Ekologia przoduje na polskich plażach.Fot. Wikipedia.org/ Pit1233/ domena publiczna

Zaskakujący ranking. Wiemy, które polskie plaże otrzymały certyfikat ekologiczny.

Ekologia i plaże? Okazuje się, że Polska ma się czym pochwalić. Krajowe kąpieliska znalazły się w prestiżowym rankingu. Znani są już zdobywcy certyfikatu. Tam naprawdę warto jechać.

Ekologia to coraz głośniej podnoszona kwestia w kontekście planowania wakacji. Trend utrzymuje się ze względu na liczne doniesienia o dynamicznych zmianach klimatu. Na szczęście, kryzys środowiskowy nie odbił się mocno na krajowych plażach. Polskie kąpieliska otrzymały prestiżowy certyfikat „Błękitnej Flagi”.

Ekologia a urlopy

Jak zaznaczają twórcy rankingu, "Błękitna Flaga" to certyfikat przyznawany kąpieliskom i marinom, które działają w poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Co ważne, tytuł obowiązuje wyłącznie przez 1 sezon. Co za tym idzie, rokrocznie administratorzy plaż muszą przechodzić ścisłe kontrole i starać się, aby ekologia była jedną z wartości przyświecających w działaniu obiektów.

Misją programu jest zbliżenie społeczności lokalnej z przyrodą i uwrażliwienie urlopowiczów na problemy środowiskowe. Tak też organizatorzy akcji angażują władze obiektów do informowania i edukowania mieszkańców oraz przyjezdnych o różnorodności biologicznej, oraz ekosystemach. Co więcej, w centralnym punkcie działań laureatów powinna być ekologia i ochrona środowiska.

Ekologia na polskich plażach

W tegorocznej edycji konkursu wyróżniono łącznie 4574 plaż i przystani w aż 47 krajach. Jury zwraca uwagę na 5 czynników. Pierwszym jest jakość wody, czyli konieczność przeprowadzania co 2 tygodnie badań akwenu przez oddelegowane do tego służby. Następnym jest utrzymywanie porządku i czystości na terenie kąpieliska i w jego otoczeniu (częstotliwość sprzątania, odpowiednia liczba koszy na śmieci, segregacja odpadów, etc.). Kolejnym czynnikiem jest dostępność, czyli infrastruktura dla rowerów, transportu publicznego, czy ścieżki piesze. Następnie bezpieczeństwo na terenie kąpieliska, a także prowadzenie działań dotyczących edukacji wśród dzieci, młodzieży i dorosłych przez gminę (ekologia, segregacja odpadów etc.). W tym roku nagrodzono aż 32 polskie plaże, czyli o 10 więcej niż w poprzedniej edycji. Co ważne, wypadamy bardzo dobrze na tle całej Europy.

 1. Kąpielisko w Zieleniewie nad Jez. Miedwie
 2. Kąpielisko w Stepnicy nad Zal. Szczecińskim
 3. Kąpielisko Morskie Świnoujście – Uznam
 4. Kąpielisko Morskie Świnoujście Warszów
 5. Przystań Jachtowa – Basen Północny
 6. Kąpielisko Zachód w Międzyzdrojach
 7. Marina Wapnica Międzyzdroje
 8. Plaża Międzywodzie
 9. Plaża Dziwnów
 10. Plaża Dziwnówek
 11. Kąpielisko Pobierowo
 12. Kąpielisko Pustkowo
 13. Kąpielisko Trzęsacz
 14. Kąpielisko Grzybowo
 15. Kąpielisko Dźwirzyno
 16. Marina Solna Kołobrzeg
 17. Kąpielisko Kołobrzeg Zachód „Plaża TRM”
 18. Kąpielisko Kołobrzeg Wschód „Bałtyk”
 19. Kąpielisko Mielno 216
 20. Kąpielisko Dąbki Zachodnie
 21. Kąpielisko Darłówko Zachodnie
 22. Kąpielisko Ustka Plaża Wschodnia
 23. Kąpielisko Koliba w Sopocie
 24. Kąpielisko Gdańsk Stogi
 25. Kąpielisko Gdańsk Sobieszewo
 26. Kąpielisko Gdańsk Orle
 27. Przystań Żeglarska Tamka w Gdańsku
 28. Marina Gdańsk
 29. Marina Żabi Kruk w Gdańsku
 30. Marina Sienna Grobla w Gdańsku
 31. Kąpielisko Klipper Jelitkowo
 32. Kąpielisko Gdańsk Świbno

Źródło: Onet

Następny artykuł