Polacy bon turystycznyEast News Marek BAZAK

Pieniądze na wakacje nie tylko z bonu turystycznego. Jest jeszcze jedna droga na dostanie pieniędzy

Polacy niedługo zaczną wybierać się na wakacje z całymi rodzinami. Wciąż jednak nie wiadomo, jaką formę ostatecznie będzie miał obiecany przez rząd bon turystyczny. Jest za to jeszcze jeden sposób, aby otrzymać pieniądze na urlop. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Nie każdemu przysługuje to specjalne dofinansowanie.

Polacy w ostanich tygodniach mogli usłyszeć wiele na temat bonów turystycznych. Na każde dziecko mają być przyznane dodatkowe świadczenia w wysokości 500 złotych, a przynajmniej taką obietnicę złożył ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Wcześniej była mowa o bonie o wartości 1000 złotych. Jednak Polacy - choć nie wszyscy - mogą również otrzymać pieniądze na urlop w inny sposób. Od dawna już w naszym kraju funkcjonuje inny program, o którym nie każdy pamięta.

Niektórzy Polacy, którzy chcą otrzymać dofinansowanie na urlop, mogą skorzystać z tzw. wczasów pod gruszą. Pieniądze na wakacje może przyznać pracodawca w ramach funduszu świadczeń socjalnych. Taki fundusz natomiast funkcjonuje jak firmowa skarbonka. To właśnie dzięki niej finansowane są wszelkie benefity i dodatki pracownicze. Jednak nie każde przedsiębiorstwo musi taki budżet posiadać. Według prawa pracy obowiązuje on firmy, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników. Ponad to obejmuje także wszystkie jednostki budżetowe oraz samorządowe, takie jak np. szkoły.

Polacy mogą otrzymać dofinansowanie wakacji dzięki tzw. wczasom pod gruszą

Nie wszyscy Polacy mogą korzystać z tzw. wczasów pod gruszą. Chociaż w naszym kraju wypłacanie przez pracodawcę pieniędzy na wczasy pracowników jest popularne, nie należy ono do obowiązków przedsiębiorstw. To do pracodawcy należy ostateczna decyzja dotycząca tego, na co przeznaczy zgromadzone środki i jaka będzie ich wysokość. O tego rodzaju dofinansowanie wnioski mogą składać trzy konkretne grupy. Wnioskować może każdy, kto ma w firmie prawo do korzystania ze środków funduszu świadczeń socjalnych, jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Polacy, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach wczasów pod gruszą, to:

  • pracownicy (zatrudnieni w każdym wymiarze, także przebywający na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym) i ich rodziny,
  • emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny,
  • inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.

Polacy muszą też pamiętać, że wczasy pod gruszą nie są przyznawane z urzędu. Dlatego każdy, kto jest zainteresowany takim dofinansowaniem, powinien pamiętać o tym, aby wcześniej złożyć odpowiedni wniosek o otrzymanie środków na urlop. To, czy prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie, nie zależy też od stażu pracy ani rodzaju zajmowanego stanowiska. Decyzję pracodawca uzależnia od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.

Źródło: Buisness Insider

Następny artykuł