Petersburg to dawna stolica RosjiFot. unsplash.com/@lojkl

Byliście w Petersburgu? Jedno z największych miast Rosji jest cudowne

Petersburg jest drugim co do wielkości miastem w Rosji. Turyści uwielbiają go za przepych i mnóstwo zabytków, które wyglądają bajecznie. Dzięki przeniesieniu stolicy do Moskwy udało się zachować wspaniały klimat z lat świetności carskiej Rosji.

Sankt Petersburg położony jest nad rzeką Newą, na końcu Zatoki Fińskiej na Morzu Bałtyckim, z populacją około 5,4 miliona mieszkańców. Jest czwartym pod względem liczby ludności miastem w Europie, najbardziej zaludnionym miastem nad Morzem Bałtyckim, a także najbardziej wysuniętym na północ miastem na świecie z ponad milionem mieszkańców.

Hotele jednak będą otwarte? Właściciele wpadli na zacny pomysł. Nie przejmują się obostrzeniamiHotele jednak będą otwarte? Właściciele wpadli na zacny pomysł. Nie przejmują się obostrzeniamiCzytaj dalej

Miasto zostało założone przez cara Piotra Wielkiego 27 maja 1703 r. w miejscu zdobytej szwedzkiej twierdzy i nosi imię apostoła św. Piotra. Sankt Petersburg jest historycznie i kulturowo związany z narodzinami Imperium Rosyjskiego i wejściem Rosji do współczesnej historii jako mocarstwa europejskiego. Służył jako stolica caratu Rosji i późniejszego Imperium Rosyjskiego. Po rewolucji październikowej w 1917 r. Bolszewicy przenieśli swój rząd do Moskwy.

Sankt Petersburg nazywany jest „kulturalną stolicą Rosji” i jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w kraju. Miasto odwiedziło w 2018 r. Ponad 15 mln turystów i jest uważane za ważny ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny Rosji i Europy. Historyczne centrum Sankt Petersburga i powiązane grupy zabytków są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zespół architektoniczny miasta i jego okolic z XVIII i XIX wieku zachował się praktycznie w niezmienionej formie. Z różnych powodów (m.in. zniszczenia na wielką skalę w czasie II wojny światowej i budowa nowoczesnych budynków w okresie powojennym w największych historycznych centrach Europy) Sankt Petersburg stał się unikalnym rezerwatem europejskich stylów architektonicznych ostatnich trzech stuleci. Utrata statusu stolicy przez Sankt Petersburg pomogła mu w zachowaniu wielu przedrewolucyjnych budynków, ponieważ nowoczesne architektoniczne „projekty prestiżowe” budowano w Moskwie.

Kontrowersje wokół WizzAira. Padły ostre słowa. Dobra passa może się skończyćKontrowersje wokół WizzAira. Padły ostre słowa. Dobra passa może się skończyćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Sensacyjne doniesienia z Karpacza. Tajemnicze zjawisko zapiera dech w piersiach. Wszystko się nagrało
2. Jeden szczegół na banknocie 10 zł sprawi, że się nieźle obłowisz. Kolekcjonerzy od dawna na nie polują
3. Martyna Wojciechowska w ogniu krytyki. Posypał się grad nieprzyjemnych komentarzy, wszystko przez jedną reklamę

W Petersburgu znajduje się nie tylko znany na całym świecie Ermitaż i Muzeum Rosyjskie z bogatą kolekcją sztuki rosyjskiej, ale także pałace Sankt Petersburga i jego przedmieść, tzw. muzea małomiasteczkowe oraz inne, takie jak muzeum słynnego rosyjskiego pisarza Dostojewskiego, Muzeum Instrumentów Muzycznych, muzeum sztuki zdobniczej czy muzeum orientacji zawodowej.
Byliście w dawnej stolicy Rosji?

W Milionerach padło banalne pytanie. Uczestnik załamał ręce. Każdy miłośnik podróży poda odpowiedź bez problemuW Milionerach padło banalne pytanie. Uczestnik załamał ręce. Każdy miłośnik podróży poda odpowiedź bez problemuCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. 88-letnia babcia Marysia robi najlepsze pierogi pod słońcem, efekt końcowy zapiera dech w piersiach. Zdradziła nam prastarą recepturę, smak nie do podrobienia
  2. Dokładnie 7 dni na złożenie wniosku o dopłatę. Tysiące osób mogą otrzymać pomoc
  3. Czy będą obowiązkowe testy dla Polaków wyjeżdżających na ferie? Pojawił się nowy pomysł od hotelarzy
  4. Pani Ewa miała wrócić z wakacji do Polski. Zabolało ją gardło i się zaczęło
  5. Pan Krystian czeka na 3 tysiące złotych od WizzAir. Kupił tylko bilety na wakacje
  6. Lekarze biją na alarm. Pojawiły się nowe powikłania po COVID-19
  7. Pitbull zerwał się ze smyczy i rzucił na dziecko. Na ratunek ruszył mu kot. Dramatyczne nagranie z monitoringu

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł