Austrii - Hallstatt. Położone jest w urlokliwym miejscu, a odkąd zaczęły się o nim rozpisywać media, przeżywa prawdziwy najazd turystów. Rocznie miejsce to odwiedza ponad milion przyjezdnych, co jest gigantyczną liczbą w stosunku do niewielkiego terenu zajmowanego przez to miasto. Zarówno mieszkańcy, jak i władze, mają już dość takiej sytuacji i postanowiły z tym walczyć.
Gdzie pojechać na Wielkanoc 2019? Nie wszystkich zadowala spędzanie świąt wielkanocnych przy rodzinnym stole. Niektórzy z nas wolą wykorzystać długi weekend na mini urlop! Jeśli zastanawiasz się, gdzie warto pojechać, sprawdź najciekawsze pomysły na długi weekend poza miastem. Wielkanoc nie wszystkim kojarzy się z rodzinną sielanką – część z nas nie ma ochoty na długie przygotowania do świątecznego obiadu i z chęcią wykorzystałaby wolny czas inaczej. Długi weekend daje nam możliwość krótkiego wyjazdu poza miasto, a nawet poza granice kraju! Gdzie pojechać na Wielkanoc 2019? Podpowiadamy ciekawe miejsca na krótki urlop!