Turysci.pl
Jezioro Bajkał zachwyca wszystkich

wikipedia.org Max Dawncat CC BY 2.0

Jezioro Bajkał nazywane jest "Syberyjskim Morzem". Jest najgłębsze na świecie, ale mało kto wie o innym fakcie

7 Listopada 2020

Autor tekstu:

Sara Osiecka

Udostępnij:

Jezioro Bajkał słynie na świecie jako najgłębsze. Jednak to nie wszystko. "Syberyjskie Morze" zadziwia także innymi, mało komu znanymi faktami. Bez wąpienia to miejsce, które każdy turysta pragnie zobaczyć na własne oczy.

Jezioro Bajkał leży w azjatyckiej części Rosji, w obwodzie iruckim w Buriacji. Ma wiele przydomków, jak "Syberyjskie Morze czy "Błękitne oko Syberii". Swoją nazwę zawdzięcza nie tylko umiejscowieniu, ale przede wszystkim niesamowitemu odcieniowi błękitu. Tafla, zwłaszcza widzana z lotu ptaka, wygląda jak niebo bez ani jednej chmurki. Powszechnie jest znane jako najgłębsze jezioro na świecie, jedna to nie koniec interesujących faktów związnych z tym akwenem.

Jezioro Bajkał zachwyca niemal wszystkich

Dla wielu Bajkał jest po porstu najgłębszym jeziorem. W swoim najgłębszym punkcie ma aż 1642 metrów. Reszta powierzchni ma około 730 metrów. Aby każdy mógł wyobrazć sobie, jak ogromne są to wartości, można go porównać do rodzimego jeziora Hańcza. Ma ono "zaledwie" 108 metrów w swoim najgłębszym punkcie. Powstanie akwenu datuje się na 25-30 milionów lat temu. To sprawia, że poza tytułem najgłębszego jeziora nosi jeszcze jedno miano - najstarszego jeziora na świecie. 

Szczególne wrażenie robi zwłaszcza zimą, gdy cała tafla całkowicie zamarza. Jezioro jest skute bardzo grubym lodem, który może osiągać nawet 2 metry grubości. Dzieki temu swobodnie można się po nim przemieszczać, nawet w samochodzie. Dla pobliskich mieszkańców są nawet wyznaczane spacjalne drogi, które pozwalają się przemieszczać po zamarzniętej wodzie.

Wyznaczanie specjalnych tras jest ogromnym udogodnieniem dla ludzi zamieszkujących wyspy znajdujące się na Bajkale. Łącznie jest ich 27, a największką, liczącą 72 kilometry długości, jest Olchon. Mieszka na niej około 1,5 tysiąca osób.

Warto zaznaczyć, że w 1996 roku "Syberyjskie Morze" zostało wpisane na listę światoweo dziedzictwa UNESCO. Blisko niego znajdują się trzy rezerwaty i dwa parki narodowe, a w samych wodach żyją niemal 2 tysiące gatnki flory i fauny. Ponad połowa z nich, bo aż 60%, występują tylko w Bajkale. Należą do nich między innymi foka bajkalska, omul bajkalski, gołomianka czy cyraneczka bajkalska.

Źródło: Onet

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >