Turysci.pl
Najmroźniejsza zima na świecie

wikimedia.commons/Maarten Takens/ CC BY-SA 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Nawet -70 stopni pokazały termometry. Najzimniejsze miejsce na ziemi stało się niebywałą atrakcją

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Zima zawitała na dobre do naszego kraju. Niektórych przerażają temperatury w okolicach 20 stopni Celsjusza na minusie, ale istnieją miejsca, w których jest znacznie gorzej. Najzimniejsza zamieszkała wioska położona jest na Syberii. Można tam

Zima dla wielu jest powodem do radości. Inni jej nie lubią, szczególnie kiedy pojawiają się takie mrozy, jak te, z którymi mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich dni. Istnieje jednak miejsce na świecie, gdzie o -20 stopniach Celsjusza można pomarzyć. To syberyjska wieś Ojmiakon (Оймякон).

Straszna zima w rosyjskim mieście

Rekordzistą pod względem mrozu jest miejscowość Ojmiakon, znajdująca się w Jakucji. Choć samą nazwę "Өймөкөөн" wywodzącą się z lokalnego języka jakuckiego dosłownie przetłumaczyć można jako "niezamarzającą wodę", to w samej wiosce temperatury spadają nawet poniżej 70 kresek pod zero. Nazwa wywodzi się z położonych nieopodal wioski źródeł geotermalnych. To dzięki nim na wiecznej zmarzlinie udało się ulokować osadę.

Nie ma co tam liczyć na ciepło wynikające z gorących źródeł. Jest to miejsce powszechnie uważane za jedno z najzimniejszych na świecie, a temperatura spadająca do -60 stopni Celsjusza nie stanowi tam żadnej nowości.

W Ojmkiakonie dla nikogo nie jest niespodzianką osadzający się na rzęsach szron czy ślina, która zamarza w błyskawicznym tempie. Każdego roku w okresie zimowym temperatura spada tam do kilkudziesięciu stopni na minusie, a zaczyna się to już we wrześniu.

Najgorsza sytuacja jest w styczniu, gdy termometry pokazują nawet do -70 stopni Celsjusza. Co ciekawe, dzieci muszą chodzić do szkoły aż do chwili, gdy jest powyżej -52 stopni, choć dla większości z nas to już jest niewyobrażalny mróz, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.

Co ciekawe, w mieście znajduje się rzeka, która nie zamarza nawet w czasie tak ogromnego mrozu. Co więcej, jedynie w niektórych miejscach można zobaczyć małą pokrywę lodową. Pływają w niej ryby, które stanowią podstawę wyżywienia lokalnych mieszkańców. 

Ojmiakon, fot. wikimedia.commons/Ilya Varlamov/ CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

W Ojmiakonie mieszka około 500 osób, a większość z nich zajmuje się wypasaniem reniferów, handlem skórami oraz łowiectwem. Ich sekretem na przetrwanie potwornie niskich temperatur jest mieszkanie w drewnianych, modrzewiowych domach. Idealnie trzymają one temperaturę i pozwalają na ucieczkę od wszechobecnego mrozu.

Wielu osobom mogłoby się wydawać, że życie w takich warunkach jest niezdrowe. Nic bardziej mylnego. Są tam mieszkańcy, którzy dożywają ponad stu lat. Oprócz ryb jedzą także jagody, które są jedynym owocem w okolicy.

Ich długie życie wynika jednak z wielu innych czynników. Są to między innymi czyste powietrze, woda, aktywny tryb życia i proste, zdrowe jedzenie. To bardzo istotne w czasach globalnego ocieplenia i zanieczyszczeniu powietrza, o czym pisaliśmy tutaj.

W ostatnie lato na Syberii można było jednak zauważyć też inną pogodę. W czerwcu 2020 roku odnotowano tam najwyższą temperaturę. Pojawiło się ponad 30 stopni Celsjusza. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Wirtualna Polska, Onet

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >
Polska ambasada odradza podróże. Chaos w Izraelu

Świat

Chaos w Izraelu. Ambasada odradza podróże, lotnisko czasowo zamknięte, niektóre loty odwołane

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >