Turysci.pl
Jurata podbiła serca

Wikimedia Marek and Ewa Wojciechowscy CC BY-SA 3.0

Kultowa Jurata podbiła serca Polaków. Stała się jednym z najsłynniejszych kurortów w kraju

29 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Jurata uważana jest przez wielu turystów za mały raj. Jej walory przyciągnęły takie postaci jak Wojciech Kossak, Bodo czy prezydent Ignacy Mościcki. Większość kojarzy Juratę z niekończącymi się zabawą i relaksem. Mijają lata, a to miejsce wciąż nal

Jurata i jej popularność się nie starzeją. Chociaż przed wybuchem II Wojny Światowej przyciągała elity za sprawą luksusowych pensjonatów, drewnianych parterowych willi, które dzisiaj zastąpione zostały przez piętrowe apartamentowce, miejsce to nadal jest bardzo atrakcyjne dla turystów. Na pewno nie zmieniły się porośnięte bujnymi paprociami sosnowy las oraz dzika plaża, które sprawiają, że klimat w Juracie wciąż jest wyjątkowy. Powstała z myślą o konkurencji dla niemieckiego uzdrowiska.

Postanowiono, że Jurata powstanie na Półwyspie Helskim. Nic dziwnego. Okolice oferują mnóstwo atrakcji - od szerokich piaszczystych plaży po dziewiczy zalesiony obszar. Nazwę tego miejsca miała wymyślić nauczycielka w ramach konursu. Nawiązuje ona do starosłowiańskiej bogini morskiej - Juraty. Nowoczesny ośrodek dla oficerów i prezydencka willa miały szybko zapewnić Juracie wysoki prestiż. Zainteresowanie wzbudzały także bungalowy położone na dużych leśnych działkach.

Jurata: mały raj w Polsce

Jurata zasłynęła jednak nie tylko dzięki Kossakowi i prezydentowi Mościckiemu - temu drugiemu zrobiono na plaży słynne zdjęcie. Bawił się tutaj również Eugeniusz Bodo oraz Jadwiga Smosarska. Wakacje w letnich domkach spędzały w Juracie także takie osobistości jak Jan Wedel czy hrabia Potocki. Zabawy trwały tutaj aż do 1939, gdzie do samego końca nikt nie mógł uwierzyć w wojnę. Później mały polski raj został całkowicie splądrowany i zdewastowany. Natomiast w czasach PRL nikt nie myślał o odbudowie uzdrowiska.

W czasach PRL Jurata jednak przyciągnęła wielu artystów, którzy mieli dość spędzania wakacji w zatłoczonych przez turystów Chałupach. I tak stała się miejscem regularnie odwiedzanym przez Gustawa Holoubka, Eglertów czy Ewę Wiśniewską i Edwarda Dziewońskiego. Chociaż wiele osób przyznaje, że Jurata zmienia się z biegiem lat, to nadal jest atrakcyjna dla wielu turystów, którzy szukają wypoczynku w malowniczej krainie. Po latach odnowiono też wiele przedwojennych pensjonatów i willi, które ocalały.

Jurata może pochwalić się również kompleksem niewysokich apartamentowców nad zatoką oraz modernistyczną Willą Juratą przy ulicy Mestwina. Z czasem pojawia się tam coraz więcej miejsca dla nowoczesnej architektury i choć może nie jest już rajem artystów i elit, nadal zachwyca. Przekonuje się o tym każdy, kto chociaż raz odwiedza Półwysep Helski. W innym z naszych artykułów pisaliśmy o pięknym krajobrazie, jaki znajdziemy na Mazurach.

Źródło: Gazeta.pl

Podobne artykuły

Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >