rosjaFot. pixabay.com/ Victoria_Borodinova

W Rosji chcą przywrócić objazdy z czasów ZSRR. Wiadomość obiegła media, mają być ratunkiem dla turystów w czasie pandemii

Rosja, podobnie jak reszta świata, walczy z trwającą pandemią koronawirusa, która ograniczyła możliwości podróży. Tamtejsze koleje rozważają wprowadzenie nowej oferty, znanej wcześniej z czasów ZSRR. Chodzi o objazdowe wycieczki po kraju pociągiem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda pomysł nowej oferty,
  • jaka jest opinia przeciwników,
  • jak obecnie wyglądają turystyczne podróże po Rosji.

Rosja jest największym pod względem zajmowanego terytorium państwem na świecie. Jest tam również bardzo wiele do zobaczenia, jednak przed pandemią koronawirusa wielu Rosjan decydowało się na wyjazdy zagraniczne. Tamtejsze linie kolejowe wpadły na pomysł, aby pobudzić lokalną turystykę kolejową.

Rosja zaoferuje turystom objazdówki po kraju

Pomysł ten jest promowany przede wszystkim przez firmę Federalna Kompania Pasażerska (FPK), podlegającą kolejom państwowym RŻD. Prezes Władimir Piastołow w rozmowie z dziennikiem "Izwiestija" podkreśla, że celem jest "odrodzenie turystyki kolejowej". W tym samym czasie inne państwa dyskutują, czy należy zamykać stoki narciarskie.

- Dzięki rozgałęzionej sieci kolei możemy przewozić do najdalszych zakątków naszego kraju podróżników indywidualnych, jak i duże grupy zorganizowane. Możemy zapewnić wyżywienie i łazienki z prysznicem. Nasz serwis nie będzie ustępował niektórym hotelom - zapewnił dyrektor FPK.

Według statystyk, około jednej trzeciej podróżujących Rosjan wykorzystuje transport kolejowy. Zainteresowaniem podróżnych cieszą się zarówno najtańsze miejsca sypialne w wagonach bez przedziałów oraz miejsca w pierwszej klasie - ocenia przedstawiciel Rosyjskiego Związku Przemysłu Turystycznego Jurij Barzykin. Twierdzi również, że połowa Rosjan byłaby zainteresowana ofertą podróży po kraju. W Polsce natomiast już wkrótce możliwe będą ograniczenia w przemieszczeniu się.

Bardziej sceptyczną postawę prezentuje przedstawiciel Związku Pasażerów Rosji Kiriłł Jankow. Podczas rozmowy z "Izwiestijom" uznał bowiem, że w Rosji trzeba odradzać turystykę kolejową w takiej formie, jaka była popularna w czasach ZSRR, przed około 40 laty.

- Podróżnicy spędzali w pociągu kilka tygodni i w tym czasie objeżdżali cały kraj, z północy na południe i z powrotem - przypomina Jankow.

Podróż koleją po Rosji

Obecnie w Rosji możemy znaleźć specjalne oferty turystyczna w podróżach koleją jedynie na krótkich trasach. Podróżni mogą skorzystać na przykład z kursującego w graniczącej z Finlandią republice Karelii pociągu w stylu retro, ciągniętego przez parowóz. W jego wnętrzach turyści mogą się poczuć, jak na początku XX wieku.

Uruchomiono również całkiem niedawno kolejny pociąg retro - "Soczi". Kursuje on pomiędzy rosyjskim Krajem Krasnodarskim a miastem Gagra w Abchazji - nieuznawanej przez świat samozwańczej republiki na terenie Gruzji.

Stary skład pociągu gruntownie odremontowano i urządzono w stylistyce z lat 70. XX wieku, wprowadzając niepowtarzalny klimat. W wagonie restauracyjnym podawane są wino musujące Sowieckoje Szampanskoje, serek topiony Drużba i naleśniki z kawiorem.

Źródło: Onet

Następny artykuł