urlopFot.unsplash.com/@cjflynn89

Najlepsze pomysły na pamiątki z podróży. Przywołują najpiękniejsze wspomnienia

Urlop będzie nam łatwiej wspominać, jeśli przywieziemy ze sobą pamiątki. Te najbardziej charakterystyczne dla danego miejsca będą miały największą wartość, a przyjaciele i rodzina z pewnością ucieszą się z oryginalnego prezentu.

Urlop w dalekich krajach pozwala na poznanie odmiennych kultur i tradycji. Aby łatwiej było zachować w pamięci czas spędzony na wakacjach, warto kupić coś, co jest typowe dla danego miejsca i będzie się jednoznacznie kojarzyć.

Figurki, kule śnieżne i magnesy znajdują się w tysiącach polskich domów. Często mają metkę „made in China” i dominują na bazarach i sklepach z pamiątkami. Jeśli decydujemy się na kupno bibelotu, może warto sprawdzić, gdzie został wyprodukowany. Lokalni rzemieślnicy tworzą autentyczne produkty charakterystyczne dla regionu, więc nie będzie wstydu przy wręczaniu prezentu bliskim.

Co pozwoli nam wspominać urlop?

1. Gadżety do wnętrz
Tradycyjnie tkane koce i dywany odmienią każde mieszkanie. Jeśli marzy nam się niepowtarzalny dodatek, to będzie świetny pomysł. Z dalekich krajów można też przywieźć meble, chociaż nie dosłownie. Szafę czy komodę musimy wysłać w samotną podróż np. statkiem, co może potrwać nawet kilka miesięcy. Jeśli nie chcemy czekać, ładną dekoracją będzie kolorowy talerz z ręcznie malowanym wzorem. Przyda się w kuchni lub posłuży jako ozdoba.

2. Jedzenie
Trudno przywieźć gotowe dania, ale jeśli mamy choć odrobinę talentu kulinarnego, możemy zabrać ze sobą różne przyprawy, które posłużą do przygotowania tradycyjnego dania. Aromatyczny cynamon, kminek czy kurkuma mogą się stać prezentem dla znajomego kucharza, który na pewno doceni wysoką jakość produktów. Produkty takie jak herbata czy czekoladki nie wymagają specjalnych umiejętności, a również przypomną smaki wakacji. Z aprobatą przyjaciół na pewno spotka się kawa czy butelka dobrego, lokalnego wina, jednak z ostatnim trzeba uważać na granicy. Różne kraje mają własne limity dotyczące przewozu takich rzeczy jak alkohol.

3. Unikalne kosmetyki.
W każdym zakątku świata znają się produkty służące do pielęgnacji, które są produkowane z lokalnych produktów. Mydła z pyłem wulkanicznym czy aromatyczne olejki do kąpieli ucieszą każdą kobietę. Po powrocie z ciepłych krajów możemy urządzić sobie miłą kąpiel, która przywoła wspomnienia ze SPA i pozwoli się zrelaksować. Zioła i błota mające niezwykłe właściwości lecznicze z pewnością znajdą zastosowanie w każdym domu.

4. Ubrania
Koszulki z napisem są bardzo popularne i łatwo dostępne, jednak można przywieźć coś oryginalnego. Na lokalnych bazarach znajdziemy rzeczy, które noszą mieszkańcy, często różniące się od tego, co sami ubieramy na co dzień. Sukienki w stylu boho czy eleganckie szale z delikatnych tkanin będą świetnym dodatkiem do naszych strojów. Panowie mogą kupić kapelusz, który przyda się w kolejnych podróżach.

Turyści masowo kupują pamiątki na wakacjach, co pozwala się utrzymać wielu ludziom, którzy trudnią się ich sprzedażą. Czasem zamiast kupować kolejny, seryjnie produkowany magnes czy figurkę, lepiej poszukać sprzedawcy, który oferuje ręcznie robione przedmioty przez mieszkańców danego miejsca. W ten sposób zyskujemy niepowtarzalny gadżet, a rzemieślnicy pieniądze na utrzymanie siebie i rodziny.

Następny artykuł