Turysci.pl
Polacy bon turystyczny

East News Marek BAZAK

Pieniądze na wakacje nie tylko z bonu turystycznego. Jest jeszcze jedna droga na dostanie pieniędzy

15 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Polacy niedługo zaczną wybierać się na wakacje z całymi rodzinami. Wciąż jednak nie wiadomo, jaką formę ostatecznie będzie miał obiecany przez rząd bon turystyczny. Jest za to jeszcze jeden sposób, aby otrzymać pieniądze na urlop. Trzeba jednak spe

Polacy w ostanich tygodniach mogli usłyszeć wiele na temat bonów turystycznych. Na każde dziecko mają być przyznane dodatkowe świadczenia w wysokości 500 złotych, a przynajmniej taką obietnicę złożył ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Wcześniej była mowa o bonie o wartości 1000 złotych. Jednak Polacy - choć nie wszyscy - mogą również otrzymać pieniądze na urlop w inny sposób. Od dawna już w naszym kraju funkcjonuje inny program, o którym nie każdy pamięta.

Niektórzy Polacy, którzy chcą otrzymać dofinansowanie na urlop, mogą skorzystać z tzw. wczasów pod gruszą. Pieniądze na wakacje może przyznać pracodawca w ramach funduszu świadczeń socjalnych. Taki fundusz natomiast funkcjonuje jak firmowa skarbonka. To właśnie dzięki niej finansowane są wszelkie benefity i dodatki pracownicze. Jednak nie każde przedsiębiorstwo musi taki budżet posiadać. Według prawa pracy obowiązuje on firmy, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników. Ponad to obejmuje także wszystkie jednostki budżetowe oraz samorządowe, takie jak np. szkoły.

Polacy mogą otrzymać dofinansowanie wakacji dzięki tzw. wczasom pod gruszą

Nie wszyscy Polacy mogą korzystać z tzw. wczasów pod gruszą. Chociaż w naszym kraju wypłacanie przez pracodawcę pieniędzy na wczasy pracowników jest popularne, nie należy ono do obowiązków przedsiębiorstw. To do pracodawcy należy ostateczna decyzja dotycząca tego, na co przeznaczy zgromadzone środki i jaka będzie ich wysokość. O tego rodzaju dofinansowanie wnioski mogą składać trzy konkretne grupy. Wnioskować może każdy, kto ma w firmie prawo do korzystania ze środków funduszu świadczeń socjalnych, jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Polacy, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach wczasów pod gruszą, to:

  • pracownicy (zatrudnieni w każdym wymiarze, także przebywający na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym) i ich rodziny,

  • emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny,

  • inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.

Polacy muszą też pamiętać, że wczasy pod gruszą nie są przyznawane z urzędu. Dlatego każdy, kto jest zainteresowany takim dofinansowaniem, powinien pamiętać o tym, aby wcześniej złożyć odpowiedni wniosek o otrzymanie środków na urlop. To, czy prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie, nie zależy też od stażu pracy ani rodzaju zajmowanego stanowiska. Decyzję pracodawca uzależnia od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.

Źródło: Buisness Insider

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >