Turysci.pl
samolot z ostatniej chwili

turysci.pl

Z ostatniej chwili: Samolot był już w powietrzu, nagle doszło do porażającej awarii. Za polskimi granicami wszyscy wstrzymali oddech

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Samolot znajdował się w powietrzu, gdy doszło do awarii. Na pokładzie byli ludzie. Prawdopodobnie doszło do rozerwania lewego wewnętrznego silnika.

Samolot podczas lotu miał poważną awarię. Jak informuje Onet, najprawdopodobniej doszło do rozerwania lewego wewnętrznego silnika. Na zdjęciach widać również, że szczątki napędu poszatkowały kadłub maszyny.

Samolot miał awarię w locie

Do awarii doszło dziś około godz. 12 lokalnego czasu (godz. 6 czasu polskiego). Samolot lecący z lotniska Nowosybirsk-Tołmaczewo do Wiednia, po zaledwie 10 minutach musiał zawrócić na lotnisko odlotu i wykonać awaryjne lądowanie. 

Podczas schodzenia na ziemię, wytoczył się poza obręb pasa startowego. Maszyna nie zmieściła się na drodze lądowania, wypadła z pasa startowego i zatrzymała się ponad 200 metrów za jego końcem.

Według mediów, najprawdopodobniej w samolocie doszło do rozerwania lewego wewnętrznego silnika. Ponadto, szczątki napędu poszatkowały kadłub tej maszyny. Na pokładzie znajdowało się wówczas 14 osób. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Jak czytamy na Twitterze The Siberian Times, świadkowie widzieli dym unoszący się z dwóch silników, a część jednego z nich oderwała się i spadła na dach magazynu, cudem nikogo nie raniąc.

Według informacji "Wprost", na pokładzie nie było żadnego ładunku. Rosyjskie media podają, że zaraz po starcie pilot miał zgłosić wieży kontrolnej awarię systemów łączności radiowej. Według innych źródeł miało dojść do awarii jednego z silników.

Kolejna z wersji mediów potwierdziła awarię silnika, ale dodaje, że była ona spowodowana kolizją z ptakiem. Załoga poprosiła o możliwość awaryjnego lądowania na lotnisku w Nowosybirsku, gdzie doszło do próby manewru.

Jeden z największych samolotów świata wcześniej był w Polsce

Samolot An-124 Ruslan jest jednym z największych na świecie samolotów transportowych. W chwili oblotu 26 grudnia 1982 roku i późniejszej oficjalnej prezentacji 28 maja 1985 był największym produkowanym samolotem transportowym świata.

Obecnie jest trzecim co do wielkości samolotem na świecie - po Antonowie 225 "Mriya" i Airbusie A380. Ma 69,1 m długości oraz 73,3 m rozpiętości skrzydeł. Jego całkowita wysokość to 21,08 m.

Jeden z największych samolotów na świecie kilkakrotnie pojawił się w Polsce podczas pandemii koronawirusa, Transportował w ramach mostu powietrznego sprzęt ochronny i medyczny z Chin do Polski. Na jego pokładzie do Wrocławia przyleciały m.in. kombinezony, rękawiczki i maseczki ochronne.

Źródło: Onet, Wprost

Tagi:

SamolotRosja

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Włochy znoszą resztki restrykcji. Od 1 czerwca nowe zasady wjazdu

Czytaj więcej >

Europa

Paryżanie oburzeni bałaganem po finale Ligii Mistrzów. To sprawka Anglików?

Czytaj więcej >

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >