Turysci.pl
zdjęcia rzadkie zjawisko

Fot. Twitter @The Moscow Times

Niebywałe zdjęcia obiegły internet. Zapierające dech w piersiach zjawisko u naszych sąsiadów. Jest bardzo rzadkie

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Zdjęcia zrobione na Syberii przypominają scenerię rodem z filmów science-fiction. Nocne niebo w tym regionie zostało rozświetlone przez kolorowe słupy. Dzieło natury zaobserwowano w miejscowości Tiumeń. Fotografie robią już prawdziwą furorę w

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak powstało rzadkie zjawisko

  • co mogli zobaczyć mieszkańcy Syberii

  • gdzie pojawiły się niesamowite zdjęcia

Zdjęcia zrobione na Syberii w mieście Tiumeń zyskują coraz większą popularność. To zasługa bardzo rzadkiego zjawiska, które można zaobserwować. Na pierwszy rzut okaz wygląda jak pokaz iluminacji, który przypomina filmowe efekty specjalne. To jednak sprawka natury. Niebo w tym regionie zabarwiło się na niebiesko i pomarańczowo. O szczegółach informuje serwis RMF24.

Te niecodzienne zdjęcia zostały opublikowane na oficjalnym Twitterze The Moscow Times. Do rzadkiego zjawiska doszło przez odbijanie się światła od kryształków lodu, które znajdują się w powietrzu. To dzięki nim mieszkańcy syberyjskiego miasta Tiumeń mogli oglądać niebieskie i pomarańczowe barwy. Nad domami pojawiły się korowe słupy.

Niesamowite zdjęcia rzadkiego zjawiska na Syberii

Chociaż zdjęcia mogą wyglądać na fotomontaż, widać na nich prawdziwe zjawisko, które jest dziełem natury. Kolorowe filary można było obserwować przez całą noc – aż do wschodu słońca. To efekt dużego mrozu, który odnotowuje się w Rosji już od kilku dni.

Niska temperatura sprawia, że zawieszone w atmosferze undefinedkryształki odbijają światło w dół. Elementy te nazywane są „diamentowym pyłem”. Dzięki temu powstają przepiękne i wyjątkowe słupy świetlne. To też szczególna okazja zarówno dla miłośników natury, jak i fotografów. Obecnie zjawisko to można zobaczyć o każdej porze nocy.

Źródło światło natomiast stanowią zarówno Słońce, jak i Księżyc. Stąd podział na „słupy słoneczne” oraz „słupy księżycowe”. Jednak do powstania może przyczynić się także światło z latarni ulicznych. Do zjawiska może dojść po zmroku i przed świtem. Szczególnie wtedy, gdy słońce znajduje się blisko horyzontu lub pod nim.

Do powstania rzadkiego zjawiska niezbędne są jednak bardzo niskie temperatury. Słupy światła, które sfotografowano na Syberii, można zauważyć, dopiero gdy termometry wskażą co najmniej -20 stopni Celsjusza. Istotną rolę gra również wilgotność powietrza. Niestety w Polsce w najbliższym czasie to niemożliwe.

Fascynujące zdjęcia rzadkich zjawisk natury

Publikowane niedawno zdjęcia w mediach społecznościowych potwierdzają jednak, że także w Polsce dochodzi do przepięknych widoków. Jedno z takich zjawisk sfotografował w górach fotograf Bartłomiej Jurecki. Zdjęcie cieszy się dużą popularnością wśród internautów.

Bartłomiej Jurecki w nocy z 1 na 2 grudnia sfotografował tzw. „halo”, które można było zobaczyć w Tatrach. Świetlisty pierścień pojawił się nad lasami, szczytami i chatkami górskimi. Fotograf przyznał, że choć widział w swoim życiu wiele pięknych zjawisk (między innymi zorzę polarną), to wartość wizualna „halo” zrobiła na nim ogromne wrażenie.

Do niecodziennego odkrycia doszło także w Poznaniu. Podczas oczyszczania Jeziora Maltańskiego służby znalazły na dnie zbiornika wodnego interesujące rzeczy. W tej sprawie wypowiedział się już rzecznik Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Wśród wyłowionych przedmiotów znaleziono między innymi hulajnogi oraz wiertarkę. Okazuje się, że do takiego odkrycia doszło nie po raz pierwszy. Woda wróci do zbiornika za kilka miesięcy. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Źródło: Polsat News

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Na topie

Skarb z II wojny światowej odnaleziony w Małopolsce. Może być wart niemałą fortunę

Czytaj więcej >

Na topie

Wakacje bez tłumów? We Włoszech to niemożliwe. Do Rzymu masowo wrócili turyści

Czytaj więcej >

Na topie

LOT uruchamia nowe kierunki. Lada dzień pierwsze rejsy

Czytaj więcej >

Na topie

Stewardessa zdradza 5 najbardziej znienawidzonych nawyków pasażerów

Czytaj więcej >

Na topie

Jak oszczędzić na dodatkowym bagażu w samolocie? TikTokerka pokazała prosty sposób

Czytaj więcej >

Na topie

Zagraniczni turyści rezygnują z podróży do Polski. Dane są dramatyczne

Czytaj więcej >