Turysci.pl
rząd może ponownie zamknac hotele

fot. unsplash.com/ @martenbjork

Przedsiębiorcy reagują na pomysł ponownego zamknięcia. "Mamy już dość"

18 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Rząd zdecydował się złagodzić obostrzenia pod warunkiem utrzymania reżimu sanitarnego. Większość przedsiębiorców twierdzi, że zastosowała się do zaleceń, jednak mimo to liczba zakażeń stale rośnie. Hotelarze mówią niemal jednogłośnie: proble

Rząd zgodnie z zapowiedzią może ponownie zamknąć hotele i stoki narciarskie, jeżeli liczba nowych zakażeń będzie się zwiększać. Obecnie mamy do czynienia ze wzrostem zaledwie kilka dni po zniesieniu części restrykcji. Na podstawie tych danych mają zapaść kolejne decyzje ws. restrykcji.

Czy rząd ponownie zamknie hotele? Przedsiębiorcy ostro reagują

12 lutego decyzją rządu ponownie otwarte zostały m.in. hotele i stoki narciarskie. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski od początku jednak podkreślali, że nie oznacza to, że nie będzie ponownego lockdownu.

- Jeżeli decyzje państwa miałyby opierać się w głównej mierze na sprytnie skadrowanych obrazkach z nielegalnego, weekendowego zgromadzenia w jednym mieście czy z kilku stoków, to byłoby to głęboko niesprawiedliwe - mówi w rozmowie z money.pl Jan Wróblewski, współzałożyciel sieci Zdrojowa Hotels.

Podkreślił, że zmiana tendencji i wzrost zachorowań na koronawirusa są efektem otwartych od ponad dwóch tygodni centrów handlowych, a nie hoteli uruchomionych zaledwie kilka dni temu. Jak zauważa, sanepid od pierwszych dni odmrożenia hoteli przeprowadził ok. 3 tys. kontroli, a nieprawidłowości wykryto zaledwie w pojedynczych przypadkach. 

- Mamy już dość. Byliśmy zamknięci cały grudzień i styczeń, ciągle obrywamy po głowie, tylko za to, że chcemy pracować. W galeriach handlowych jest znacznie więcej zakażeń, tam szukajmy przyczyn. Zostawmy otwarte stoki – mówił w rozmowie z money.pl Grzegorz Schabiński z Chyrowa Ski, właściciel m.in. stoku narciarskiego.

Schabiński twierdzi ponadto, że rząd powinien wynająć wszystkie zamykane obiekty, by przedsiębiorcy mieli za co żyć. Podkreśla też, że na stokach zachowany jest reżim sanitarny, powołując się również na sanepid, który po kontrolach stoków żadnych nieprawidłowości nie wykazał.

- Trzeciego zamknięcia branża po prostu nie przeżyje, obawiamy się, że bardzo wiele hoteli nie doczeka już sezonu letniego. Desperacja przedsiębiorców na Podhalu jest już tak wysoka, że część lokalnych biznesów, często małych rodzinnych, nie będzie stać na ponowne zamknięcie, bo oznaczałoby to ich trwałą likwidację - mówi w rozmowie z Money Wiktor Wróbel, prezes spółki Nosalowy Dwór.

Zwraca uwagę, że obostrzenia i tak powodują, że obłożenie jest ograniczone do 50 proc., a restauracje z jedzeniem na miejscu są zamknięte. Jak twierdzi, pozostawienie otwartych hoteli doprowadzi do rozładowania ruchu, ponieważ obecnie rezerwacje motywowane są niepewnością czy hotele za chwilę nie zostaną znów zamknięte

- Czujemy się, jako zakopiańscy hotelarze, ofiarami medialnej nagonki wywołanej przez jednostkowe incydenty. Mamy nadzieję, że rządzący też tak to ocenią i pokierują się zdrowym rozsądkiem - podsumowuje Wiktor Wróbel.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Money

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >
Sanepid pracuje nad obostrzeniami dla podróżujących z Indii

Polska

Sanepid zapowiada obostrzenie dla osób podróżujących z Indii i Brazylii

Czytaj więcej >