Turysci.pl
fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Nieprzygotowani turyści na zamkniętym szlaku. Liczne interwencje ratowników w Tatrach

2 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Miniony weekend w Tatrach był bardzo intensywny dla ratowników. Udzielili oni pomocy m.in. turystom ubranym nieodpowiednio do panujących warunków, którzy utknęli na zamkniętym szlaku Przełęczy Tomanowej.

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego tylko w sobotę przeprowadzili 10 akcji ratunkowych, w których udzielili pomocy 14 osobom.

PKP

Awaria pociąg PKP do Zakopanego. Pasażerowie czekają już kilka godzin

CZYTAJ DALEJ

Liczne interwencje w Tatrach

Według informacji przekazanych przez RMF24 siedmiu turystów zostało przetransportowanych do szpitala. Kilkoro doznało bardzo poważnych obrażeń po upadku z Przełęczy Liliowe oraz Koziego Wierchu.

Ratownicy udzielili również pomocy narciarzowi, który spadł spod wierzchołka Kopy Kondrackiej. Na szczęście udało mu się o własnych siłach dojechać do Kuźnic.

Turyści weszli na zamknięty szlak

Do innej interwencji doszło również już po zmroku. Ratownicy sprowadzali z gór siedmiu turystów, którzy z powodu braku odpowiedniego wyposażenia i umiejętności utknęli w trudnym terenie.

Turyści nie potrafili zejść z gór o własnych siłach i zawiadomili TOPR. Według relacji ratowników jedna z grup, która ubrana była jak na spacer po Krupówkach, wybrała się na zamknięty szlak z Przełęczy Tomanowej.

Trudne warunki w górach

Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że obecnie warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne, a w większości miejsc jest ślisko. Zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu.

- Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega TPN.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: tatromaniak.pl

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >