Turysci.pl
granica między Finlandią a Rosją

Fot. google.com/maps/ screen

Tajemnicza granica z Rosją. Mało kto o niej wie. Niewiele osób ją przekracza

14 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Granica pomiędzy Finlandią a Rosją nie należy do szczególnie często przekraczanych, lecz jedno przejście bije rekordy niepopularności. Mowa o wysuniętym najdalej na północ przejściu granicznym Unii Europejskiej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o wysuniętym najdalej na północ przejściu granicznym UE

  • jak wygląda Laponia

  • gdzie znajduje się wioska Św. Mikołaja

Granice wielu państw są teraz pod szczególną kontrolą ze względu na pandemię koronawirusa, jednak jest jedno miejsce, gdzie chętnych i tak nie ma wielu. Celnicy cieszą się, gdy ktoś wreszcie będzie chciał okazać paszport i urozmaicić im dzień. 

Granicę przekraczają 3 osoby dziennie

Przejście graniczne w Raja-Jooseppi oficjalnie jest uznawane za położone najwyżej na północ w Unii Europejskiej. Między Finlandią a Rosją ruch graniczny jest większy na południu, a odludne tereny na północy są oazą spokoju.

Zwykle zwiększony ruch pojawia się w listopadzie, gdy Rosjanie wyruszają do wioski Świętego Mikołaja w Laponii, lecz w tym roku zabrakło chętnych. Jak podaje portal The Barents Observer, w listopadzie odprawiono tam tylko 97 osób.

Mieszkańcy okolic Murmańska zrezygnowali z przedświątecznych zakupów w Finlandii, więc na znacznym odcinku granica pozostaje spokojna. Podobnie jest w przypadku przejść granicznych z Norwegią.

Na południe od Raja-Jooseppin znajduje się przejście graniczne w miejscowości Salla. W listopadzie tego roku odnotowano tam 195 przekroczeń granicy, a wliczono w to kierowców przewożących drewno. To o 96 proc. mniej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.

Laponia to ojczyzna Świętego Mikołaja

Laponia to największy i najbardziej wysunięty na północ region Finlandii. Na tych szerokościach geograficznych występuje zjawisko dnia i nocy polarnej, a także można zaobserwować zorze.

Wszyscy kojarzą to miejsce ze Świętym Mikołajem, który na swoją siedzibę wybrał miasto Rovaniemi. Gęste bory i masa śniegu tworzą szczególna aurę, która Europejczykom świetnie pasuje do świąt Bożego Narodzenia.

W tej zimowej krainie pierwsze płatki śniegu na szczytach spadają już pod koniec sierpnia. Stała pokrywa śnieżna pojawia się od połowy października do końca listopada, znacznie wcześniej niż w południowej Finlandii.

Rovaniemi jest administracyjną stolicą i handlowym centrum Laponii. Znajduje się około 6 kilometrów na południe od koła podbiegunowego, pomiędzy wzgórzami Ounasvaara i Korkalovaara. Mieszka tam ponad 53 tys. osób, rozproszonych na znacznych obszarze.

Wioska Świętego Mikołaja została zlokalizowana na północ od miasta i każdego roku odwiedzają ją tysiące turystów. Jedną z atrakcji jest SantaPark Arctic World, gdzie można bawić się niczym postać z bajki. Niestety w tym roku ze względu na pandemię niewiele osób może do niej dotrzeć.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Fot. Rovaniemi/ commons.wikimedia.org/Gerald Zojer/ CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Fot. Wioska Św. Mikołaja/ commons.wikimedia.org/Timo Newton-Syms/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Źródło: Onet/Wikipedia

Maja LachowiczAutor

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >