Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Nieprzygotowani turyści na zamkniętym szlaku. Liczne interwencje ratowników w Tatrach
Ania Radke
Ania Radke 10.01.2022 11:37

Nieprzygotowani turyści na zamkniętym szlaku. Liczne interwencje ratowników w Tatrach

Polska
fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Miniony weekend w Tatrach był bardzo intensywny dla ratowników. Udzielili oni pomocy m.in. turystom ubranym nieodpowiednio do panujących warunków, którzy utknęli na zamkniętym szlaku Przełęczy Tomanowej.

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego tylko w sobotę przeprowadzili 10 akcji ratunkowych, w których udzielili pomocy 14 osobom.

Liczne interwencje w Tatrach

Według informacji przekazanych przez RMF24 siedmiu turystów zostało przetransportowanych do szpitala. Kilkoro doznało bardzo poważnych obrażeń po upadku z Przełęczy Liliowe oraz Koziego Wierchu.

Ratownicy udzielili również pomocy narciarzowi, który spadł spod wierzchołka Kopy Kondrackiej. Na szczęście udało mu się o własnych siłach dojechać do Kuźnic.

Turyści weszli na zamknięty szlak

Do innej interwencji doszło również już po zmroku. Ratownicy sprowadzali z gór siedmiu turystów, którzy z powodu braku odpowiedniego wyposażenia i umiejętności utknęli w trudnym terenie.

Turyści nie potrafili zejść z gór o własnych siłach i zawiadomili TOPR. Według relacji ratowników jedna z grup, która ubrana była jak na spacer po Krupówkach, wybrała się na zamknięty szlak z Przełęczy Tomanowej.

Trudne warunki w górach

Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że obecnie warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne, a w większości miejsc jest ślisko. Zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu.

- Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega TPN.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: tatromaniak.pl