Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Byliście w Petersburgu? Jedno z największych miast Rosji jest cudowne
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 27.11.2020 11:58

Byliście w Petersburgu? Jedno z największych miast Rosji jest cudowne

Petersburg to dawna stolica Rosji
Fot. unsplash.com/@lojkl

Sankt Petersburg położony jest nad rzeką Newą, na końcu Zatoki Fińskiej na Morzu Bałtyckim, z populacją około 5,4 miliona mieszkańców. Jest czwartym pod względem liczby ludności miastem w Europie, najbardziej zaludnionym miastem nad Morzem Bałtyckim, a także najbardziej wysuniętym na północ miastem na świecie z ponad milionem mieszkańców.

Miasto zostało założone przez cara Piotra Wielkiego 27 maja 1703 r. w miejscu zdobytej szwedzkiej twierdzy i nosi imię apostoła św. Piotra. Sankt Petersburg jest historycznie i kulturowo związany z narodzinami Imperium Rosyjskiego i wejściem Rosji do współczesnej historii jako mocarstwa europejskiego. Służył jako stolica caratu Rosji i późniejszego Imperium Rosyjskiego. Po rewolucji październikowej w 1917 r. Bolszewicy przenieśli swój rząd do Moskwy.

Zespół architektoniczny miasta i jego okolic z XVIII i XIX wieku zachował się praktycznie w niezmienionej formie. Z różnych powodów (m.in. zniszczenia na wielką skalę w czasie II wojny światowej i budowa nowoczesnych budynków w okresie powojennym w największych historycznych centrach Europy) Sankt Petersburg stał się unikalnym rezerwatem europejskich stylów architektonicznych ostatnich trzech stuleci. Utrata statusu stolicy przez Sankt Petersburg pomogła mu w zachowaniu wielu przedrewolucyjnych budynków, ponieważ nowoczesne architektoniczne „projekty prestiżowe” budowano w Moskwie.

Sankt Petersburg nazywany jest „kulturalną stolicą Rosji” i jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w kraju. Miasto odwiedziło w 2018 r. Ponad 15 mln turystów i jest uważane za ważny ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny Rosji i Europy. Historyczne centrum Sankt Petersburga i powiązane grupy zabytków są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Александр Сидоренко (@alex_masterhapkido)

W Petersburgu znajduje się nie tylko znany na całym świecie Ermitaż i Muzeum Rosyjskie z bogatą kolekcją sztuki rosyjskiej, ale także pałace Sankt Petersburga i jego przedmieść, tzw. muzea małomiasteczkowe oraz inne, takie jak muzeum słynnego rosyjskiego pisarza Dostojewskiego, Muzeum Instrumentów Muzycznych, muzeum sztuki zdobniczej czy muzeum orientacji zawodowej. Byliście w dawnej stolicy Rosji?

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wikipedia