Turysci.pl
fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Nieprzygotowani turyści na zamkniętym szlaku. Liczne interwencje ratowników w Tatrach

2 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Miniony weekend w Tatrach był bardzo intensywny dla ratowników. Udzielili oni pomocy m.in. turystom ubranym nieodpowiednio do panujących warunków, którzy utknęli na zamkniętym szlaku Przełęczy Tomanowej.

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego tylko w sobotę przeprowadzili 10 akcji ratunkowych, w których udzielili pomocy 14 osobom.

PKP

Awaria pociąg PKP do Zakopanego. Pasażerowie czekają już kilka godzin

CZYTAJ DALEJ

Liczne interwencje w Tatrach

Według informacji przekazanych przez RMF24 siedmiu turystów zostało przetransportowanych do szpitala. Kilkoro doznało bardzo poważnych obrażeń po upadku z Przełęczy Liliowe oraz Koziego Wierchu.

Ratownicy udzielili również pomocy narciarzowi, który spadł spod wierzchołka Kopy Kondrackiej. Na szczęście udało mu się o własnych siłach dojechać do Kuźnic.

Turyści weszli na zamknięty szlak

Do innej interwencji doszło również już po zmroku. Ratownicy sprowadzali z gór siedmiu turystów, którzy z powodu braku odpowiedniego wyposażenia i umiejętności utknęli w trudnym terenie.

Turyści nie potrafili zejść z gór o własnych siłach i zawiadomili TOPR. Według relacji ratowników jedna z grup, która ubrana była jak na spacer po Krupówkach, wybrała się na zamknięty szlak z Przełęczy Tomanowej.

Trudne warunki w górach

Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że obecnie warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne, a w większości miejsc jest ślisko. Zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu.

- Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega TPN.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: tatromaniak.pl

Tagi:

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Polska

Jak sytuacja na stoku w Wiśle? "Takie rzeczy tylko w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Skandaliczna sytuacja na pokładzie samolotu. Stewardessa wylała wrzątek na turystkę z Polski

Czytaj więcej >

Polska

Słynna atrakcja turystyczna zamknięta do odwołania. W pobliżu grasuje dzikie zwierzę

Czytaj więcej >

Polska

Paragon grozy z taksówki w Zakopanem. "Był to jeden z najdroższych kursów w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Nie tylko molo i droga. Jakie polskie słowa bywają kłopotliwe za granicą?

Czytaj więcej >

Polska

Turysta zobaczył cenę za publiczną toaletę na Krupówkach. Przesada to mało powiedziane?

Czytaj więcej >