Turysci.pl
wakacje samochodem czy pociągiem

Fot. unsplash.com/@averieclaire

Na wakacje jeździcie autem czy pociągiem? Wiele osób woli zostawić samochód w domu

17 Października 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Wakacje w tym roku wielu z nas spędziło w granicach kraju. Z racji niedużych odległości transport lotniczy odgrywa małe znaczenie, za to chętniej wybieramy podróżowanie autem i pociągiem. Który środek lokomocji wybieracie na wakacyjne wyjazd

Wakacje dobiegły już końca, pogoda w Polsce nie rozpieszcza, lecz można powspominać minione wyjazdy. Od wielu lat najpopularniejszym środkiem transportu w przypadku dalekich podróży jest samolot, lecz trudno sobie wyobrazić, by można było nim dotrzeć wszędzie. Wyjazdy na terenie naszego kraju zwykle uwzględniają przejazdy samochodem lub pociągiem.

Wakacje z własnym autem

Niewątpliwą zaletą podróży własnym autem jest to, że nie jest się zależnym od żadnego rozkładu jazdy. W dodatku możemy się czuć swobodnie i słuchać ulubionej muzyki z głośników. Jeśli chodzi o bagaże, to ogranicza nas tylko pojemność auta, a nie musimy obawiać się przekroczenia limitu wagi czy wymiarów walizki. Samochód dojedzie też tam, gdzie torów nie ma, więc wszędzie może być blisko.

Główną wadą jeżdżenia na wakacje własnym samochodem jest to, że kierowca ma wiele ograniczeń. Nie może rozsiąść się w fotelu i uciąć sobie drzemki, nie może oglądać filmu w czasie kilkugodzinnej jazdy czy czytać książki. Zakazane jest też prowadzenie po wypiciu alkoholu, więc z wina do obiadu również trzeba zrezygnować. Czasem jest też tak, że koszty paliwa czy opłaty na autostradzie będą wyższe niż np. kupno biletu na pociąg.

Podróże koleją

Dla tych, którzy chcą się zrelaksować po drodze, zdecydowanie lepszą opcją będzie podróż koleją. Nie trzeba się martwić o to, kto prowadzi i czy będzie czynna toaleta na stacji benzynowej. Można po prostu usiąść wygodnie i zająć się czytaniem czy oglądaniem filmu. Na obiad nie trzeba się zatrzymywać i tracić czasu - wystarczy przejść do wagonu restauracyjnego.

Niestety pociągiem nie dojedziemy wszędzie i czasem trzeba się przesiąść w autobus. Nasze bagaże same się nie przeniosą, więc przy pakowaniu trzeba dobrze wszystko zaplanować, by później nie żałować dodatkowych kilogramów w walizce. W końcu możemy się też spóźnić lub czekać godzinami na opóźniony kurs. Obie formy lokomocji mają swoje zalety i wady, a my chcemy poznać wasze preferencje. Wolicie jeździć samochodem, czy pociągami?

Źródło: Onet

Podobne artykuły

LOT zawiesza połączenia

Na topie

LOT podjął decyzję. Zawieszają część połączeń 25 stycznia

Czytaj więcej >
jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >