turystyka na SuwalszczyźnieFot. wikimedia.commons/ Krzysztof Mierzejewski/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Przepiękne miejsce w Polsce, gdzie nie musisz bać się tłumu. Prawdziwa magia

Turystyka w naszym kraju skupia się na dwóch głównych obszarach, przez co w sezonie trzeba zmagać się z tłumem. Mamy wiele pięknych miejsc, do których warto pojechać w tym roku, lecz jedno jest wyjątkowe.

Turystyka w Polsce nie musi wiązać się z walką o miejsce na plaży lub długim oczekiwaniem na kolejkę na Kasprowy Wierch. Wybierając inny region, możemy sieszyć się ciszą i spokojem oraz niesamowitymi widokami, które są unikalne w skali Europy. W tym roku szczególnie ważne jest zachowanie bezpiecznego dystansu od pozostałych osób, dlatego wyjazd na tereny mniej oblegane przez turystów będzie strzałek w dziesiątkę.

Gowin przedstawił swój plan. Zakłada wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, ale na krótkoGowin przedstawił swój plan. Zakłada wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, ale na krótkoCzytaj dalej

Turystyka na nieznanych terenach

Pojezierze Suwalskie ma do zaoferowania dziewicze tereny pokryte lasami oraz liczne jeziora o przejrzystej wodzie. W jego wschodniej części utworzono jako pierwszy w Polsce Suwalski Park Krajobrazowy. Krajobraz polodowcowy jest dobrze zachowany, w wielu miejscach możemy znaleźć głazy narzutowe, które zostały przetransportowane przez masy lodu aż ze Skandynawii. Obszar parku możemy podziwiać ze wzniesień, a najlepszym punktem widokowym jest Góra Cisowa, której kształt przypomina stożek wulkanu.

Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajdują się 24 jeziora, w tym najgłębsze w Polsce - Hańcza. Jego maksymalna głębokość wynosi 108,5 m, a kształt zdradza pochodzenie fluwioglacjalne (jezioro rynnowe powstaje pod lodowcem, z którego wypływa woda). Przepływa tamtędy rzeka Czarna Hańcza, której rwący nurt przypomina górski potok oraz Szeszupa, leniwie wijąca się w kierunku Niemna. Źródlisko Szeszupy znajduje się na bagnach, co oznacza, że trudno znaleźć jeden punkt, z którego wypływa woda. Woda z wielu miejsc łączy się w jedną strugę i dalej płynie już jako rzeka. To zjawisko można obserwować ze ścieżki edukacyjnej „U źródeł Szeszupy” nieopodal siedziby SPK w Turtulu.

Dzisiaj grzeje: 1. 5 osób nie żyje, 50 utknęło w gruzach domów. Wieczorem doszło do tragedii za granicą
2. Dobra propozycja dla niektórych dłużników. Zadłużenia już ich nie pogrążą

Zagrożone gatunki

Naturalna szata roślinna parku w wielu miejscach uległa przekształceniu, lecz jest domem dla zagrożonych gatunków, takich jak zimorodek zwyczajny, dzięcioł czarny czy gronostaj. Znajdziemy tu także niezwykle rzadkie rośliny, np. fiołka błotnego, storczyka krwistego i żurawinę błotną. W okolicy jeziora Hańcza znajdują się naturalne tereny torfowisk i bagna. Wypoczynek w tym miejscu to prawdziwa przyjemność, ponieważ cisza i spokój pośród pięknych krajobrazów przyniesie ukojenie dla skołatanych nerwów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje uwielbiana aktorka, gwiazda seriali z TVN i Polsatu. Córka przekazała tragiczne wieści
  2. Świetne wieści dla Polski. Udało się ograniczyć transmisję poziomą koronawirusa
  3. Włoskie miasteczko chce otwierać plaże. Podali bardzo bliski termin
  4. Porażające słowa sąsiedniego prezydenta. Ma swój sposób na ochronę dzieci, ostro krytykuje maseczki
  5. Prezydent zwrócił się do gangów. Poprosił ich wyjątkową rzecz, dziwna sytuacja za granicą
  6. Kamil Stoch przerwał milczenie, nie mógł dłużej wytrzymać. "Nie mogłem spokojnie usiąść'

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł