zorza polarna to zaburzenia pola magnetycznegoFot. unsplash.com/@v2osk

Widzieliście zorzę polarną na żywo? Prawdziwa uczta dla oka i duszy

Zorza polarna to naturalny pokaz światła na niebie, obserwowany głównie na dużych szerokościach geograficznych, wokół Arktyki i Antarktydy. Turyści z całego świata polują na ten magiczny moment i starają się uchwycić go na zdjęciach.

Zorze polarne są wynikiem zaburzeń w magnetosferze spowodowanych wiatrem słonecznym. Te zakłócenia są czasami wystarczająco silne, aby zmienić trajektorie naładowanych cząstek zarówno w wietrze słonecznym, jak i w plazmie magnetosferycznej. Cząsteczki te, głównie elektrony i protony, wytrącają się w górnych warstwach atmosfery. Powstała jonizacja i wzbudzenie składników atmosferycznych emituje światło o różnym kolorze i złożoności.

Zorza polarna jest lepiej widoczna zimą

Większość zórz polarnych występuje w paśmie znanym jako „strefa zorzy polarnej”, która zazwyczaj ma szerokość od 3 ° do 6 ° oraz od 10 ° do 20 ° licząc od biegunów geomagnetycznych. Region, w którym w danym okresie występuje zorza polarna, nazywany jest „owalem zorzy polarnej”. Codzienne pozycje owali zorzy polarnej są publikowane w Internecie.

Zorza polarna

Zorza polarna, fot. pixabay/worldvashemudomu, pixabay license

Zorza polarna ma różny kolor i jest on zależny od wysokości, na której występuje wzbudzenie atomów. Jeśli zderzenie występuje z azotem, to zobaczyć możemy purpurowe i bordowe niebo. Natomiast zderzenie z tlenem daje kolor zielony i czerwony. Co ciekawe, gołym okiem dojrzeć możemy jedynie zorze koloru zielonego. Inne kolory widoczne są jedynie po wykonaniu fotografii.

Nie da się ukryć, że obserwacja zorzy polarnej na żywo jest marzeniem wielu podróżników. Całe szczęście nie jest to marzenie nie do spełnienia, gdyż zorza polarna występuje na obszarach położonych nie tak daleko od Polski.

Doszło do poważnego wypadku w polskich górach. Na miejscu pojawił się śmigłowiec. GOPR komentuje sprawęDoszło do poważnego wypadku w polskich górach. Na miejscu pojawił się śmigłowiec. GOPR komentuje sprawęCzytaj dalej

Zorza polarna

Zorza polarna, fot. pixabay/jasongillman, pixabay license

Zorze polarne widziane w owalu zorzy polarnej mogą znajdować się bezpośrednio nad głową, ale z większej odległości oświetlają polewy horyzont jako zielonkawą poświatę lub czasami słabo czerwoną, jakby Słońce wschodziło z nietypowego kierunku. Najlepszym okresem do jej obserwacji na półkuli północnej jest styczeń i luty, ale pojawia się od listopada do marca. By ją zobaczyć w Europie warto wybrać się do Laponii, Islandii i w okolice rosyjskiego Murmańska.

Zorze polarne są czasami widoczne na szerokościach geograficznych poniżej strefy zorzy polarnej, kiedy burza geomagnetyczna tymczasowo powiększa owal zorzy polarnej. Z tego powodu mieliśmy czasem szansę dostrzec ją w Polsce, na Pomorzu Zachodnim. Udało wam się zobaczyć aurorę?

Zorza polarna

Zorza polarna, fot. pixabay/Photo-View, pixabay license

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: wikipedia/ciekawostki.online

Następny artykuł