Samolot podczas lotu miał poważną awarię. Jak informuje Onet, najprawdopodobniej doszło do rozerwania lewego wewnętrznego silnika. Na zdjęciach widać również, że szczątki napędu poszatkowały kadłub maszyny.
Jezioro Bajkał leży w azjatyckiej części Rosji, w obwodzie irkuckim w Buriacji. Ma wiele przydomków, jak "Syberyjskie Morze czy "Błękitne oko Syberii". Swoją nazwę zawdzięcza nie tylko umiejscowieniu, ale przede wszystkim niesamowitemu odcieniowi błękitu. Tafla, zwłaszcza widziana z lotu ptaka, wygląda jak niebo bez ani jednej chmurki. Powszechnie jest znane jako najgłębsze jezioro na świecie, jedna to nie koniec interesujących faktów związanych z tym akwenem.
Granica polsko-rosyjska zaczęła być szczegółowo obserwowana przez służby po tym, jak jeden z patroli zauważył ślady butów na pasie drogi granicznej. Natychmiast rozpoczęło sę poszukiwanie sprawców. Wreszcie strażnicy dotarli do grupy wczasowiczów. Okazało się, że zlekceważyli wszystkie zakazy i ostrzeżenia. Wobec dwóch mężczyzn wyciągnięte zostały surowe konsekwencje.Zielona granica z Federacją Rosyjską objęta jest surowym zakazem. Przekraczanie przejścia jest możliwe jedynie w specjalnie przeznaczonych do tego punktach. Zlekceważyło to 2 krakowskich turystów, którzy biwakowali w grupie niedaleko przejścia. Po zauważeniu śladów butów przez platrol z placówki SG w Dubeninkach, rozpoczęto poszukiwania, które doprowadziły do sprawców.
Katastrofa ekologiczna jest kolejnym nieszczęściem, które spotkało w tym roku Syberię. Wcześniej informowaliśmy o rekordowych wzrostach temperatur, stwarzających olbrzymie zagrożenie. Pojawiło się jednak kolejne niebezpieczeństwo, tym razem napływające wraz z olbrzymią plamą zanieczyszczeń z pobliskiej elektrociepłowni.
Rosja jest specyficznym krajem, który ma bardzo wiele do zaoferowania turystom, jednak wprowadza również surowe ograniczenia dla przyjezdnych. Ogromny teren tego kraju pozwala na spędzanie wolnego czasu na dziesiątki różnych sposobów. Można podziwiać piękne miasta i bogato zdobione zabytki, z drugiej strony natomiast turyści mają szansę spędzić czas na łonie natury czy pospacerować po górach. Jest tam jednak również wiele miejsc, do których wstęp jest kategorycznie zabroniony.
Rosja to od zawsze kraj tajemniczy i dla wielu nieodkryty. Każdego dnia dowiadujemy się o nowych ciekawostkach związanych z tym państwem, które stopniowo odkrywane są przed światem. W czasach ZSRR na terenie dzisiejszej Rosji powstawały miasta, o których istnieniu nie wiedział nikt poza niewielką częścią Rosjan. Formalnie miejsca te odtajniono 27 lat temu, jednak do dziś niewiele o nich wiadomo.
Rosja zajmuje gigantyczną powierzchnię, jest więc również wyjątkowo zróżnicowana. Ma na swoich terenach zarówno wielkie i potężne miasta, jak i bezdroża, gdzie nie widać żywej duszy. Jest jednak jedno miejsce, które wyróżnia się szczególnie. Mowa o wiosce Ojmiakon, która znajduje się we wschodniej Syberii w Jakucji. Powszechnie nazywana jest światową stolicą zimna, bowiem temperatury, które tam się zdarzają, wydawać się mogą wielu osobom po prostu absurdalne.
Rosja zajmuje ogromny teren, w różnych jej częściach więc panują rozmaite warunki atmosferyczne. Co roku w okresie zimowym temperatury jednak nieubłaganie spadają, tworząc klimat rodem wyciągnięty z bajki o Królowej Śniegu. Wszystko staje się białe i jest tak zimno, że zamarznąć może nawet ślina. Rekordzistą w tym temacie jest miasto Ojmiakon, znajdujące się w Jakucji. Choć samą nazwę dosłownie przetłumaczyć można jako "gorące źródła", a na tych terenach rzeczywiście znajdują się wody termalne, nie ma co tam liczyć na przesadnie ciepło. Jest to miejsce powszechnie uważane za jedno z najzimniejszych na świecie, a temperatura spadająca do -60 stopni Celsjusza nie stanowi tam żadnej nowości.
Kolej transsyberyjska bez wątpienia znalazła się w planach na przyszły rok u wielu podróżników. Jej oryginalność jest znana na całym świecie. W wagonach turyści spędzają nie tylko długie godziny, tak jak w standardowym pociągu, ale nawet wiele dni. Pokonują za jednym razem tysiące kilometrów, a spoglądając przez okna, cieszyć się mogą niesamowitymi widokami. Wsiadając do tego niezwykłego pociągu, pokonać można znaczny obszar Eurazji. Turysta jedzie przez niemalże całą Rosję, a w zależności od stacji docelowej, znaleźć się może nawet w Chinach. Po drodze przemierza bezkresne pustkowia Syberii oraz zapierające dech w piersiach miasta. Mimo takich zalet jednak wciąż niewielu decyduje się na kupno biletu. Może to wynikać z nieznajomości szczegółów takie wyprawy.