Turysci.pl
Petersburg to dawna stolica Rosji

Fot. unsplash.com/@lojkl

Byliście w Petersburgu? Jedno z największych miast Rosji jest cudowne

3 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Petersburg jest drugim co do wielkości miastem w Rosji. Turyści uwielbiają go za przepych i mnóstwo zabytków, które wyglądają bajecznie. Dzięki przeniesieniu stolicy do Moskwy udało się zachować wspaniały klimat z lat świetności carsk

Sankt Petersburg położony jest nad rzeką Newą, na końcu Zatoki Fińskiej na Morzu Bałtyckim, z populacją około 5,4 miliona mieszkańców. Jest czwartym pod względem liczby ludności miastem w Europie, najbardziej zaludnionym miastem nad Morzem Bałtyckim, a także najbardziej wysuniętym na północ miastem na świecie z ponad milionem mieszkańców.

Miasto zostało założone przez cara Piotra Wielkiego 27 maja 1703 r. w miejscu zdobytej szwedzkiej twierdzy i nosi imię apostoła św. Piotra. Sankt Petersburg jest historycznie i kulturowo związany z narodzinami Imperium Rosyjskiego i wejściem Rosji do współczesnej historii jako mocarstwa europejskiego. Służył jako stolica caratu Rosji i późniejszego Imperium Rosyjskiego. Po rewolucji październikowej w 1917 r. Bolszewicy przenieśli swój rząd do Moskwy.

Sankt Petersburg nazywany jest „kulturalną stolicą Rosji” i jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w kraju. Miasto odwiedziło w 2018 r. Ponad 15 mln turystów i jest uważane za ważny ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny Rosji i Europy. Historyczne centrum Sankt Petersburga i powiązane grupy zabytków są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zespół architektoniczny miasta i jego okolic z XVIII i XIX wieku zachował się praktycznie w niezmienionej formie. Z różnych powodów (m.in. zniszczenia na wielką skalę w czasie II wojny światowej i budowa nowoczesnych budynków w okresie powojennym w największych historycznych centrach Europy) Sankt Petersburg stał się unikalnym rezerwatem europejskich stylów architektonicznych ostatnich trzech stuleci. Utrata statusu stolicy przez Sankt Petersburg pomogła mu w zachowaniu wielu przedrewolucyjnych budynków, ponieważ nowoczesne architektoniczne „projekty prestiżowe” budowano w Moskwie.

W Petersburgu znajduje się nie tylko znany na całym świecie Ermitaż i Muzeum Rosyjskie z bogatą kolekcją sztuki rosyjskiej, ale także pałace Sankt Petersburga i jego przedmieść, tzw. muzea małomiasteczkowe oraz inne, takie jak muzeum słynnego rosyjskiego pisarza Dostojewskiego, Muzeum Instrumentów Muzycznych, muzeum sztuki zdobniczej czy muzeum orientacji zawodowej. Byliście w dawnej stolicy Rosji?

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wikipedia

Tagi:

Maja LachowiczAutor

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Włochy znoszą resztki restrykcji. Od 1 czerwca nowe zasady wjazdu

Czytaj więcej >

Europa

Paryżanie oburzeni bałaganem po finale Ligii Mistrzów. To sprawka Anglików?

Czytaj więcej >

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >