Prezent na święta Bożego Narodzenia często spędza sen z powiek. Czasami bardzo trudno jest wymyślić odpowiednią rzecz, która bez wątpienia ucieszy osobę, której mamy ją podarować. Inaczej jest w przypadku fanów podróżowania.
Zdjęcie zrobione w Bieszczadach w 1987 roku dzisiaj może zdziwić wielu turystów. Wówczas na najwyższym szczycie tego pasma górskiego nie tylko nie było tłumów wczasowiczów, ale brakowało także charakterystycznego krzyża. W latach 80. znajdował się tam jedynie betonowy trójnóg.Archiwalna fotografia opublikowane przez Andrzeja Stanisława Tabora na grupie Bieszczady Noclegi, Porady, Zdjęcia, Opowieści… na Facebooku pochodzi oczywiście z Tarnicy – najwyższego szczytu zarówno Bieszczad, jak i województwa podkarpackiego. Ten punkt należy do Korony Gór Polskich i dzisiaj jest oblegany przez tłumy turystów – bez względu na porę roku. W latach 80. jednak sytuacja wyglądała zupełnie inaczej.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie ograniczenia będą obowiązywać w feriejak sytuację tłumaczy MENjakie inne restrykcje zostaną wprowadzone po świętachFerie 2021 odbędą się w jednym, wspólnym terminie we wszystkich województwach. Rząd jednak ze wszystkich sił stara się skłonić Polaków do pozostania w domach, dlatego w tym czasie zamknięte będą hotele i stoki narciarskie, a organizacja wyjazdów dla dzieci pozostanie zabroniona. Okazuje się, że dopuszczalne będą jedynie półkolonie, jednak z nich też nie będą mogły skorzystać wszystkich dzieci.
Z tego artykułu dowiesz się:co wydarzyło się na pastercejaka była reakcja komentującychjakie ograniczenia obowiązują w kościołachZdjęcia z pasterki w Tatrach, autorstwa Rafała Węgrzyna, pojawiły się dzisiaj rano na profilu portalu Tatromaniak na Facebooku. Widać na nich tłumy, które pojawiły się na pasterce na Wiktorówkach. Pod wpisem pojawiła się lawina komentarzy.
Zakopane czeka na realizację bardzo ważnej inwestycji, która może znacznie wpłynąć na turystykę w tym regionie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Onet.pl, zakończono już rewitalizację budynku dworca PKP, która wyniosła 21 milionów złotych. To jednak dopiero początek zmian.Zakopane zaczyna się rozwijać, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów. Rewitalizacja budynków dworca PKP była możliwa dzięki środkom unijnym – dofinansowanie wyniosło blisko 7,6 miliona złotych. Po odnowieniu zabytkowych budynków czas na zaaranżowanie wnętrz, które rozpocznie się w przyszłym roku. Miasto ma przeznaczyć na nie około 3-4 milionów złotych.
Z tego artykułu dowiesz się:co zobaczyli świadkowie, którzy zajrzeli do grobowca Kazimierza IV Jagiellończykajaka jest historia mrocznej klątwyco spotkało badaczy, którzy pracowali przy mogile króla PolskiGrobowiec Kazimierza IV Jagiellończyka do dzisiaj wzbudza zarówno wielkie zainteresowanie, jak i niepokój wśród badaczy. W piątek 13 kwietnia 1973 do wnętrza komory zajrzeli Stanisław Kozieł wraz z Janem Myrlakiem z pomocą Władysława Brożka i Jana Mazura. Ich wspomnienia z tego zdarzenia są wstrząsające. O szczegółach informuje serwis Rzeczpospolita.Tajemniczy grobowiec interesował ówczesnego archeologa undefinedwawelskiego Stanisława Kozieła. Badacze przewiercili otwór, używając specjalnego świdra. Dzięki małej żaróweczce, którą umieścili na drucie, mogli zajrzeć do środka. Wówczas dostrzegli jedynie cienie i drewniane tworzywo. Na odkucie jednego z ciosów grobowca musieli zaczekać do 7 maja.
Śnieżka to szczyt, który chce zdobyć wielu polskich turystów. To popularna góra w Polsce, dlatego warto przeżyć tę przygodę. W niedzielę zdecydowały się na to trzy osoby. Pokazali zdjęcia z wyprawy. Na szczyt weszli w krótkich spodenkach.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie zwyczaje bożonarodzeniowe kultywowano na Podkarpaciujak dzisiaj wygląda okres świąteczny w tym regioniektóre z nakazów mogłyby dzisiaj dziwić PolakówGdybyście w przeszłości odwiedzili Podkarpacie święta, zasiadając do wigilijnego stołu, moglibyście się zdziwić wyjątkowymi zwyczajami bożonarodzeniowymi. Przede wszystkim zaskakująca jest lista nakazów. Goście musieli jeść jedną łyżką i obserwować cień – to jedynie część osobliwej tradycji. O szczegółach informuje portal Onet.pl.Podkarpacie to region, który przyciąga mnóstwo turystów ze względu na różnorodność – ta objawia się także w kulturze tego terenu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez regionalistów i kulturoznawców w przeszłości podczas świąt Bożego Narodzenia do domu wprowadzano konia. Zaproszenie na wigilię otrzymywał też wilk.
Z tego artykułu dowiesz się:co zaskoczyło imigranta z Grecjijakie potrawy nie smakują obcokrajowcomdo czego szczególną uwagę przykładają BrazylijczycyŚwięta Bożego Narodzenia już nadeszły. Dzisiaj zasiądziemy do wigilijnych stołów. Nie wyobrażamy sobie tego dnia bez polskich zwyczajów. Jednak co na ich temat sądzą obcokrajowcy? Sprawdziła to Wirtualna Polska. Okazuje się, że nie wszystko ich przekonuje. Mowa przede wszystkim o kuchni.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie dania królują na polskich stołach świątecznychkto wręcza dzieciom prezentyjakie dekoracje można zobaczyćBoże Narodzenie to wyjątkowy czas. Wiele osób uwielbia świąteczny klimat. Choinka, lampki, śnieg, kolędy i świąteczne filmy - to elementy, które sprawiają, że wchodzimy w niesamowity nastrój. W Polsce istnieje wiele tradycji, które różnią się w zależności od regionu.
Z tego artykułu dowiesz się:jak Polacy obchodzą restrykcjeco o tym sądzi rządjaki może to nieść konsekwencjeObostrzenia wprowadzane z powodu pandemii koronawirusa stale są pogłębiane, a przedstawiciele branży turystycznej chwytają się wszystkiego, żeby przyjąć chociaż kilku klientów. Wielu bardziej obawia się bowiem straconego sezonu niż konsekwencji, które zapowiedział rząd - twierdzi "Rzeczpospolita".
Z tego artykułu dowiesz się:jak wygląda sytuacja w Szklarskiej Porębieczego spodziewają się władze miastagdzie uwieczniono widok turystów w mieścieSzklarska Poręba to miasto w górach, które jest niezwykle klimatyczne. Oferuje turystom wiele niezwykłych atrakcji. Niestety, w tym roku nie mogą z nich korzystać. Wynika to z obostrzeń, które narzuciła polska władza. Sytuacja na miejscu jest niezwykle trudna.
Z tego artykułu dowiesz się:kogo dotyczy obowiązek kwarantannyw jakich przypadkach można uniknąć izolacjico powiedział minister zdrowiaKwarantanny obawia się wielu Polaków. Jej odbycie sprawia wiele problemów, ponieważ 10-dniowa izolacja w wielu przypadkach wiąże się z komplikacjami w pracy czy zwykłym funkcjonowaniu. Niestety, jest ona obowiązkowa po przekroczeniu granic niektórych państw. Są jednak wyjątki.
Zamknięte obiekty noclegowe i ośrodki narciarskie, zakaz przemieszczania się w Sylwestra czy skumulowane ferie, które Polacy powinni spędzić w domach – to tylko część ograniczeń dobijających podupadającą już branżę turystyczną. Teraz przedsiębiorcy mówią o rzekomych planach przedłużenia obostrzeń aż do końca marca, ale nie ujawniają źródła informacji. O szczegółach donosi TOK FM.W związku z tym, że zarówno ferie, jak i okres świąteczno-noworoczny, mają przebiegać zgodnie z reżimem sanitarnym, przedstawiciele branży turystycznej mówią już otwarcie o spisaniu sezonu zimowego na straty. Przykładem jest Szczyrk – jedna z najpopularniejszych miejscowości narciarskich w kraju, w której stoki są otwarte jedynie przez 10 dni.
Pozostały ostatnie dni przed wprowadzeniem kwarantanny narodowej, ratownicy GOPR są więc szczególnie uważni i obserwują, co dzieje się w polskich górach. Zostało tylko 6 dni, aby skorzystać z pełnej swobody, a już wkrótce trzeba się będzie przygotować na utrudnienia. Okazuje się jednak, że nie tylko obostrzenia mogą przeszkadzać piechurom - warunki pogodowe również nie są sprzyjające. GOPR apeluje, aby niektórzy nie wychodzili na szlaki.
Z tego artykułu dowiesz się:jak będzie wyglądało podróżowanie po świętachjakie trzeba spełnić kryteria, by uniknąć obowiązkowej kwarantannyjakie przejazdy kolejowe zostaną wstrzymaneW poniedziałek 21 grudnia zapowiadane obostrzenia rządowe zostały oficjalnie potwierdzone zapisem w Dzienniku Ustaw. Wiele ograniczeń dotyczy przemieszczania się – obowiązku 10-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy czy też wstrzymania pociągów. Część osób będzie mogła jednak zwolnić się z izolacji. O szczegółach informuje serwis Radio Zet.Nowe obostrzenia będą obowiązywały do 17 stycznia 2021 roku. Jednym z najbardziej restrykcyjnych jest obowiązek 10-dniowej kwarantanny dla osób, które przekraczają zewnętrzną granicę Unii Europejskiej – między innymi wschodnią ścianę Polski. Do końca ferii również zagraniczne podróże pociągami pasażerskimi będą niemożliwe.
Z tego artykułu dowiesz się:jaki był stan poszkodowanegodlaczego prawdopodobnie doszło do wypadkujakie problemy napotkali ratownicyWczoraj w godzinach popołudniowych TOPR otrzymało informację o turyście, który utknął w wysokich partiach gór. W międzyczasie ratownicy otrzymali inne zgłoszenie spod Rysów, mówiące o wypadku turysty z wysokości.
Z tego artykułu dowiesz się:kiedy pojawił się komunikat o zakazie Ministerstwa Spraw Zagranicznychjakie kraje znalazły się na liście dotyczącej ograniczenia ruchu lotniczegoco z Polakami, którzy będą chcieli wrócić do kraju z urlopówDzisiaj Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało o zakazie lotów do 10 krajów i terytoriów na swoim oficjalnym koncie na Twitterze. Informacje o ograniczeniu ruchu lotniczego można znaleźć już też na oficjalnej stronie rządowej. Warto zapoznać się z nowymi zasadami przemieszczania się – zwłaszcza że w okresie przedświątecznym wielu podróżnych mogło przeoczyć tę niezwykle istotną wiadomość.Z pewnością jedną z najważniejszych zmian jest zakaz lotów do Wielkiej Brytanii. Ma to związek z odnotowaniem przypadków nowej odmiany koronawirusa na południu UK. Zmiana wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 7 grudnia br. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, po porozumieniu się z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, odradza wszelkie podróże, które nie są konieczne.
Z tego artykułu dowiesz się:co zawiera nowe rozporządzeniedlaczego zostało wprowadzonejaka jest sytuacja w Wielkiej BrytaniiZakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej obowiązywać będzie od wtorku 22 grudnia do 6 stycznia 2021 roku - czytamy w opublikowanym w poniedziałek rozporządzeniu Rady Ministrów. Nagła decyzja zaskoczyła głównie polskich pasażerów, którzy na codzień mieszkają w Wielkiej Brytanii i planowali lot do kraju na święta. Niestety w wyniku nowych obostrzeń są zmuszeni przełożyć urlop i zostać w Zjednoczonym Królestwie, do momentu poluzowania ograniczeń.
Z tego artykułu dowiesz się:gdzie pojawiła się piękna sesja zdjęciowakto jest autorem fotografiijakie reakcje wywołała publikacja zdjęć z GiewontuGiewont to jeden z najpopularniejszych szczytów w Polsce. Znajdujący się na górze krzyż jest szczególnie symbolicznym miejscem. Niedawno na facebookowym profilu portalu Tatromaniak pojawiły się przepiękne zdjęcia. Fotograf uchwycił symbol Giewontu na tle Księżyca. Wielu internautów było przekonanych, że to efekt fotomontażu. O szczegółach informuje serwis Radio Zet.Giewont jest jednym z najbardziej charakterystycznych szczytów w polskich Tatrach. Góra co roku przyciąga mnóstwo wczasowiczów, których można tam spotykać przez cały rok. Jedni wolą maszerować górskimi szlakami wiosną i latem, drudzy natomiast bardziej cenią sobie podbijanie tras w okresie zimowym.
Z tego artykułu dowiesz się:jak przebiegają kontrole na granicy polsko-niemieckiejdlaczego podróżni postanawiają rezygnować z podróży na przejściach granicznychjakie problemy często pojawiają się podczas prób przekraczania granicyGranica polsko-niemiecka nadal jest oblegana przez podróżnych, jednak na przejściach pojawia się coraz więcej problemów. W ostatnim czasie niemiecka policja przeprowadza wzmożone kontrole, podczas których nawet jedna na dwanaście osób ostatecznie rezygnuje z wjechania na teren Polski i zawraca. O szczegółach informuje portal Interia.pl.Obecnie granica między niemiecką Maklemburgią-Pomorzem Przednim a polskim województwem zachodniopomorskim jest szczegółowo kontrolowana przez policję naszych sąsiadów. W ubiegły weekend (19-20 grudnia) funkcjonariusze skontrolowali łącznie 1816 pojazdów, które przemieszczały się pomiędzy kurortem Ahlbeck na wyspie Uznam a miejscowością Linken (powiat Vorpommern-Greifswald).
Z tego artykułu dowiesz się:kto będzie mógł liczyć na rządowe wsparciejaką formę pomocy zapowiedział wicepremier Jarosław Gowinjakie regiony zostały już uwzględnione przez ministra rozwojuPolacy z branży turystycznej, którzy czekali na wczasowiczów, przeżywają wielkie rozczarowanie. W sezonie zimowym szczególnie cierpią przedsiębiorcy z górskich regionów. W mediach pojawiają się coraz bardziej dramatyczne oświadczenia hotelarzy, szefów ośrodków narciarskich oraz restauratorów. Wicepremier Jarosław Gowin wreszcie zapowiedział wsparcie dla subregionów dotkniętych restrykcjami.Polacy, których działalność została ograniczona przez rządowe restrykcje, mają otrzymać setki milionów złotych wsparcia, jak donosi money.pl. Zgodnie z przekazanymi informacjami, wicepremier Jarosław Gowin zaznaczył, że lista branż, które będą mogły skorzystać z tej pomocy, nadal jest korygowana. To może być bardzo ważna wiadomość dla przedsiębiorców z południowych regionów naszego kraju.
Zamek na Wzgórzu Przemysła jest najmłodszą budowlą tego typu w Polsce. Chociaż trudno w to uwierzyć, został wybudowany zaledwie kilka lat temu. Niestety, projekt nie spotkał się z aprobatą mieszkańców i historyków sztuki, którzy widzą w nim kiczowaty nowobogacki pałac, w niczym nieprzypominający swojego pierwowzoru.
Z tego artykułu dowiesz się:jak obecną sytuację komentuje Jakub Gąsienicajak turyści zareagowali na nowe obostrzeniajak przedstawiciel branży turystycznej ocenia okres zimowyGubałówka i jej okolice w sezonie zimowym przyciągają mnóstwo turystów. W tym roku jednak najprawdopodobniej będzie inaczej. Wiele wskazuje na to, że przez obostrzenia zarówno okres świąteczno-noworoczny, jak i ferie nie będą dobrym czasem ani dla podróżnych, ani przedsiębiorców. O swojej sytuacji odpowiada właściciel kilkunastu apartamentów w górach Jakub Gąsienica.Jednym z miejsc, w których podróżni mogą zrobić wspaniałe apartamenty, jest Gubałówka. Tam między innymi kwatery do wynajęcia ma Jakub Gąsienica z firmy ZAKOHOME. Przedsiębiorca oferuje zarówno kameralne pokoje, jak i całe domy. Sam twierdzi, że ma apartament z najpiękniejszym widokiem na Gubałówkę. Niestety wszystkie stoją puste.
Z tego artykułu dowiesz się:kiedy zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski wchodzi w życiejakie polecenia wydał minister zdrowia Adam Niedzielskijakie inne kraje wstrzymały lub ograniczyły ruch lotniczy z Wielkiej BrytaniiPolska oficjalnie dołączyła do krajów, które wstrzymały lub ograniczyły ruch lotniczy z Wielkiej Brytanii. Decyzja spowodowana jest pojawieniem się w części Anglii nowej odmiany koronawirusa, która zdaniem wirusologów rozprzestrzenia się szybciej niż dotychczas. O szczegółach informuje Polsat News.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polsat News Polska wprowadza zakaz lotów z Wielkiej Brytanii, który wchodzi w życie w nocy z poniedziałek 21 grudnia na wtorek 22 grudnia. Ograniczenie ruchu lotniczego rozpocznie się dokładnie o północy. W związku z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa o 10:00 sprawą zajmie się polski rządowy zespół kryzysowy.
W Polsce znajdziemy trzy wyjątkowe obiekty – JuraPark Solec Kujawski, JuraPark Krasiejów oraz JuraPark Bałtów. W każdym z tych miejsc turyści zachwycają się niesamowitą rozmachem, różnorodnością i estetyką. Celem parków jest popularyzacja wiedzy z zakresu paleontologii, ale wizyta w JuraParku to przede wszystkim świetna rozrywka.Każdy JuraPark to nieco odmienne atrakcje. Obiekt położony w centrum Solca Kujawskiego wyróżnia się przede wszystkim Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha, w której podróżni mogą oglądać kolekcję skamieniałości. Największe wrażenia robi jednak ścieżka, na której można obejrzeć około 150 modeli prehistorycznych zwierząt. Większość z nich to dinozaury.
Opublikowano idealny ranking dla wczasowiczów, którzy są już nieco znudzeni zwiedzaniem najpopularniejszych i największych polskich miast. Jeśli nie chcecie po raz kolejny jechać do Krakowa czy Sopotu i szukacie mniejszych, choć niepozbawionych uroku miejsc, koniecznie powinniście zapoznać się z tym zestawieniem. O szczegółach informuje Magazyn Travelist.Redakcja prestiżowego w świecie turystyki Magazynu Travelist przygotowała ranking Najpiękniejszych miasteczek w Polsce. Dziennikarze skupili się przede wszystkim na różnorodnej historii lokalnej, urokliwych wąskich uliczkach, po których turyści niespiesznie spacerują, oraz malowniczej okolicy.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie były najmniej spodziewane zakazyjakie były konsekwencje dla turystów i przedsiębiorcówjakie decyzje wywoływały największe kontrowersjeRozporządzenia mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa wielokrotnie sprawiały, że zarówno turyści, jak i przedsiębiorcy łapali się za głowę. Znoszone i przywracane zakazy bardzo komplikowały podróżowanie – zwłaszcza po Europie. Był to również test na kreatywność wczasowiczów i przedstawicieli branży. Niestety wiele osób straciło pieniądze. O szczegółach informuje portal Fly4Free.Rozporządzenie dotyczące zakazu lotów z i do Polski było dopiero początkiem. Decyzja ogłoszona z zaledwie dwudniowym wyprzedzeniem, która weszła w życie z nocy 14 na 15 marca, zaskoczyła mnóstwo podróżnych. Scenariusz można porównać do filmów Hitchcocka – najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rosło. Wczasowicze dwoili się i troili, by się przemieszczać, unikając kwarantanny. Choć nie zabrakło zabawnych absurdów, osobom pracującym w sektorze turystycznym do śmiechu z pewnością nie było.