Władze Irlandii zabroniły obywatelom podróży, które nie są konieczne. Za złamanie tego przepisu grozi grzywna w wysokości 500 euro (2245 zł). Turyści znaleźli jednak sposób na obejście restrykcji, a policja nie może z nimi poradzić.
Dzięki zniesieniu części obostrzeń dla branży turystycznej tysiące Polaków zdecydowało się na wyjazd w góry. Popularne kurorty tj. Zakopane, Wisła, Szczyrk, Szklarska Poręba czy Karpacz przeżywały w pierwszy weekend po luzowaniu obostrzeń prawdziwe oblężenie. Fakt ten cieszy władze miast i hotelarzy. Turyści natomiast zaczęli narzekać na ceny, które w porównaniu do poprzedniego roku mocno poszybowały w górę.
Polskie lotniska chciały wyjść naprzeciw potrzebom pasażerów i planowały wprowadzenie szybkich testów na obecność koronawirusa, tak aby podróżni nie musieli odbywać kwarantanny po przylocie. Pomysł udało się wdrożyć we Wrocławiu i Poznaniu. Natomiast Lotnisko Chopina w Warszawie nadal szuka sposobu na testowania, a w Katowicach nie wydano zgodny na przeprowadzanie testów. Podróżni wracający z zagranicy muszą liczyć się z utrudnieniami związanymi z odbyciem kwarantanny.
Od piątku, 12 lutego w Szczyrku pojawiają się prawdziwe tłumy turystów, które nie były widoczne w mieście od kilku tygodni. Wszystko za sprawą częściowego luzowania obostrzeń, o których zdecydował polski rząd. Jak się jednak okazuje, duża liczba przyjezdnych, która zdecydowała się na pobyt w Szczyrku, nie pokryje wszystkich strat, które poniosło miasto w wyniku radykalnych restrykcji. Na łamach turystyka.rp.pl o wszystkim opowiedział burmistrz Szczyrku Antoni Brydy.
Martyna Wojciechowska jest niewątpliwie jedną z największych gwiazd stacji TVN. Dziennikarka, podróżniczka oraz prowadząca program „Kobieta na krańcu świata” jest bardzo aktywna w sieci. Niemal każdego dnia udostępnia zdjęcia, które przybliżają fanom gwiazdy niezwykłe miejsca na świecie. Tym razem Wojciechowska postanowiła zaryzykować i pokazać fotografię, która wzbudziła wiele emocji. Nie wszystkim stawy solne kojarzą się z urokliwym miejscem. A jednak.
Pandemia koronawirusa dała się we znaki niemal wszystkim branżom, które od roku notują olbrzymie straty. Ucierpiały również linie lotnicze, które co chwile są zmuszane do anulowania połączeń międzynarodowych. Polski przewoźnik LOT wyszedł jednak naprzeciw potrzebom swoich klientów i wprowadził zmiany, które ułatwią planowanie podróży.
TOPR wydał bardzo ważny komunikat dla wszystkich, którzy przebywają teraz w polskich górach lub są w drodze na południe Polski. W Tatrach sytuacja pogodowa jest coraz trudniejsza. Wzrósł właśnie stopień zagrożenia lawinowego. Zejście dużej ilości śniegu z wysokości jest możliwe nawet przy małym obciążeniu. Turyści wyruszający na szlaki powinni mieć się na baczności.
Policyjny śmigłowiec Black Hawk to w ostatnim czasie dość częsty widok na niebie nad polskimi Tatrami. Fotografowi Pawłowi Uchorczakowi udało się go uchwycić, gdy przelatywał nad Giewontem.
Choć wielu przedsiębiorców obawiało się, że turyści nie będą mieli czasu na urlopy poza krótkim czasem ferii zimowych, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Zakopane, Karpacz oraz inne, turystyczne miejscowości, również w tygodniu cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Morskie Oko, podobnie jak całe Podhale na czele z Zakopanem, przeżywa prawdziwe oblężenie. Po warunkowym zniesieniu części obostrzeń, otwarciu hoteli oraz stoków narciarskich, turyści w końcu mogą cieszyć się wypoczynkiem w górach.
Turyści masowo rezerwują noclegi na południu Polski, jednak policja apeluje o rozwagę. Jak podaje Radio Wrocław, funkcjonariusze ze Szklarskiej Poręby i Karpacza prowadzą postępowania związane z oszustwami, do których doszło podczas wynajmu pokoi.
Od kilku tygodni paszporty szczepionkowe są jednym z najgłośniejszych tematów na świecie. Coraz więcej państw zgłasza chęć wprowadzenia dodatkowych dokumentów dla podróżnych, które miałby poświadczyć odbycie szczepień przeciwko koronawirusowi. Poza Danią i Grecją o paszporty zdrowotne apeluje Hiszpania, która ma jedną z najtrudniejszych sytuacji epidemiologicznych na świecie. WHO wciąż sprzeciwia się temu pomysłowi.
Czworo pasażerów przyleciało do Wielkiej Brytanii z kraju z tzw. czerwonej listy. Na lotnisku chcieli ukryć, skąd przybyli, aby uniknąć nowych obostrzeń, które obowiązują na Wyspach dla podróżnych od 15 lutego. Nic z tego. Policja natychmiast interweniowała. Mężczyźni zostali zatrzymani i ukarani olbrzymią grzywną.
Od 12 lutego na dwa tygodnie zostały poluzowanie obostrzenia dla części branży turystycznej. Hotele znów mogą przyjmować gości w reżimie sanitarny. Otwarte zostały stoki narciarskie oraz wyciągi. Zniesione restrykcje spowodowały, że na południu kraju pojawiły się tłumy turystów. Niestety nie wszędzie zachowane jest bezpieczeństwo sanitarne, co może spowodować ponowne wprowadzeniem obostrzeń przez polski rząd. Najbardziej zagrożone są wyciągi narciarskie.
Już od roku epidemia koronawirusa warunkuje życie ludzi na całym świecie. Miłośnicy podróży przeżywają prawdziwy kryzys bowiem przemieszczanie się między krajami, a nawet miastami bywa bardzo ograniczone. Największe metropolie mierzą się z namnażającą się infekcją COVID-19. Jest jednak w Hiszpanii miasto, które zostało nazwane rajem dla antycovidowców. Nie odnotowano w nim żadnego przypadku koronawriusa.
Podczas walentynkowego weekendu Zakopane przeżywało prawdziwe oblężenie. Tłumy turystów przyjechały do stolicy Tatr, by świętować warunkowe poluzowanie obostrzeń, do którego doszło - zgodnie z decyzją rządu - 12 lutego 2021 roku.
Tłumy na Krupówkach wzbudziły wśród Polaków wiele emocji. Opinie są bardzo różne, jednak nie brakuje tych, które nie pochlebiają ryzykownego zachowania podróżnych. Onet postanowił przyjrzeć nastrojom społecznym i opublikował listy od czytelników, które mówią wszystko. Wszystkie opinie były pokłosiem jednego komentarza:— Czy turyści na Podhalu zapomnieli o tym, że ludzie umierają w szpitalach — napisał jeden z użytkowników.
Niewiarygodne zdjęcie pojawiło się w mediach społecznościowych. Polskiemu fotografowi udało się uchwycić z polskiej części Sudetów Wschodnich wierzchołek Alp - Schneeberg. Fotografia była wykonana ze Śnieżnika, czyli najwyższego pasma gór Sudetów. Autor zdjęcia do dziś nie wierzy, że udało mu się wykonać tak trudne i wręcz niewiarygodne ujęcie. W sieci posypała się lawina komentarzy.
Rejs dookoła świata to bez wątpienia marzenie wielu podróżników. Zwykle kojarzy się z tysiącami przebytych kilometrów, setkami odwiedzonych miejsc i poznanych ludzi oraz wspomnieniami, które zostaną z nami już do końca życia.
Nieodpowiedzialne zachowanie turystów w Zakopanem w ostatni weekend sprawiło, że rząd zaczął ze szczególną uwagą przyglądać się przepisom i sytuacji pandemicznej w Polsce. Kontrowersyjne filmiki, przedstawiające tłumy podróżnych, bawiących się na Krupówkach, często bez masek i zachowania dystansu społecznego, obiegły polskie i zagraniczne media. Nagrania zobaczyć można m.in. na profilu Tygodnika Podhalańskiego na Facebooku.
Pierwsze odcinki „Wojciech Cejrowski - boso przez świat" pojawiły się na naszych ekranach na początku 2007 roku i bardzo szybko zdobyły popularność. Polacy polubili niedługie, humorystyczne reportaże z odległych miejsc, prezentujące lokalne zwyczaje, kulturę i ciekawostki. Prowadzący program, Wojciech Cejrowski, podbił serca Polaków niecodziennym poczuciem humoru oraz interesującą narracją. Ostatni odcinek tego cyklu wyświetlony został w 2011 rok, a teraz, po 10 latach, format ma znowu trafić na ekrany. Portal Wirtualne Media dotarł do informacji, zgodnie z którymi pierwszy odcinek „Boso przez świat" będzie można obejrzeć już 28 lutego.
Izrael uchodzi za wzór dla innych państw jeżeli chodzi o tempo szczepień. Jak podaje Reuters, według obecnego stanu przynajmniej 41 procent obywateli Izraela zostało poddanych szczepieniu minimum jedną dawką szczepionki, wyprodukowanej przez firmę Pfizer.
Bałtyk od czasu do czasu zamarza, jednak ze względu na łagodne zimy w ostatnich latach, nie mogliśmy się nacieszyć widokiem pokrywy lodowej na polskim morzu. Inaczej było jednak na początku roku, gdy temperatura spadła na tyle, by słona woda zamarzła.
Narciarz wypadł z trasy na zboczach Pilska, poniżej Hali Miziowej. Mężczyzna zjeżdżający na nartach z impetem uderzył w drzewo. Mężczyzna doznał rozległego urazu klatki piersiowej, wskutek czego później zmarł.
Zakopane w weekend przeszło prawdziwy najazd turystów, którzy skorzystali z pierwszych dni po poluzowaniu restrykcji. Przypomnijmy, że od 12 lutego mogły zostać otwarte hotele oraz stoki narciarskie pod warunkiem utrzymania zasad reżimu sanitarnego. Niestety, zdjęcia z Krupówek pokazują, że część turystów zapomniała o trwającej od roku pandemii koronawirusa.
Niemcy zdecydowały się na zamknięcie granic z Czechami i austriackim Tyrolem. Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer zapowiedział w niedzielę, że rząd zezwoli na wjazd do kraju jedynie pracownikom transgranicznym z Czech oraz Tyrolu wykonującym „bardzo ważne zawody".
Szczepienia przeciw Covid-19 są nadzieją organizacji turystycznych oraz państw, które swoją gospodarkę opierają na turystyce. Niedawno pisaliśmy, że Grecja ma zamiar wprowadzić dokument potwierdzający przyjęcie preparatu. Przeciwnicy twierdzą jednak, że pomysł jest dyskryminujący dla niektórych grup.