Turysci.pl
bilety mogą podrożeć

fot. pixabay.com/adam_gorka

Kiedy wrócimy do latania i czy będzie ono droższe? Ekspert zabiera głos

1 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Ekspert z Urzędu Lotnictwa Cywilnego zabrał głos w mediach ws. cen biletów i kosztów wyjazdów. Niestety, przekazane informacje nie napawają optymizmem. Wszystko wskazuje na to, że turyści muszą przygotować się na znaczne podwyżki, a w

Sytuacja pandemiczna na świecie niestety wciąż się nie uspokaja, a kolejne kraje zaostrzają przepisy dla turystów i osób przekraczających granice. Każdy kraj na swój sposób walczy z pandemią, wszystkie jednak łączy jedno - utrudnienia w podróżowaniu. 

Kryzys dotknął również linie lotnicze, większość turystów bowiem zrezygnowała z wyjazdów w ostatnim czasie. W dużej mierze wpływ na to ma konieczność wykonania obowiązkowych testów na koronawirusa przed wjazdem do części krajów, obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz restrykcje wewnętrzne. 

Koronawirus wpływa na ceny biletów

Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zdecydował się na zabranie głosu w mediach. Zapytany został o związek między obowiązkowymi testami na obecność koronawirusa, a kosztami podróży i cenami biletów. 

Jeślibyśmy postawili na testy, to testy kosztują. Będzie to dodatkowe pewne ograniczenie, polegające na tym, że do ceny biletu trzeba będzie dołożyć jeszcze cenę testu. A taki test robiony prywatnie to ok. 500 zł – twierdzi ekspert, cytowany przez portal Tanie-Loty.  

Słowa te wskazują, że wszyscy zapłacimy więcej, o ile zdecydujemy się na podróż do kraju wymagającego test. Niestety państw, które nie oczekują tego dokumentu oraz nie wysyłają przyjezdnych na kwarantannę, jest coraz mniej. To jednak niejedyny problem podróżnych - kolejnym okazuje się ogólna sytuacja światowej turystyki. Samson twierdzi, że aż do marca branża będzie w kryzysie, a wyraźnie odbicie możliwe jest dopiero latem. 

Kiedy turystyka się podniesie po kryzysie?

Dziś możemy powiedzieć, że wchodzimy w rok 2021 na poziomie stagnacji, czyli ten pierwszy kwartał będzie bardzo, bardzo trudny. Ja nie oczekiwałbym odbicia. Myślę, że do marca będzie kontynuacja spadku. (…) „pewne odbicie” w lotnictwie będzie widoczne dopiero latem – tłumaczy prezes ULC. 

Pozytywnym akcentem okazać się może dla wielu osób odpowiedź eksperta ws. obowiązkowych szczepień. Jego zdaniem scenariusz wpuszczania na pokład wyłącznie osób zaszczepionych jest mało prawdopodobny w 2021 roku. Taki warunek wywołuje ogromne kontrowersje i dyskusje wśród turystów, Samson jednak podkreśla: „stan na teraz jest taki, że biorąc pod uwagę ograniczenia w dostępie szczepionki, raczej nikt nie podejmie takiej decyzji". 

Na tę chwilę jest to jakiś jeden ze scenariuszy. Ale raczej, jak rozmawiam z kolegami z innych krajów i z branży, nie będzie w tym roku według mnie wykonalne. Czyli warunek szczepienia nie powinien być warunkiem wpuszczenia na pokład – twierdzi. 

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego uspokaja turystów. Jego zdaniem loty turystyczne zaczną powoli ruszać już w drugim kwartale 2021 roku. Ma to spowodować nie tylko odbicie branży po najtrudniejszej części kryzysu, ale i wywołać ulgę u turystów spragnionych podróży. 

Liczymy, że po okresie zimowym – tym najgorszym okresie – nastąpi naturalne polepszenie sytuacji, może też się pojawi jakiś rodzaj odporności – podsumowuje Samson.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Tanie-Loty.pl

Podobne artykuły

zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >

Polska

Lotnisko w Gdańsku wprowadza szybkie testy na koronawirusa. Pozwolą uniknąć kwarantanny po przylocie

Czytaj więcej >

Polska

Polacy planują wyjazdy turystyczne w Wielkanoc. Podano najczęstsze kierunki

Czytaj więcej >
4 akcje ratowników TOPR w pół godziny

Polska

Pracowity dzień ratowników TOPR. Cztery akcje w pół godziny

Czytaj więcej >