Turysci.pl
turystyka na Suwalszczyźnie

Fot. wikimedia.commons/ Krzysztof Mierzejewski/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Przepiękne miejsce w Polsce, gdzie nie musisz bać się tłumu. Prawdziwa magia

23 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Turystyka w naszym kraju skupia się na dwóch głównych obszarach, przez co w sezonie trzeba zmagać się z tłumem. Mamy wiele pięknych miejsc, do których warto pojechać w tym roku, lecz jedno jest wyjątkowe.

Turystyka w Polsce nie musi wiązać się z walką o miejsce na plaży lub długim oczekiwaniem na kolejkę na Kasprowy Wierch. Wybierając inny region, możemy sieszyć się ciszą i spokojem oraz niesamowitymi widokami, które są unikalne w skali Europy. W tym roku szczególnie ważne jest zachowanie bezpiecznego dystansu od pozostałych osób, dlatego wyjazd na tereny mniej oblegane przez turystów będzie strzałek w dziesiątkę.

Turystyka na nieznanych terenach

Pojezierze Suwalskie ma do zaoferowania dziewicze tereny pokryte lasami oraz liczne jeziora o przejrzystej wodzie. W jego wschodniej części utworzono jako pierwszy w Polsce Suwalski Park Krajobrazowy. Krajobraz polodowcowy jest dobrze zachowany, w wielu miejscach możemy znaleźć głazy narzutowe, które zostały przetransportowane przez masy lodu aż ze Skandynawii. Obszar parku możemy podziwiać ze wzniesień, a najlepszym punktem widokowym jest Góra Cisowa, której kształt przypomina stożek wulkanu. 

Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajdują się 24 jeziora, w tym najgłębsze w Polsce - Hańcza. Jego maksymalna głębokość wynosi 108,5 m, a kształt zdradza pochodzenie fluwioglacjalne (jezioro rynnowe powstaje pod lodowcem, z którego wypływa woda). Przepływa tamtędy rzeka Czarna Hańcza, której rwący nurt przypomina górski potok oraz Szeszupa, leniwie wijąca się w kierunku Niemna. Źródlisko Szeszupy znajduje się na bagnach, co oznacza, że trudno znaleźć jeden punkt, z którego wypływa woda. Woda z wielu miejsc łączy się w jedną strugę i dalej płynie już jako rzeka. To zjawisko można obserwować ze ścieżki edukacyjnej „U źródeł Szeszupy” nieopodal siedziby SPK w Turtulu.

Zagrożone gatunki

Naturalna szata roślinna parku w wielu miejscach uległa przekształceniu, lecz jest domem dla zagrożonych gatunków, takich jak zimorodek zwyczajny, dzięcioł czarny czy gronostaj. Znajdziemy tu także niezwykle rzadkie rośliny, np. fiołka błotnego, storczyka krwistego i żurawinę błotną. W okolicy jeziora Hańcza znajdują się naturalne tereny torfowisk i bagna. Wypoczynek w tym miejscu to prawdziwa przyjemność, ponieważ cisza i spokój pośród pięknych krajobrazów przyniesie ukojenie dla skołatanych nerwów.

Źródło: Wikipedia

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >