Jurata podbiła sercaWikimedia Marek and Ewa Wojciechowscy CC BY-SA 3.0

Kultowa Jurata podbiła serca Polaków. Stała się jednym z najsłynniejszych kurortów w kraju

Jurata uważana jest przez wielu turystów za mały raj. Jej walory przyciągnęły takie postaci jak Wojciech Kossak, Bodo czy prezydent Ignacy Mościcki. Większość kojarzy Juratę z niekończącymi się zabawą i relaksem. Mijają lata, a to miejsce wciąż należy do jednych z najpopularniejszych w kraju. Trudno jest zliczyć jej wszystkie bogactwa.

Jurata i jej popularność się nie starzeją. Chociaż przed wybuchem II Wojny Światowej przyciągała elity za sprawą luksusowych pensjonatów, drewnianych parterowych willi, które dzisiaj zastąpione zostały przez piętrowe apartamentowce, miejsce to nadal jest bardzo atrakcyjne dla turystów. Na pewno nie zmieniły się porośnięte bujnymi paprociami sosnowy las oraz dzika plaża, które sprawiają, że klimat w Juracie wciąż jest wyjątkowy. Powstała z myślą o konkurencji dla niemieckiego uzdrowiska.

Postanowiono, że Jurata powstanie na Półwyspie Helskim. Nic dziwnego. Okolice oferują mnóstwo atrakcji - od szerokich piaszczystych plaży po dziewiczy zalesiony obszar. Nazwę tego miejsca miała wymyślić nauczycielka w ramach konursu. Nawiązuje ona do starosłowiańskiej bogini morskiej - Juraty. Nowoczesny ośrodek dla oficerów i prezydencka willa miały szybko zapewnić Juracie wysoki prestiż. Zainteresowanie wzbudzały także bungalowy położone na dużych leśnych działkach.

Jurata: mały raj w Polsce

Jurata zasłynęła jednak nie tylko dzięki Kossakowi i prezydentowi Mościckiemu - temu drugiemu zrobiono na plaży słynne zdjęcie. Bawił się tutaj również Eugeniusz Bodo oraz Jadwiga Smosarska. Wakacje w letnich domkach spędzały w Juracie także takie osobistości jak Jan Wedel czy hrabia Potocki. Zabawy trwały tutaj aż do 1939, gdzie do samego końca nikt nie mógł uwierzyć w wojnę. Później mały polski raj został całkowicie splądrowany i zdewastowany. Natomiast w czasach PRL nikt nie myślał o odbudowie uzdrowiska.

W czasach PRL Jurata jednak przyciągnęła wielu artystów, którzy mieli dość spędzania wakacji w zatłoczonych przez turystów Chałupach. I tak stała się miejscem regularnie odwiedzanym przez Gustawa Holoubka, Eglertów czy Ewę Wiśniewską i Edwarda Dziewońskiego. Chociaż wiele osób przyznaje, że Jurata zmienia się z biegiem lat, to nadal jest atrakcyjna dla wielu turystów, którzy szukają wypoczynku w malowniczej krainie. Po latach odnowiono też wiele przedwojennych pensjonatów i willi, które ocalały.

Jurata może pochwalić się również kompleksem niewysokich apartamentowców nad zatoką oraz modernistyczną Willą Juratą przy ulicy Mestwina. Z czasem pojawia się tam coraz więcej miejsca dla nowoczesnej architektury i choć może nie jest już rajem artystów i elit, nadal zachwyca. Przekonuje się o tym każdy, kto chociaż raz odwiedza Półwysep Helski. W innym z naszych artykułów pisaliśmy o pięknym krajobrazie, jaki znajdziemy na Mazurach.

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykuł