Rosyjskie samoloty są konfiskowane za granicą. Minister transportu Witalij Sawielew poinformował o stracie 78 maszyn. Jest to skutek międzynarodowych sankcji, nałożonych na Rosję po ataku na Ukrainę.Rosyjskie linie lotnicze mają coraz poważniejsze problemy. Mierzą się nie tylko z zamknięciem nieba nad USA czy krajami Unii Europejskiej, ale też z odcięciem dostaw samolotów oraz części i usług. Wiele krajów, od których Rosja dzierżawiła swoje maszyny, domaga się ich zwrotu lub nie zgadza na korzystanie z nich.
W związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów czołowa linia lotnicza została niemal całkowicie uziemiona. Restrykcje, które obowiązują na terenie Europy, Ameryki i Kanady znacznie pogarszają jakość podróży. Cierpią na tym zarówno linie lotnicze, jak i pasażerowie. Dochodzi do sytuacji, w których zwykły lot przedłuża się o wiele godzin.
Rosyjscy obywatele koczują na lotniskach na całym świecie. Z powodu sankcji, a także odłączenia rosyjskich banków od systemów MasterCard i Visa większość turystów nie może wrócić do domu. Władze na Kremlu, póki co nie reagują na problemy ich obywateli.Tysiące Rosjan zmaga się z poważnymi problemami dotyczącymi powrotu do swojej ojczyzny. Turyści koczują na lotniskach całego świata. Wygasające wizy i niesamowicie wysokie ceny biletów lotniczych, na które nie stać podróżnych, to nie jedyny problem, jaki mają obywatele Rosji. Kreml nie reaguje.
Media informują, że około 6 tysięcy obywateli i obywatelek Rosji nie jest w stanie opuścić Kuby. Wszystko w związku z agresją na Ukrainę oraz wprowadzeniem sankcji przez Unię Europejską, a także inne kraje świata (między innymi USA i Kanadę).
Od poniedziałku ulica prowadząca do ambasady rosyjskiej w Tiranie zostanie przemianowana na ulicę Wolnej Ukrainy. Wcześniej podobną decyzję podjęły inne europejskie stolice, między innymi Praga, Wilno i Ryga.Europejskie stolice zmieniają nazwy swoich ulic w geście solidarności z Ukrainą zaatakowaną przez Federację Rosyjską. Nowe nazwy odnoszą się do Ukrainy oraz bohaterskiej walki Ukraińców.
Tysiące Rosjan opuściło swój kraj od momentu napaści na Ukrainę. Fiński przewoźnik kolejowy VR zapowiedział zwiększenie liczby pociągów relacji Helsinki - Petersburg. Bilety na najbliższe kilka dni są wyprzedane.Duży ruch panuje również na przejściu granicznym Vaalimaa-Torfjanowka. Jak informuje BBC, chociaż nie ma tam tłumów, cały czas ktoś przejeżdża. Rosjanie obawiają się stanu wojennego, który, według plotek krążących w Rosji, miałby stłumić protesty przeciwko inwazji na Ukrainę.
Firma technologiczna Sabre rozwiązała umowę dystrybucyjną z Aerofłotem - narodowym przewoźnikiem i największą linią lotniczą Federacji Rosyjskiej. Tym samym przewoźnik utraci dostęp do globalnego systemu rezerwacji lotów.Sabre Corporation ogłosiła rozwiązanie umowy dystrybucyjnej z Aerofłotem, przewoźnikiem należącym w większości do rosyjskiego rządu. Firma poinformowała, że podjęła już kroki w celu usunięcia treści dotyczących linii lotniczych ze swojego Globalnego Systemu Dystrybucji (GDS).
Ambasador Rosji na Cyprze, Stanislav Osadchiy podczas rozmowy z lokalnymi mediami groził, że z powodu wprowadzonych sankcji nie przyjadą do nich rosyjscy turyści. – Sami strzeliliście sobie w stopę – powiedział w wywiadzie.Agresja Rosji wobec Ukrainy doprowadziła do objęcia agresora pakietem sankcji, w tym zamknięcia dla niego przestrzeni powietrznej. Przypomnijmy, że Unia Europejska w minioną ogłosiła zakaz korzystania z przestrzeni powietrznej dla wszystkich samolotów należących do Rosji oraz zarejestrowane w tym kraju.
Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już tydzień, a na największe państwo świata zostały nałożone liczne sankcje gospodarcze. Jedyną linią z Europy, która wciąż lata do Rosji (oprócz białoruskiej linii Belavia) jest Air Serbia, która zapowiedziała podwojenie liczby lotów do Moskwy.W związku z inwazją Rosji na Ukrainę prawie wszystkie europejskie kraje zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Jednym z ostatnich krajów, który nie podjął takiej decyzji jest Serbia, a narodowy przewoźnik tego kraju korzysta z tego, jak tylko może.
Jeden z moskiewskich hoteli poprosi swoich gości o "wcześniejsze uregulowanie rachunku" - przekazał korespondent zagraniczny NBC News, Raf Sanchez, który obecnie przebywa w Moskwie. Jak wyjaśnił, właściciele hotelu "nie są pewni, czy karty kredytowe będą działać po wprowadzeniu sankcji ws. SWIFT".Pojawiły się już pierwsze skutki zapowiadanego przez odłączenia rosyjskich banków od systemu SWIFT. Przypomnijmy, że USA, Kanada, Unia Europejska i Wielka Brytania we wspólnym oświadczeniu stwierdziły, że tego typu sankcja "odłączy rosyjskie banki od międzynarodowego systemu finansowego".
Co najmniej 15 osób zginęło wskutek rozbicia się niewielkiego samolotu w Rosji podczas rutynowego lotu szkoleniowego. Katastrofa miała miejsce w pobliżu Mienzielińska w Tatarstanie na lotnisku należącym do miejscowego aeroklubu.Katastrofa lotnicza w pobliżu rosyjskiego Mienzielińska wydarzyła się w niedzielę o godz. 9:23 czasu miejscowego (godz. 8:23 w Polsce). Agencja Itar-Tass podała, niewielki turbośmigłowy samolot pasażerski L-410 zniknął z radarów i wieża straciła z nim łączność.
Podczas wyprawy na Elbrus doszło do tragedii. Jak podała agencja Ria Novosti, w górach zginęło pięć osób z dziewiętnastoosobowej grupy. Na wysokości 5400 metrów natrafili na trudne warunki pogodowe i wezwali pomocTragedia w górach. Podczas wyprawy na Elbrus, najwyższy szczyt Kaukazu, grupa rosyjskich alpinistów natrafiła na burzę śnieżną. Alpiniści znajdowali się wówczas na wysokości 5400 metrów.
Rosyjscy badacze poinformowali, że rok 2021 może być rekordowy pod względem areału objętego pożarami. Jak przekazał w rozmowie z TASS ekspert rosyjskiego oddziału organizacji Greenpeace, objęły one już w sumie 18,2 ha.Według danych opublikowanych przez dział monitoringu lasów rosyjskiej federalnej Agencji Gospodarki Leśnej (Rosleschoz), rok 2021 będzie rekordowy pod względem obszaru strawionego pożarami.
Rosyjski samolot pasażerski L-410 awaryjnie lądował w niedzielę w tajdze w obwodzie irkuckim, zapalił się i rozbił. Na pokładzie znajdowało się 16 osób, zginęły 4 z nich - poinformował agencję TASS przedstawiciel sztabu operacyjnego. Rosyjski samolot lecący z Irkucka do Kazaczinskoje awaryjnie lądował w tajdze w obwodzie irkuckim. Nie poszło jednak zgodnie z planem - maszyna po zetknięciu z ziemią rozbiła się i zapaliła.
Samolot pasażerski rozbił się w sobotę w pobliżu miasta Kemerowo w azjatyckiej części Rosji - podają lokalne władze. Cztery osoby zginęły.Na pokładzie samolotu, który rozbił się dziś w Rosji było 17 osób, uprawiających spadochroniarstwo sportowe i dwóch członków załogi.
W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie burzy piaskowej widzianej z okna samolotu. Fotografia została wykonana w mieście Astrachań w rosyjskim obwodzie astrachańskim, ok. 100 km od Morza Kaspijskiego.Burza piaskowa uchwycona z okna samolotu robi naprawdę ogromne wrażenie. Zdjęcie bardzo szybko obiegło media społecznościowe.
Pilot Boeinga 787-8 linii lotniczej All Nippon Airways, zasłabł podczas lotu z Paryża do Tokio. Do niebezpiecznej sytuacji doszło nad Rosją. Pierwszy oficer musiał działać błyskawicznie - powiadomił o zagrożeniu i przystąpił do lądowania awaryjnego. Pilot miał objawy mogące świadczyć o udarzePierwszy oficer podjął decyzję o awaryjnym lądowaniu w Rosji na lotnisku w NowosybirskuPoszkodowany został przetransportowany do szpitalaSamolot japońskich linii All Nippon Airways miał lecieć do Tokio z Paryża, jednak bardzo szybko okazało się, że pilot ma problemy zdrowotne. Pierwszy oficer zauważył zagrożenie, powiadomił o sytuacji kontrolę lotów, a następnie przeprowadził lądowanie awaryjne w Rosji.
Rosja wprowadza zakaz lotów do Turcji. Jest to kraj, który cieszy się ogromną popularnością wśród Rosjan nawet w czasie Pandemii. Decyzja jest zatem ciosem dla rosyjskich biur podróży, w już ponad pół miliona klientów wykupiło wycieczki w tym kierunku.Władze Rosji powołując się na złą sytuację epidemiczną w Turcji zdecydowały się na wprowadzenie zakazu lotów. Jak podkreśliła naczelna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa, 80 proc. Rosjan, u których wykryto zakażenie koronawirusem po powrocie z zagranicy, przebywało w Turcji.
Miasto Workuta znajduje się na północy Rosji w Republice Komi. Chociaż nie dochodzi tam żadna droga, miasto jeszcze w 2014 roku zamieszkiwało nieco ponad 61 tys. osób. Opuszczone budynki zamarzają tam na kość, a zdjęcia robią porażające wrażenie.
Zima dla wielu jest powodem do radości. Inni jej nie lubią, szczególnie kiedy pojawiają się takie mrozy, jak te, z którymi mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich dni. Istnieje jednak miejsce na świecie, gdzie o -20 stopniach Celsjusza można pomarzyć. To syberyjska wieś Ojmiakon (Оймякон).
Wydarzenia z najzimniejszej części Rosji wstrząsnęły mediami turystycznymi. Na wschodzie Rosji w wyniku oberwania kawałka lodu zmarła jedna osoba. Są inni poszkodowani, którym próbują pomóc lokalni ratownicy.
Z tego artykułu dowiesz się:W jakim stanie znaleziono nosorożcaDlaczego coraz częściej dochodzi do takich odkryćJakie zjawisko można zaobserwować na SyberiiOdkrycie zaskoczyło wiele osób. Do tej pory rzadko spotykano tego typu znaleziska. W ostatnim czasie zdarza się to coraz częściej. Pozwoli ono na dokładne zbadanie gatunku. Sprawę dla mediów skomentował jeden z naukowców zajmujących się badaniem.
Z tego artykułu dowiesz się:gdzie można było zobaczyć pianęco na ten temat powiedzieli ekspercido jakiego zanieczyszczenia doszło w Rosji kilka miesięcy temuNatura reaguje w różny sposób na działania człowieka. Ostatnio ciekawe zjawisko można było zobaczyć w Rosji, gdzie w mieście pojawiła się biała piana. Pochodziła z pobliskiej rzeki. Do mediów społecznościowych trafiły nagrania.
Z tego artykułu dowiesz się:o wysuniętym najdalej na północ przejściu granicznym UEjak wygląda Laponiagdzie znajduje się wioska Św. MikołajaGranice wielu państw są teraz pod szczególną kontrolą ze względu na pandemię koronawirusa, jednak jest jedno miejsce, gdzie chętnych i tak nie ma wielu. Celnicy cieszą się, gdy ktoś wreszcie będzie chciał okazać paszport i urozmaicić im dzień.
Z tego artykułu dowiesz się:jak powstało rzadkie zjawiskoco mogli zobaczyć mieszkańcy Syberiigdzie pojawiły się niesamowite zdjęciaZdjęcia zrobione na Syberii w mieście Tiumeń zyskują coraz większą popularność. To zasługa bardzo rzadkiego zjawiska, które można zaobserwować. Na pierwszy rzut okaz wygląda jak pokaz iluminacji, który przypomina filmowe efekty specjalne. To jednak sprawka natury. Niebo w tym regionie zabarwiło się na niebiesko i pomarańczowo. O szczegółach informuje serwis RMF24.Te niecodzienne zdjęcia zostały opublikowane na oficjalnym Twitterze The Moscow Times. Do rzadkiego zjawiska doszło przez odbijanie się światła od kryształków lodu, które znajdują się w powietrzu. To dzięki nim mieszkańcy syberyjskiego miasta Tiumeń mogli oglądać niebieskie i pomarańczowe barwy. Nad domami pojawiły się korowe słupy.
Z tego artykułu dowiesz się:jak wygląda pomysł nowej oferty,jaka jest opinia przeciwników,jak obecnie wyglądają turystyczne podróże po Rosji.Rosja jest największym pod względem zajmowanego terytorium państwem na świecie. Jest tam również bardzo wiele do zobaczenia, jednak przed pandemią koronawirusa wielu Rosjan decydowało się na wyjazdy zagraniczne. Tamtejsze linie kolejowe wpadły na pomysł, aby pobudzić lokalną turystykę kolejową.
Sankt Petersburg położony jest nad rzeką Newą, na końcu Zatoki Fińskiej na Morzu Bałtyckim, z populacją około 5,4 miliona mieszkańców. Jest czwartym pod względem liczby ludności miastem w Europie, najbardziej zaludnionym miastem nad Morzem Bałtyckim, a także najbardziej wysuniętym na północ miastem na świecie z ponad milionem mieszkańców.Miasto zostało założone przez cara Piotra Wielkiego 27 maja 1703 r. w miejscu zdobytej szwedzkiej twierdzy i nosi imię apostoła św. Piotra. Sankt Petersburg jest historycznie i kulturowo związany z narodzinami Imperium Rosyjskiego i wejściem Rosji do współczesnej historii jako mocarstwa europejskiego. Służył jako stolica caratu Rosji i późniejszego Imperium Rosyjskiego. Po rewolucji październikowej w 1917 r. Bolszewicy przenieśli swój rząd do Moskwy.Zespół architektoniczny miasta i jego okolic z XVIII i XIX wieku zachował się praktycznie w niezmienionej formie. Z różnych powodów (m.in. zniszczenia na wielką skalę w czasie II wojny światowej i budowa nowoczesnych budynków w okresie powojennym w największych historycznych centrach Europy) Sankt Petersburg stał się unikalnym rezerwatem europejskich stylów architektonicznych ostatnich trzech stuleci. Utrata statusu stolicy przez Sankt Petersburg pomogła mu w zachowaniu wielu przedrewolucyjnych budynków, ponieważ nowoczesne architektoniczne „projekty prestiżowe” budowano w Moskwie.Sankt Petersburg nazywany jest „kulturalną stolicą Rosji” i jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w kraju. Miasto odwiedziło w 2018 r. Ponad 15 mln turystów i jest uważane za ważny ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny Rosji i Europy. Historyczne centrum Sankt Petersburga i powiązane grupy zabytków są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Фотограф Андрей Михайлов (@andrei_mikhailov)
Dziura na Półwyspie Jamalskim o głębokości 35 m jest najgłębszym kraterem w swoim rodzaju. Mieszkańcy nazywają go "wrotami piekieł", chociaż w środku zamiast ognia pojawia się woda. Naukowcy opisali to zjawisko i nie wykluczają, że turyści przyjadą podziwiać nietypowy krajobraz.